«Հեռուստամարաթոն-2018»-ի ընթացքում հանգանակվեց 11 մլն 109 հազար դոլար 11/23/2018   10:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լոս Անջելեսում մեկնարկած «Հեռուստամարաթոն-2018»-ի ընթացքում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին նվիրաբերվեց 11 մլն 109 հազար 633 դոլար: Այս մասին հայտարարվեց հեռուստամարաթոնի ավարտին՝ Երևանի ժամանակով ժամը 10:00-ին: Միաժամանակ նշվեց, որ հանգանակությունը դեռ շարունակվում է, հետևաբար գումարը կարող է աճել:
Հեռուստամարաթոնը հանրագումարի է բերում տարվա ընթացքում Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում իրականացված ծրագրերը: Հենց դրա միջոցով են գոյանում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հիմնական միջոցները, որոնք յուրաքանչյուր տարի ուղղվում են հոգաբարձուների խորհրդի նիստում հաստատված խոշորածավալ ռազմավարական ծրագրերի իրականացմանը:
Այս տարվա «Արարենք միասին» խորագրով հեռուստամարաթոնի միջոցներով կշարունակվեն Արցախում իրագործվող երկու կարևոր ծրագրեր, որոնք սկսվել էին նախորդ տարվա՝ «Բերքառատ Արցախ» խորագրով հեռուստամարաթոնի միջոցներով:
Առաջինն արցախյան գյուղատնտեսության գարգացման համար կենսական նշանակության խորքային հորերի հորատման և կաթիլային համակարգի կառուցման ծրագրերն են: Մարտունիի ու Ասկերանի շրջանների մոտ 200 հա տարածք ոռոգելի կդառնա, ոռոգման ջուրը կհասնի արցախցիների խաղողի, ցորենի դաշտերին, պտղատու այգիներին: 13 խորքային հոր է արդեն փորվել դրա համար: Ընթանում են հորատանցքերի վրա պոմպակայանների կառուցման աշխատանքները:
Հեռուստամարաթոնի երկրորդ ուղղությունը Արցախում արևային էներգիայի կիրառումն է: Ծրագիրը սկսվել է Շուշիի շրջանից: Պիլոտային էր Քարինտակ համայնքը, որտեղ արդեն 50 տանը օգտագործում են այլընտրանքային էներգիա: 2019-ին արևային էներգիայից կօգտվեն նաև Ասկերանի շրջանի բնակավայրերում:
Բացի Արցախում իրականացվելիք ծրագրերից, «Հեռուստամարաթոն- 2018»-ին նվիրաբերված գումարները ուղղվելու են Հայաստանի համայնքային ենթակառուցվածքներին, որոնք կխթանեն աշխատատեղերի ստեղծումը:
21-րդ ամենամյա հեռուստամարաթոնի հանգանակված միջոցները, ինչպես միշտ, նպատակաուղղվելու են թե՛ Հայաստան, թե՛ Արցախ:

Более 11 млн. долларов собрано в ходе 21-го телемарафона фонда "Айастан" 11/23/2018 10:26 | Лента новостей
В ходе 21-го телемарафона Всеармянского фонда "Айастан", завершившегося в Лос-Анджелесе в 10:00 по ереванскому времени, собрано и обещано пожертвований на сумму 11 109 633 доллара. При этом сообщается, что пожертвования продолжаются, поэтому сумма может вырасти.
Телемарафон Всеармянского фонда "Айастан" под лозунгом "Творим вместе" стартовал накануне в 22.00 по ереванскому времени в Лос-Анджелесе и продлится 12 часов.
Собранные в рамках телемарафона средства будут направлены на продолжение реализуемых в Арцахе важных программ, которые начались на средства прошлогоднего телемарафона "Плодородный Арцах”.
Первая из этих программ - бурение глубинных скважин и создание капельной системы орошения с целью реабилитации сельскохозяйственной сферы Арцаха. Это позвонит наладить орошение около 200 га территории в Мартуни и Аскеране, довести оросительную воду до виноградников, пшеничных полей, плодовых садов. Уже пробурили 13 скважин, продолжается процесс строительства насосных станций.
Второе направление телемарафона - применение солнечной энергии в Арцахе. Программа началась в Шушинском районе, в пилотной общине Каринтак в 50 домах уже налажено использование альтернативной энергии. В 2019 году солнечной энергией воспользуются и в Аскеране.
Кроме реализуемых в Арцахе проектов, часть средств "Телемарафона-2018" будет направлена на общинные инфраструктуры Армении, что стимулирует создание рабочих мест.