Բալետի արտիստ Վահագն Մարգարյանի մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեն հարուցել է քրեական գործ 11/22/2018   12:29  |  Քրեական խրոնիկոն
Երեւանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետի արտիստ Վահագն Մարգարյանի մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի դեպքի առթիվ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Այդ մասին, «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան, հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ արտիստը վթարի է ենթարկվել նոյեմբերի 6-ին՝ Երեւան-Աշտարակ ավտոճանապարհի Պռոշյան գյուղի վարչական տարածքում։ Շուրջ երկու շաբած բժիշկները պայքարում էին նրա կյանքի համար, բայց երկու օր առաջ արձանագրվեց նրա կենսաբանական մահը։
Երիտասարդը վթարի հետեւանքով ստացել էր գանգուղեղային ծանր վնասվածք, վնասվել էր ստոծանին, հեռացվել էր փայծաղը: Մարգարյանը «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր էր տեղափոխվել նոյեմբերի 13-ի երեկոյան՝ հարազատների նախաձեռնությամբ: Մինչ այդ նա «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում էր:

СК Армении возбудил уголовное дело по факту ДТП, унесшего жизнь артиста балета Ваагна Маргаряна 11/22/2018 12:54 | Криминальная хроника
По факту ДТП, ставшего причиной смерти артиста балета Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна Ваагна Маргаряна, возбуждено уголовное дело. Дело заведено следственным управлением Следственного комитиета Армении по Котайской области по части 2 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека") УК РА. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в СК.
Напомним, артист попал в аварию с участием такси 6 ноября на трассе Ереван-Аштарак, на административной территории села Прошян. Около двух недель врачи боролись за его жизнь, однако, к несчастью, спасти его не удалось. Ваагн Маргарян скончался в больнице два дня назад.
Артист в результате аварии получил тяжелую травму головы, повреждение диафрагмы, ему удалили селезенку. Маргарян был доставлен в Университетскую больницу имени Гераци 13-го ноября вечером по инициативе родственников. До этого он находился в медцентре “Армения”.