Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է հայտնում զորամասի ավտոմեքենայի վթարի գործից 11/08/2018   17:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ 2018 թվականի նոյեմբերի 7-ին Որոտան-Խնձորեսկ ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ավտովթարի բոլոր հանգամանքները, պատճառները պարզելու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից:
Հիշեցնենք, որ N զորամասի հաշվեկշռին գտնվող ավտոմեքենայի վթարի հետևանքով մահացել է 4 զինծառայող, ևս 22 անձ տեղափոխվել բժշկական կենտրոն։
Անմիջապես դեպքի վայր մեկնած քննչական-օպերատիվ խումբը կատարել է դեպքի վայրի զննություն, հետազոտությունների համար վերցրել տարբեր նմուշներ, հարցաքննել ականատես անձանց։
Քրեական գործով մշակվել են աշխատանքային վարկածներ, որոնցից յուրաքանչյուրն ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ գործողություններ, այդ թվում՝ պահանջվել և ստացվել են անհրաժեշտ փաստաթղթեր, կատարվել մի շարք հարցումներ։
Վթարի պատճառները պարզ կդառնան դատաավտոտեխնիկական փորձաքննության արդյունքում, ինչի պատշաճ իրականացումն ապահովելու համար ձեռք են բերվում անհրաժեշտ բոլոր ելակետային տվյալները՝ փորձագետներին տրամադրելու համար։
Նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ։
13:45 08/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵղել են տեխնիկական կանոնների որոշակի խախտումներ. Գաբրիել Բալայանը՝ ՊՆ բեռնատարի ողբերգական վթարի մասին
11:23 08/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈղբերգական վթարի պատճառների շարքում տեղ են գտել տեխնիկական և ծառայության կազմակերպման հետ կապված մի շարք կոպիտ բացթողումներ. Տոնոյան
17:46 07/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎթարի հետևանքով զոհվել է նաև վարորդը.ՔԿ-ն քննություն է տանում վթարի պատճառը պարզելու համար

СК Армении сообщил новые подробности по делу о трагическом ДТП с участием армейского грузовика 11/08/2018 18:07 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении предпринимает необходимые следственные действия для установления всех обстоятельств и причин трагического ДТП, произошедшего 7-го ноября с.г. на трассе Воротан-Хндзореск. Об этом сообщается на странице СК в соцсети Facebook.
Напомним, находящийся на балансе N-ской воинской части автомобиль марки "КамАЗ" на 5-м километре трассы Воротан-Хндзореск съехал с проезжей части и скатился в ущелье. В результате ДТП погибли четверо военнослужащих, еще 22 были доставлены в медцентр.
"Прибывшая на место аварии оперативно-следственная группа произвела осмотр места происшествия. Взяты различные образцы для проведения исследований, проведен допрос очевидцев", - говорится в сообщении.
В ведомстве также сообщили, что по уголовному делу проработаны рабочие версии, для проверки каждой из которых предпринимаются необходимые действия. В частности, были затребованы и получены необходимые документы, направлены запросы.
В сообщении также отмечается, что причины аварии будут установлены по результатам судебной автотехнической экспертизы, для обеспечения надлежащего проведения которой ведется сбор всех необходимых исходных данных для предоставления экспертам. Назначены судебно-медицинские экспертизы.
"Информация о фактических данных, добытых по расследуемому девятым гарнизонным следственным отделом ГВСУ СК Армении уголовному делу, возбужденному по части 3 статьи 377("Нарушение правил вождения или эксплуатации машин, повлекшие по неосторожности смерть двух или более лиц") Уголовного кодекса РА, будет предоставлена дополнительно», - говорится в сообщении.