ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին 11/06/2018   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում  ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քննարկվել են երկու երկրների իրավապահ մարմինների համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը փաստել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեների միջև ձևավորվել են փոխգործակցությունն ապահովող արդյունավետ կառուցակարգեր՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ ձևաչափերով։ Այս տարիների ընթացքում համատեղ իրականացված միջոցառումները նպաստել են քրեական գործերով միմյանց ցուցաբերվող միջազգային իրավական օգնության արդյունավետության բարձրացմանը՝ կոչված ապահովելու երկու երկրներում քաղաքացիների իրավունքների պատշաճ քրեաիրավական պաշտպանությունը։ ՔԿ-ն նախագահը հույս է հայտնել, որ հանցավորության դեմ պայքարում այսուհետ ևս կշարունակվի արդյունավետ համագործակցությունը։
Բարձր գնահատելով երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև անմիջական շփումները՝ դեսպան Կոպիրկինը հավաստել է ՌԴ դեսպանության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու քննչական մարմինների միջև գործակցության զարգացմանը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ աշխատանքային կարգով պարբերաբար քննարկել օրակարգային խնդիրները՝ նախանշելով համագործակցության նոր ուղղություններ։

Глава СК Армении обсудил с российским послом вопросы сотрудничества правоохранительных органов двух стран 11/07/2018   00:08  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Республики Армения Гайк Григорян накануне принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Армении Сергея Копыркина.
Как сообщает СК Армении, в ходе встречи был обсужден широкий спектр вопросов, касающихся сотрудничества правоохранительных органов двух стран.
Председатель СК РА Гайк Григорян констатировал, что между следственными органами Армении и России сформировались эффективные механизмы обеспечения взаимодействия как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
"Проведенные за эти годы совместные мероприятия способствовали повышению эффективности оказываемой друг другу международной правовой помощи по уголовным делам, призванной обеспечить надлежащую уголовно-правовую защиту гражданских прав в двух странах. Председатель СК выразил надежду на то, что эффективное сотрудничество в борьбе с преступностью продолжится и впредь", - отмечается в сообщении.
Высоко оценив непосредственные контакты между правоохранительными органами двух стран, посол Копыркин заверил в готовности посольства РФ оказать содействие развитию сотрудничества между следственными органами.
Сторонами была достигнута договоренность регулярно проводить в рабочем порядке обсуждение по вопросам повестки дня, обозначая новые направления сотрудничества.