Վաղարշապատի տնտեսության կառավարման ոլորտում արձանագրված չարաշահումների հետևանքով  պատճառվել է 590 մլն.  ՀՀ դրամի վնաս 11/05/2018   17:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Վաղարշապատի համայնքապետարանում և դրա ենթակայությամբ գործող կազմակերպություններում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված նյութերի ուսումնասիրությամբ մի շարք խախտումներ են արձանագրվել Վաղարշապատի տնտեսության կառավարման տարբեր ոլորտներում։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Վաղարշապատի (Էջմիածնի) համայնքապետարանում 2015-2018թթ. ընթացքում գնումների գործընթացն իրականացվել է ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի պահանջների խախտումներով, ինչի արդյունքում գործարքներ են կնքվել նախկին քաղաքապետին փոխկապակցված որոշ ընկերությունների հետ և պայմանագրերի սկզբնական արժեքները, մի շարք դեպքերում առանց համապատասխան հիմնավորումների, ավելացվել են 20 տոկոսով՝ համայնքապետարանին պատճառելով էական վնաս:
Խախտումներ են արձանագրվել նաև հողի աճուրդային կարգով օտարումների գործընթացում։ ՊՎԾ-ի կողմից փաստաթղթերի ընտրանքային ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ աճուրդներին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել միայն երկու մասնակից, աճուրդը կայացված է համարվել  աճուրդային երկու քայլից հետո, իսկ մեկնարկային գինը սահմանվել է հողի կադաստրային արժեքից մի քանի անգամ պակաս։ Արդյունքում՝ հողերը վաճառվել են դրանց կադաստրային արժեքի 50%-ից պակաս արժեքով՝ էական  վնաս պատճառելով համայնքապետարանին:
Համայնքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից 2013-2018թթ. պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկվել՝ համայնքի վարչական տարածքում հեղուկ վառելիքի, սեղմված բնական կամ հեղուկացված նավթային գազերի վաճառքի թույլտվությունների և այդ գործունեության  համար նախատեսված տուրքերը գանձելու ուղղությամբ:
Բացի այդ, չարաշահումներ են ի հայտ եկել նաև համայնքապետարանին և ենթակա հիմնարկներին պատկանող տրանսպորտային միջոցների համար հատկացվող գազի տնօրինման գործընթացում. ընտրանքային կարգով  չափագրման արդյունքում պարզվել է, որ գազի ծավալի ծախսի գերագնահատումից համայնքի կրած վնասը կազմել է մոտ 71.864.000 ՀՀ դրամ, իսկ գնի գերագնահատումից՝ շուրջ 13.542.000 ՀՀ դրամ:
Խախտումներ են արձանագրվել նաև  թիվ 2 երաժշտական դպրոցի շինարարական աշխատանքներում. տեղազննության արդյունքներով պարզվել է, որ կատարողական ակտերով ներկայացված աշխատանքների համեմատ առկա են էական անհամապատասխանություններ և այս դեպքում ևս առանց հիմնավորման պայմանագրային արժեքն ավելացվել է 20 տոկոսով:
Ուսումնասիրության արդյունքները վկայում են, որ համայնքապետարանը պատշաճ միջոցներ չի ձեռնարկել նաև՝ ապօրինի շինարարությունը կասեցնելու, (հայտնաբերվել է նման 5 դեպք), անհրաժեշտության դեպքում վարչական տույժ նշանակելու ուղղությամբ:
Բացի այդ, համայնքապետարանին ենթակա «Բարեկարգում» ԲՀ-ում, «Բնակ-Կոմունալ» ԲՀ-ում տարբեր հաստիքներում 2015-2018թթ. ընթացքում գրանցվել են տարբեր անձինք, ովքեր փաստացի աշխատանքի չեն ներկայացել, սակայն նրանց անունով հաշվարկվել և վճարվել է աշխատավարձ:
Արձանագրված խախտումների հետևանքով համայնքապետարանին պատճառված վնասը, նախնական հաշվարկներով, ընդհանուր առմամբ կազմում է 590 մլն. ՀՀ դրամ։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են  Վաղարշապատի համայնքապետարանի առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով  պետության շահերին էական վնաս պատճառելու, շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու ուղղությամբ միջոցներ դիտավորությամբ չձեռնարկելու, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով վատնման և յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափի հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով, 315.2-րդ հոդվածով։
Մշակվել է քննչական պլան և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։
17:36 01/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել Մեղրիի նախկին քաղաքապետին և նրա տեղակալին
17:31 26/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՅուրացման դեպք Գյումրիի մանկապատանեկան մարզադպրոցում
17:23 26/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԽոշոր չափերի յուրացման դեպք Արմավիրի մարզում
18:38 24/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍյունիք համայնքի ղեկավարն ամողջությամբ վերականգնել է պետությանը պատճառված վնասը
13:36 22/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀամայնքապետարանում աշխատակցին չեն հաշվառել և աշխատավարձի մի մասը խարդախությամբ հափշտակվել
14:07 20/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՅուրացում կատարելու համար Ազատամուտ համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել
12:55 09/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԳյուղապետը տիրացել է համագյուղացի կնոջ առանձնատանը
13:40 05/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼարված իրավիճակ Տավուշի մարզի Ազատամուտ գյուղում
18:07 07/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել են Վարդենիսի նախկին քաղաքապետի յուրացումները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)

Муниципалитету Эчмиадзина причинен ущерб более чем в $1 млн. 11/06/2018 10:22 | Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту предполагаемых злоупотреблений, зафиксированных в муниципалите города Вагаршапат и действующих в ее ведомстве организациях. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
При изучении поступивших из Государственной контрольной службы материалов выявлены ряд нарушений в различных сферах управления городским хозяйством Вагаршапата.
В частности, было установлено, что в муниципалитете Вагаршапата процесс закупок в течение 2015-2018 годов осуществлялся с нарушением требований правовых актов, регулирующих сферу, в результате чего с некоторыми города компаниями, аффилированными с бывшим мэром, были заключены контракты. Их первоначальная стоимость, в некоторых случаях – без соответствующих обоснований, была завышена на 20%. В результате муниципалитету был причинен значительный ущерб.
Нарушения были зарегистрированы и в процессе отчуждения земли на аукционах. В ходе выборочного изучения документации Службой госнадзора было установлено, что заявки на участие в аукционах подали только два участника. Аукцион был признан состоявшимся после двух этапов, а стартовая цена была установлена в несколько раз меньше кадастровой стоимости земли. В результате земли были проданы на 50% дешевле ее кадастровой стоимости, что нанесло значительный ущерб муниципалитету.
Соответствующими должностными лицами муниципалитета в 2013-2018 годах не были приняты надлежащие меры по выдаче разрешения на продажу жидкого топлива, сжатого природного или сжиженного нефтяного газа на административной территории общины, а также сбору пошлин, предусмотренных за эти деятельность.
Помимо этого, как отмечается в сообщении, злоупотребления были выявлены и в процессе распоряжения газом, выдаваемым для транспортных средств, принадлежащих муниципалитету и подведомственным ему компаниям. В ходе проведения в выборочном порядке замеров было установлено, что понесенный общиной ущерб от переоценки расхода объема газа составил около 71.864.000 млн. драмов, а от завышения цены –13.542.000 драмов.
Сообщается, что нарушения были зафиксированы и при строительных работах в музыкальной школе N2. По результатам осмотра местности было выявлено существенное несоответствие между проделанной работой и данными, представленными в исполнительных актах. Цена контрактов также без обоснований была завышена на 20%.
Результаты исследования свидетельствуют о том, что муниципалитет не принял надлежащих мер по предотвращению незаконного строительства (было выявлено 5 подобных случаев) и по наложению при необходимости административного штрафа.
Кроме того, как указывается в сообщении, на разных ставках подведомственных муниципалитету благотворительных фондов "Барекаргум" и "Бнак-Комунал" в течение 2015-2018 гг. были зарегистрированы лица, которые фактически не являлись на работу, однако на их имена выписывалась и перечислялась зарплата.
Общий ущерб от зафиксированных нарушений, нанесенный муниципалитету, по предварительным подсчетам, составил 590 млн. драмов.
"С учетом того, что в подготовленных материалах, предположительно, содержатся признаки использования отдельными чиновниками муниципалитета своего должностного положения вопреки интересам службы, исходя из своих корыстных побуждений и другой личной заинтересованности, причинившего государству существенный вред, умышленного непринятия мер по предотвращению самовольного строительства зданий и сооружений, хищения суммы в особо крупных размерах путем растраты и присвоения и с использованием должностного положения, Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179, частям 1 и 2 статьи 308 и статьи 315.2 Уголовного кодекса РА. Проработан план следственных действий. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования", - отмечается в сообщении.