Առաջարկվող համաներումն ավելի քիչ մարդկանց վրա է տարածվելու, քան նախկինում. փաստաբան 10/25/2018   10:04  |  Մեկնաբանություն
Մի շարք փաստաբանների կարծիքով՝ կառավարության կողմից առաջարկվող Համաներման նախագիծն ամենեւին էր աննախադեպ չէ և ոչ էլ ամենածավալունը, ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը հոկտեմբերի 13-ին հայտարարել էր, որ լինելու է ամենածավալուն համաներումը:
Երեկ պաշտոնապես հրամապարակվել է «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն արդեն որոշ դժգոհությունների տեղիք է տվել։
Հարցին անդրադարձել է փաստաբան Գեղամ Հակոբյանը։
«Ծանոթանալով համաներում հայտարարելու մասին օրենքի նախագծին, զարմանքով արձագանքում եմ, որ այս համաներումը աննախադեպ որակելու որևէ իրական հիմք գոյություն չունի, ինչպես հայտարարվել էր և սպասվում էր հասարակության կողմից։ Ավելին, այս համաներումը ավելի քիչ թվով մարդկանց նկատմամբ կարող է կիրառվել, քան օրինակ 2011 թվականին հայտարարված համաներումը։
Որպեսզի գոնե իրական տարբերություն լիներ նախորդներից, առնվազն անհրաժեշտ է նախ ընդհանուր կիրառությունը՝ պատժից ազատելու առումով ոչ թե առավելագույնը 3 տարի ազատազրկման դեպքում նախատեսվեր, այլ՝ գոնե 4 տարվա։
Բացի այդ, որպես չկիրառման հիմք կարծում եմ պետք է նախագծից հանվի նյութական վնասի պարտադիր հատուցման պահանջը, առավելևս վեճի առկայութունը որպես չկիրառման հիմք նախատեսելը, որը տարբեր չարաշահումների տեղիք է տալու։
Ինչպես նաև նախագծի 4-րդ հոդվածի 4-րդ կետը վերանայման կարիք ունի և անհրաժեշտ է համաներումը կիրառել ոչ թե համակցությամբ՝ վերջնական պատժի նկատմամբ, այլ յուրաքանչյուր հոդվածով առանձին»,- ֆեյսբուքում գրառել է փաստաբանը՝ նշելով, որ դեռևս հնարավոր է շտկել և ավելի արժեքավոր դարձնել այս նախագիծը և հասարակության մոտ էլ երկար սպասումից հետո խաբվածության զգացում չառաջացնել։
10:06 24/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԺիրայր Սեֆիլյանը, «Սասնա ծռեր»-ի մի շարք անդամներ կազատվեն պատժից, եթե տուժողները չառարկեն. Համաներման նախագիծը հրապարակվել է
10:44 21/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաներման ամբողջական նախագիծը. այն որոշակի փոփոխությունների է ենթարկվել.aravot
13:40 19/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍա համաներում է, սա մարդասիրական ակցիա է, որն իրականցվելու է այս իրադարձությունների լույսի ներքո. Արտակ Զեյնալյան
10:15 18/10/2018  |  ՄամուլՄեծ համաներումի «խերը». Ոստիկանները չեն կարողանում զսպել նոր հանցագործությունների ալիքը. «Ժամանակ»
10:07 16/10/2018  |  ՄամուլՀամաներումը ձգձգվում է. «Իրավունք»
09:51 16/10/2018  |  ՄամուլՈ՞ւմ վրա կտարածվի համաներումը. մանրամասներ. «Ժողովուրդ»
14:04 13/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿլինի ամենածավալուն համաներումը. Արտակ Զեյնալյան
15:06 04/10/2018Կառավարությունը դռնփակ ռեժիմով քննարկել է համաներում հայտարարելու մասին որոշման նախագիծը
11:25 04/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաներման հարցը՝ կառավարության օրակարգում
23:27 11/10/2016  |  Արդարացման դատավճիռներԹմրանյութերի ապօրինի իրացման մեջ մեղադրվողն արդարացվեց` հանցակազմի բացակայության հիմքով

Адвокат опроверг утверждения о беспрецедентности объявленной в этом году в Армении амнистии 10/25/2018   11:06  |  Комментарий
Ряд адвокатов считают, что предложенный правительством Армении проект амнистии не является беспрецедентным по своим масштабам, как об этом было ранее заявлено.
Напомним, что министр юстиции Армении Артак Зейналян 13-го октября заявил, что амнистия будет беспрецедентной.
Накануне был официально опубликован текст проект закона РА "Об объявлении амнистии по уголовным делам по случаю 2800-летия основания "Эребуни-Еревана" и 100-летия провозглашения независимости Первой Республики Армения", который уже дал повод для недовольства.
“Ознакомившись с  законопроектом об объявлении амнистии, я с удивлением констатирую об отсутствии какого-либо правового основания  квалифицировать амнистию как беспрецедентную, как это было заявлено и как того ожидало общество. Более того, под эту амнистию попадет меньше людей, чем под амнистию, объявленную, например в 2011 году”, - отметил адвокат Гегам Акопян.
По его словам, для того, чтобы добиться существенного отличия от предыдущего проекта, необходимо было в первую очередь общее применение: предусмотреть в плане освобождения от отбывания наказания в случае лишения свободы не до 3 лет, а хотя бы до 4 лет.
Адвокат считает, что в качестве основания для неприменения нужно было изъять из проекта требование об обязательном возмещении материального вреда, особенно предусматривание наличия спора в качестве основания для неприменения, которое даст повод для различных злоупотреблений.
“Кроме того пункт 4 статьи 4 проекта нуждается в пересмотре, и необходимо применить амнистию в отношении лиц, отбывающих окончательное наказание не по совокупности преступлений, а по отдельным статьям”, - написал адвокат на своей странице в соцсети Facebook.
Он отметил, что "пока можно исправить,сделать более ценным проект и не вызывать у общества эффект обманутого ожидания".