Հայտարարություն. Նախագահ Սարգսյանը դիմել է Սահմանադրական Դատարան 10/23/2018   18:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահի պաշտոնն ստանձնելու առաջին իսկ օրվանից նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր պարտականությունների կատարման ընթացքում ներմուծեց նոր մշակույթ՝ յուրաքանչյուր գործողություն պետք է միտված լինի հստակ նպատակի իրականացմանը և հիմնված լինի իրավունքի գերակայության սկզբունքի վրա:
Այս մոտեցումն ընկած էր նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու առաջադրելու առաջին փորձի հիմքում, երբ հաշվի առնելով տարբեր քննարկումների ընթացքում հնչեցված դիտարկումները և առաջարկները, նախագահ Սարգսյանը նախաձեռնեց թեկնածու առաջադրելու նպատակով խորհրդատվական գործընթաց:
Նույն մոտեցումն է գործում նաև յուրաքանչյուր օրենք ստորագրելիս: Լինի դա նոր ընդունված օրենք, թե գործող օրենքում փոփոխություն, այն ստորագրելու համար նախագահը և իր աշխատակազմը համակարգային վերլուծում են՝ թե արդյոք առկա են առերևույթ սահմանադրաիրավական խնդիրներ, որքանով է նոր օրենքը կամ օրենսդրական փոփոխությունը նպաստում կոնկրետ խնդրի լուծմանը, գնահատվել են արդյոք ազդեցության հավանական զարգացումները: Բոլոր օրենքները պետք է համապատասխանեն Սահմանդրությանը և ծառայեն իրենց նպատակներին՝ միտված լինելով կոնկրետ խնդիրների կանոնակարգմանը:
Ազգային ժողովի՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստում ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքը տարաբնույթ մեկնաբանությունների և քննարկումների տեղիք տվեց:
Օրենքի վերաբերյալ փաստացի արձանագրվեց հանրության մի ստվար զանգվածի անհամաձայնությունը: Հավատարիմ իր մոտեցմանը՝ նախագահ Սարգսյանը հանձնարարեց իր աշխատակազմին ավելի խորն ուսումնասիրել տվյալ հարցի վերաբերյալ միջազգային փորձը, ինչպես նաև ներկայացված Օրենքի փոփոխությունները՝ իրենց հիմնավորմամբ:
Օրենքի փոփոխությունների, ինչպես նաև «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի գործող խմբագրության վերաբերյալ իրականացված ուսումնասիրությունները վկայում են որոշակի առերևույթ սահմանադրա­իրավական խնդիրների մասին:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը և նպատակ ունենալով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը՝ նախագահ Սարգսյանը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ ներկայացված օրենքը Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանության հարցը որոշելու համար:
16:13 21/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի շնորհավորանքը Երևանի 2800-ամյա հոբելյանի առթիվ
21:16 18/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցություն է հայտնել Արա Գյուլերի մահվան կապակցությամբ
20:01 18/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵկել է ժամանակը, որ հայ ժողովուրդը ծնի իր նոբելյան մրցանակակիրներին. նախագահը ներկա է գտնվել ԳԱԱ 75-ամյակի հանդիսավոր նիստին
21:08 17/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահի նստավայրում կայացել է Արմեն Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը
18:42 17/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱԳԾ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրեն Թոմաս Մայր-Հարթինգին
21:17 16/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ընդունել է կառավարության հրաժարականը
20:56 12/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀաճելի է խոսել Կանադայի ու Հայաստանի միջև բարեկամության մասին, որն ունի լավ պատմություն, սակայն շատ ավելի մեծ ապագայի ներուժ
20:50 12/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան 90-ամյակի առթիվ շնորհավորել է անվանի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանին
19:13 11/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Մոլդովայի նախագահները կարևորել են երկկողմ հարաբերությունների խորացումը

Президент Армении не подписал резонансный закон и обратился в КС 10/24/2018 00:11 | Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян принял решение направить в Конституционный суд скандальный закон, затрудняющий процесс роспуск парламента, сообщает пресс-служба главы государства.
«С первого же дня вступления в должность президента Армен Саркисян в ходе исполнения своих обязанностей внёс новую культуру: каждое действие должно быть нацелено на реализацию чёткой цели и основано на принципе приоритета права», - говорится в заявлении..
Отмечается, что этот подход был заложен также в основу первой попытки выдвижения кандидата на должность судьи Конституционного суда, когда, учитывая озвученные в ходе различных обсуждений замечания и предложения, президент Саркисян предпринял консультативный процесс с целью выдвижения кандидата. Тот же подход действует при подписании каждого закона.
«Будь то новый принятый закон, или внесённое в действующий закон изменение, для его подписания Президент и его аппарат комплексно анализируют, наличествуют ли очевидные конституционные проблемы, насколько новый закон или законодательное изменение способствует решению конкретной проблемы, оценены ли вероятные последствия его влияния. Все законы должны соответствовать Конституции и служить своим целям, будучи направлены на урегулирование конкретных проблем», - говорится в заявлении.
Также указывается, что принятый на внеочередном заседании Национального Собрания 2 октября 2018 года Конституционный закон РА «О внесении дополнений и изменений в Конституционный закон Республики Армения «Регламент Национального Собрания»» дал повод разнообразным комментариям и обсуждениям.
«По поводу Закона фактически было констатировано несогласие значительной части общественности. Будучи верным своему подходу, президент Саркисян поручил своему аппарату более глубоко изучить международный опыт по поводу данного вопроса, а также представленные изменения Закона с их обоснованием.Осуществлённые относительно изменений Закона, а также действующей редакции Закона «Регламент Национального Собрания» изучения свидетельствуют об определённых очевидных конституционных проблемах», - отмечается в заявлении.
Учитывая вышеуказанное и имея целью обеспечить приоритет Конституции, президент Саркисян постановил обратиться в Конституционный суд для решения вопроса соответствия представленного Закона требованиям Конституции.