Արա Բաբլոյանը հանդիպել է ՖԽՎ նախագահի գլխավորած պատվիրակության հետ 10/10/2018   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը  հոկտեմբերի 9-ին  հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում Երեւանում գտնվող Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ժակ Շանյոնի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի կազմում էր ՖԽՎ խորհրդարանական գլխավոր քարտուղար, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Ժակ Կրաբալը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման մասնակիցների թվում էին նաեւ Շվեյցարիայի խորհրդարանի անդամներ Դիդիե Դերեբերան եւ Քրիստիան Լըվրան ու Ռումինիայի պատգամավորների պալատի անդամ Սորին Նիհայ Սիմպեանուն, ով Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական ասոցիացիայի նախագահն է:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին, կարեորել է նրանց այցը Երեւան՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանկոֆոնիան այսօր դարձել է մեր կյանքի մի մասը: Խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանն ու ՀՀ Ազգային ժողովը կարեւոր դեր են ստանձնել Ֆրանկոֆոն արժեքների տարածման  գործում. համապատասխանաբար Հայաստանը 2012թ. եւ ՀՀ Ազգային ժողովը  2014 թ. ստացել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության եւ խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական անդամի նոր կարգավիճակ:
«Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը մեր երկրում, որն աննախադեպ միջազգային իրադարձություն է, Ֆրանկոֆոնիային մեր նվիրվածության եւս մեկ նշան է: Այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում Ֆրանկոֆոնիայի ազդեցության ընդլայնմանը՝ համերաշխության, ժողովուրդների հավասարության, երկխոսության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, մշակութային բազմազանության եւ այլ արժեքների ու սկզբունքների օգտին, ինչը մենք կիսում ենք ֆրանկոֆոն ընտանիքի այլ անդամների հետ»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ գագաթաժողովը կլինի Հայաստանում երբեւէ տեղի ունեցած ամենամեծ իրադարձությունը եւ կնպաստի մեր երկրի հարաբերությունների ամրապնդմանը Ֆրանկոֆոնիայի անդամ մյուս պետությունների հետ: Նա փաստել է, որ  Հայաստանի Հանրապետությունը ողջ ուժերը կենտրոնացրել է գագաթաժողովի հաջողությունն ապահովելու եւ  Ֆրանկոֆոնիային գեղեցիկ տոն պարգեւելու համար:
Ազգային ժողովի նախագահի խոսքով՝ այս տոնին տխրություն հաղորդեց գագաթաժողովի նախօրեին Շառլ Ազնավուրի մահվան բոթը: «Շանսոնյեի մահը մեծ կորուստ էր ոչ միայն հայ եւ ֆրանսիացի ժողովուրդների համար, այլ ամբողջ Ֆրանկոֆոնիայի համար: Ոգեշնչվելով իր արմատներով՝ Ազնավուրը ֆրանսերենի դեսպանն էր, նա ֆրանկոֆոնիայի, դրա արժեքների մարմնավորումն էր»,-ընդգծել է Արա Բաբլոյանը :
Ավարտելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելել է, որ ֆրանսերենն այն հիմքն է, որը միավորում է Ֆրանկոֆոն երկրներին եւ որի միջոցով ժողովուրդները կարող են կիսել իրենց գաղափարները, համոզմունքներն ու ապագա ծրագրերը:
Հանդիպումից հետո ի պատիվ Ֆրանկոֆոն խորհրդարանականների՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի անունից տրվել է պաշտոնական ընթրիք:
12:08 07/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում մեկնարկեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումները
15:37 06/10/2018  |  ՀարցազրույցՀայաստանը պատրաստ է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին. ամեն ինչ հաշվարկված է րոպեական ճշգրտությամբ
13:27 06/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանկոֆոնիայի միջոցառումների մեկնարկը կտրվի հոկտեմբերի 7-ին Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդի նիստով
14:56 05/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի օրերին Երևանի որոշ փողոցներում կարգելվի ավտոմեքենաների կայանումը, կլինեն երթևեկության սահմանափակումներ

Спикер парламента Армении: Франкофония сегодня стала частью нашей жизни 10/10/2018   15:44  |  Лента новостей
Председатель Национальлного собрания Армении Ара Баблоян в рамках 17-го Саммита Международной организации Франкофонии (МОФ) 9 октября встретился с находящейся в Ереване делегацией во главе с председателем Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ) Жаком Шаньоном. В составе делегации – генеральный секретарь ПАФ, депутат НС Франции Жак Крабаль.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, во встрече также приняли участие члены парламента Швейцарии Дидье Деребера и Кристиан Левра, член Палаты депутатов Румынии, председатель Университетской ассоциации Франкофонии Сори Ниа Симпеану. Во встрече участвовали также руководитель делегации НС РА в ПАФ Маргарит Есаян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Ара Сагателян.
Ара Балоян, приветствуя гостей, подчеркнул важность их визита в Ереван в рамках Саммита Франкофонии.
По словам спикера НС, Франкофония сегодня стала частью нашей жизни. Глава парламента с удовлетворением отметил, что Армения и НС РА взяли на себя важную роль распространения ценностей Франкофонии – соответственно Армения в 2012 г. и НС РА в 2014-м получили новый статус постоянного члена МОФ и ПАФ.
“Проведение в   нашей стране Саммита Франкофонии, беспрецедентного   международного события, является еще одним признаком нашей верности Франкофонии. Оно будет содействовать расширению влияния Франкофонии в нашем регионе – во имя солидарности, равенства народов, диалога, демократии, защиты прав человека, культурного многообразия и других ценностей и принципов, разделяемых нами с другими членами франкофонной семьи”, - сказал Ара Баблоян.
По словам главы законодательного органа, Саммит будет самым крупным когда-либо состоявшимся в Армении событием и посодействует укреплению отношений нашей страны с другими государствами-членами Франкофонии. Он отметил, что Республика Армения сконцентрировала все силы для обеспечения успеха Саммита и прекрасного праздника Франкофонии.
Председатель НС заметил, что праздник был накануне омрачен известием о кончине Шарля Азнавура. “Смерть шансонье – великая утрата не только для армянского и французского народов, но и всей Франкофонии. Вдохновляясь своими корнями, Азнавур являлся послом французского, олицетворением франкофонии, ее ценностей”, - подчеркнул Ара Баблоян.
В завершение своей речи спикер НС добавил, что французский является основой, объединяющей франкоязычные страны и через который народы могут делиться своими идеями, убеждениями и планами на будущее.
После встречи в честь парламентариев Франкофонии дан официальный ужин от имени Председателя НС Ара Баблояна.