Վարչապետ Փաշինյանը Դուշանբեում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին 09/28/2018   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին: Միջոցառմանը մասնակցել են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Ադրբեջանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի նախագահները և Թուրքմենստանի փոխվարչապետը:
Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախ տեղի է ունեցել խորհրդի նեղ կազմով նիստը, այնուհետև քննարկումները շարունակվել են ընդլայնված կազմով:
Գագաթաժողովում ամփոփվել են ԱՊՀ շրջանակում ընթացիկ տարվա ընթացքում համագործակցության արդյունքները և քննարկվել փոխգործակցության հետագա զարգացման հիմնական ուղղությունները: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել 2020 թվականին Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակի տոնակատարությունները համատեղ նշելու նախապատրաստական աշխատանքներին: Որոշում է կայացվել թողարկել 75-ամյակի հոբելյանական համատեղ շքանշան: Նիստի ընթացքում ստորագրվել են բազմակողմ համագործակցության մի շարք փաստաթղթեր: Որոշում է կայացվել ԱՊՀ նախագահությունը 2019  թվականին փոխանցել Թուրքմենստանին:  Խորհուրդը հայտարարություն է ընդունել Մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր հռչակագրի ընդունման 70-ամյակի կապակցությամբ, հաստատել 2021 թվականին «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումները Տաջիկստանում անցկացնելու որոշումը, 2021 թվականն ԱՊՀ-ում հայտարարել ճարտարապետության և քաղաքաշինության տարի: Հաստատվել է 2019–2023 թվականների հանցավորության դեմ պայքարի համատեղ միջպետական ծրագիրը, ստորագրվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցավորության դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջև համաձայնագիրը: Փոփոխություններ են կատարվել ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի կանոնակարգում, լրացումներ` ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնի կանոնակարգում: ԱՊՀ հաջորդ գագաթաժողովը տեղի կունենա Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում` 2019 թվականի հոկտեմբերի 11-ին: Նիստի ընթացքում ստորագրվել են ընդունված որոշումների արձանագրությունները:
Նեղ կազմով նիստում վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության արդյունավետության բարձրացումն ու տարբեր ուղղություններով կապերի խորացումը: ՀՀ վարչապետի խոսքով` ԱՊՀ-ի ներուժը տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման ուղղությամբ ամենևին էլ սպառված չէ և այն իրացնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ է իրականացնել համապատասխան քայլեր: «Դա կնպաստի ազգային տնտեսությունների մրցունակության, քաղաքացիների բարեկեցության բարձրացմանը, հումանիտար կապերի զարգացմանը և մարդկային կապերի ամրապնդմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով  2020 թվականին նշվող Հաղթանակի 75-ամյակին` վարչապետը նշել է, որ Մայիսի 9-ը հավերժ կմնա անկոտրում քաջության և մեր ժողովուրդների միասնականության խորհրդանիշ, ովքեր թիկունք թիկունքի տված կռվել են ռազմաճակատում և անձնազոհաբար պայքարել հանուն ընդհանուր հաղթանակի՝ բերելով որոշիչ ավանդ նացիզմից աշխարհն ազատելու գործում:  «Հայ ազգն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Հաղթանակի կերտման գործում: Բանակ զորակոչված հայերի կեսը չեն վերադարձել տուն այդ սարսափելի պատերազմից: Ավելի քան 70 հազար հայ զինծառայողներ պարգևատրվել են ռազմական պատվոգրերով և մեդալներով, նրանցից 100-ից ավելին արժանացել են Խորհրդային միության հերոսի կոչման: Այդ տոնը, ինչպես նաև ընկածների հիշատակը բոլորիս կոչ են անում Հաղթանակի 75-ամյակը նշել արժանվույն, համատեղ հակազդել պատմությունը վերախմբագրելու փորձերին, նացիզմի հերոսացման և նեոնացիզմի պրոպագանդացման դեմ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունման 70-ամյակի կապակցությամբ ընդունված հայտարարության կարևորությունը:
«ԱՊՀ-ում զարգանում է տնտեսության և ինովացիաների, մշակութային-հումանիտար ոլորտներում համագործակցությունը: Այդ համատեքստում ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ 2019 թվականին Երևանում տեղի է ունենալու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային ֆորումը, որը կդառնա կարևոր հարթակ աշխարհի տարբեր երկրների ներկայացուցիչների միջև գործնական և գիտական կապերի զարգացման համար: Ակնկալում ենք, որ ԱՊՀ մեր գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներն ակտիվ մասնակցություն կունենան այդ կարևոր միջոցառմանը»,- ասել է վարչապետը` հավելելով, որ Հայաստանը  շահագրգռված է հումանիտար կապերի գործնական զարգացմամբ:
13:55 28/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴուշանբեում ընթանում է Փաշինյան-Նազարբաև հանդիպումը
12:15 27/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Թուրքմենստանի նախագահին
18:53 26/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանդիպել է «Կոնտուր Գլոբալ» միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ժոզեֆ Բրանդտին
18:35 26/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից տրված ընդունելությանը

Никол Пашинян отметил важность укрепления сотрудничества в рамках СНГ 09/28/2018   17:31  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Душанбе принял участие в очередном заседании Совета глав государств–участников СНГ.
В мероприятии приняли участие президенты России, Беларуси, Казахстана, Узбекистана, Азербайджана, Кыргызстана, Молдовы и вице-премьер Туркменистана.
Сначала состоялось заседание в узком составе, а затем обсуждения продолжились в расширенном составе.
Как сообщает пресс-служба пправительства Армении, на саммите были подведены итоги сотрудничества в рамках СНГ в текущем году и обсуждены основные направления дальнейшего развития сотрудничества. Особое внимание было уделено подготовке к празднованию в 2020 году 75-летия Победы в Великой Отечественной войне. Принято решение об учреждении и изготовлении единой юбилейной медали по случаю 75-летия Победы.
На заседании был подписан ряд документов о многостороннем сотрудничестве. Принято решение о передаче председательства в СНГ в 2019 году Туркменистану. Совет принял “Заявление глав государств – участников СНГ по случаю 70-летия со дня принятия Всеобщей декларации прав человека”, утвердил решение о реализации в 2021 году Межгосударственной программы “Культурные столицы Содружества” в городе Душанбе, а также об объявлении 2021-го года годом архитектуры и градостроительства.
Утверждена межгосударственная программа совместных мер борьбы с преступностью на 2019–2023 годы, подписано Соглашение о сотрудничестве государств–участников Содружества Независимых Государств в борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий. Внесены изменения в положения, регламентирующие деятельность Совета министров обороны, а также дополнения в устав Антитеррористического центра государств–участников Содружества Независимых Государств. Следующее заседание Совета глав государств–участников Содружества Независимых Государств состоится 11 октября 2019 года в Ашхабаде. В ходе заседания были подписаны протоколы принятых решений.
В ходе заседания в узком составе премьер-министр Никол Пашинян отметил важность укрепления сотрудничества в рамках СНГ и углубления связей в разных направлениях. По словам премьер-министра Республики Армения, потенциал СНГ по развитию регионального сотрудничества вовсе не исчерпан и необходимо предпринять соответствующие шаги для его реализации. “Это будет способствовать повышению конкурентоспособности национальных экономик, росту благосостояния граждан, развитию гуманитарных связей и укреплению человеческих связей”, - сказал Никол Пашинян.
Коснувшись празднования 75-летия Победы в 2020 году, премьер-министр отметил, что 9 мая навсегда останется символом несгибаемого мужества и единства наших народов, которые плечом к плечу сражались на фронте и самоотверженно боролись за общую победу, внося решающий вклад в освобождение мира от нацизма.
“У армянского народа особое отношение ко Дню победы. Половина призванных в армию армян не вернулась с этой страшной войны. Более 70 тысяч армянских военнослужащих были награждены грамотами и медалями, более 100 из них были удостоены звания Героя Советского Союза. Этот праздник, а также память о павших призывает всех нас достойно отметить 75-летие Победы, совместно противодействовать попыткам переписывания истории, героизации нацизма и пропаганды неонацизма”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян также подчеркнул важность заявления по случаю 70-летия со дня принятия Всеобщей декларации прав человека.
“В СНГ развивается сотрудничество в экономической и инновационной, культурной и гуманитарной сферах. В этом контексте хочу сообщить, что в 2019 году в Ереване пройдет Всемирный форум информационных технологий (WCIT), который станет важной платформой для развития практических и научных связей между представителями разных стран мира. Мы ожидаем, что в этом важном событии активное участие примут представители стран-партнеров из СНГ”, - сказал премьер-министр, добавив, что Армения заинтересована в практическом развитии гуманитарных связей.