ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են ևս մեկ անգամ հանդիպել մինչև տարեվերջ 09/27/2018   21:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները սեպտեմբերի 25-27-ն ընկած ժամանակահատվածում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում առանձին և համատեղ հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:  Այս մասին հայտնում են ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպումների ընթացքում համանախագահներին է միացել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև հանդիպում են ունեցել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի, քաղաքական հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի և Իտալիայի կառավարությունում ԵԱՀԿ ներկայացուցչի հետ:
Նախարարները շարունակել են Արցախի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները: Համանախագահներն ու նախարարները քննարկել են տարածաշրջանի իրավիճակը և պարզաբանում են խնդրել վերջին շրջանում հնչած մի շարք հայտարարությունների շուրջ:
Համանախագահները ցավալի են համարել շարունակական մարդկային զոհերի փաստը: Նրանք նախարարներին զգուշացրել են ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգի մասին, և կոչ են արել կողմերին` կառուցողական մոտենալ դրական մթնոլորտի ստեղծմանը ու խուսափել իրավիճակը բորբոքող հռետորաբանությունից:
Համանախագահներն ընդգծել են, որ ամբողջական կարգավորումը զիջումներ է պահանջելու` բոլոր կողմերից: Այս համատեքստում նախարարները հաստատել են բանակցային գործընթացի ակտիվացման և լարված իրավիճակի հանդարտեցմանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարարները պայմանավորվել են ևս մեկ անգամ հանդիպել մինչև տարեվերջ:
Համանախագահները պլանավորում են մոտ ապագայում այցելել տարածաշրջան, որից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և Մշտական խորհրդին կհայտնեն բանակցությունների ընթացքի մասին
21:01 10/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի Ֆրանկոֆոնիայի նախարար Մելանի Ժոլիի հետ

Главы МИД Армении и Азербайджана договорились провести еще одну встречу до конца года 09/28/2018 09:10 | Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам отдельных и совместных встреч с главами МИД Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Эльмаром Мамедъяровым, состоявшимися 25-27 сентября “на полях” Генеральной Ассамблеи ООН. В ходе встреч к ним также присоединился личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Об этом сообщает пресс-служба ОБСЕ.
Во встречах сопредседателей МГ ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шофера (США) с главами внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана принимал участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршиком. Они также встретились с генеральным секретарем ОБСЕ, заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам и представителем итальянского председательства в ОБСЕ.
Сопредседатели и министры обсудили ситуацию в регионе и запросили разъяснения относительно прозвучавших недавно нескольких недавних заявлений.
Сопредседатели выразили глубокое сожаление по поводу продолжающейся и бессмысленной гибели людей. Они предупредили министров об угрозе возобновления военных действий и призвали стороны проявить конструктивный подход в формировании позитивной атмосферы и воздержаться от агрессивной риторики. Сопредседатели подчеркнули, что всеобъемлющее урегулирование потребует компромиссов со всех сторон», - отмечается в заявлении.
В этом контексте главы МИД подтвердили важность принятия мер, направленных на активизацию переговорного процесса и принятие дополнительных мер по снижению напряженности.