Թուրքիայի անչափահաս քաղաքացու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է. ԱԱԾ 09/27/2018   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում 2018 թվականի  հուլիսի 25-ին հարուցվել է քրեական գործ` Թուրքիայի Հանրապետության անչափահաս քաղաքացու կողմից առանց սահմանված փաստաթղթերի ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը ապօրինի հատելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռք բերված տվյալների համաձայն` 16-ամյա  Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենը 2018 թվականի հուլիսի 24-ին առանց պատշաճ թույլտվության հատել է ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը` Թուրքիայի Հանրապետությունից անցնելով Հայաստանի Հանրապետություն, որից անմիջապես հետո «Մեղրաշատ» սահմանապահ ուղեկալի մոտակայքում`  սահմանային ինժեներա-տեխնիկական կառույցի փշալարերը հաղթահարելուց բռնվել է ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության ծառայողների կողմից:
Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, խափանման միջոց է  կիրառվել կալանավորումը:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենը զղջացել է կատարած արարքի համար, խոստովանական ցուցմունքներում նշել է, որ մշտապես ցանկություն է ունեցել գալ Հայաստան և համեմատել իր հայրենի Կարս նահանգի հետ, և քանի որ անչափահաս է ու սահմանված փաստաթղթեր չի ունեցել՝  միակ տարբերակը եղել է սահմանի ապօրինի հատումը:
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստուգվել է Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենի հնարավոր առնչությունը ծայրահեղական կամ ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ, սակայն կապը հաստատող  տվյալներ չեն ստացվել:
Վարույթն իրականացնող մարմինը, առաջնորդվելով մարդասիրական սկզբունքներով և  հաշվի առնելով, որ Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենը անչափահաս է, տվել է ճշմարտացի տեղեկություններ դեպքին հետ կապված բոլոր հանգամանքների վերաբերյալ ու անկեղծորեն զղջացել է կատարվածի համար, 2018 թվականի սեպտեմբերի 25-ին որոշում է կայացրել Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին:  Կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է, Ումուդ Ալի Մուստաֆայի Օզմենին հնարավորություն է տրվել սահմանված ընթացակարգով մեկնել ՀՀ-ից:
12:31 27/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրք սահմանախախտ տղան զբոսնել է մայրաքաղաքով. «Երևանը հիասքանչ է»
17:24 25/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը պաշտոնապես ներկայացրել է Հայաստանում ձերբակալված թուրք Քեվին (Քեմալ) Օքսուզի մեղադրանքը
11:51 25/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանը հատած թուրք քաղաքացու հայրը եկել է Հայաստան՝ որդուն տուն տանելու
16:52 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-թուրքական սահմանը հատած 16-ամյա թուրք տղայի հայրը Հայաստանի վարչապետին խնդրում է ներողամիտ լինել և որդուն վերադարձնել ընտանիքին
12:30 19/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունը ԱՄՆ-ի իրավասու մարմիններից միջնորդություն է ստացել Քեվին (Քեմալ) Օքսուզին հանձնելու վերաբերյալ
11:54 19/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրագած Ախոյանն այցելել է Հայաստանում ձերբակալված Թուրքիայի քաղաքացուն
11:53 03/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱՄՆ-ի կողմից հետախուզվող և Հայաստանում ձերբակալված թուրքը երկու ամսով կալանավորվել է
13:08 31/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունը ԱՄՆ-ի կողմից հետախուզվող և Հայաստանում ձերբակալված թուրքին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել
11:58 30/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանները հայտնաբերել են ԱՄՆ իրավապահների կողմից հետախուզվող թուրքին (տեսանյութ)

В Армении прекратили уголовное преследование в отношении нарушителя границы из Турции 09/27/2018   13:46  |  Криминальная хроника
Следственное управление Службы национальной безопасности Армении 25-го июля 2018 года возбудила уголовное дело по факту незаконного пересечения несовершеннолетним гражданином Турции государственной границы Армении без соответствующих документов. Об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
Согласно добытым данным, 16-летний Умуд Али Мустафа Озмен 24-го июля 2018 года без надлежащего разрешения пересек госграницу Армении и был задержан  российскими пограничниками близ погранзаставы “Меграшат”.
Озмену было предъявлено обвинение по части 1 статьи 329 УК Армении. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе расследования уголовного дела Умуд Али Мустафа Озмен раскаялся в содеянном. В своих признательных показаниях он отметил, что всегда хотел побывать в Армении и сравнить ее с  родной ему провинцией Карс и ввиду того, что он несовершеннолетний и не имеет  нужных документов, единственным способом оставалось незаконное пересечение границы.
В ходе проведенных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий  была проверена причастность Умуда Али Озмена к радикальным и террористическим группировкам, однако подтверждающих это данных не было получено.
“Орган, осуществляющий производство, руководствуясь гуманитарными принципами и учитывая , что Умуд Али Мустафа Озмен является несовершеннолетним, а т акже то, что он предоставил верные данные относительно всех обстоятельств, связанных с инцидентом, и искренне раскаялся в содеянном, 25-го сентября 2018 года было принято решение о прекращении уголовного преследования в отношении Умуда Мустафы Али Озмена и производства по уголовному делу.  Избранная в отношении него мера пресечения отменена.   Умуду Али Озмену предоставлена возможность выехать из Армении в соответствии с установленной процедурой”, - отмечается в сообщении.