Պաշտպանության նախարարի հրամանով կանոնակարգվել է ժամկետային պարտադիր զինծառայողների բջջային հեռախոսներից օգտվելու գործընթացը  08/17/2018   13:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հրաման է ստորագրել՝ ժամկետային պարտադիր զինծառայողների կողմից բջջային հեռախոսներիվ օգտվելու գործընթացը կանոնակարգելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Զինծառայողին թույլատրվում է ունենալ  բացառապես տեսագրման, ձայնագրման, լուսանկարման և ինտերնետ հնարավորություններ չունեցող բջջային հեռախոս: Զորակոչված զինծառայողի բջջային հեռախոսը հաշվառվում է  հանրապետական հավաքակայանում:
Եթե զինծառայողի բջջային հեռախոսն ունի տեսագրման, ձայնագրման և ինտերնետ հնարավորություններ, ապա հեռախոսը հանրապետական հավաքակայանում վերադարձվում է զինծառայողի ներկայացուցչին` հանձման-ընդունման ստացականի հիման վրա:
Հանրապետական հավաքակայանում զինծառայողը ծանոթանում է բջջային հեռախոսակապով խոսակցությունների ժամանակ գաղտնիության ռեժիմի պահպանման պահանջներին: Զորամաս ներկայանալուց հետո զինծառայողը նախապատրաստական ստորաբաժանումում բջջային հեռախոսը ներկայացնում է հաշվառման:
Զինծառայողին արգելվում է շարքում, պլանային և ոչ պլանային միջոցառումների, պարապմունքների, մարտական հերթապահության, վերակարգի, զենքի խնամքի ժամանակ օգտվել բջջային հեռախոսից: Զինծառայողը բջջային հեռախոսից կարող է օգտվել միայն զորամասի օրվա կարգացուցակով նախատեսված ազատ ժամերին:

Армянским военнослужащим разрешили пользоваться сотовыми телефонами при соблюдении нескольких условий 08/17/2018   14:37  |  Информационная платформа
Министр  обороны Армении подписал приказ о регламентировании процесса пользования военнослужащими срочной службы мобильными телефонами. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
Военнослужащим разрешено иметь при себе сотовые телефоны без функции видео и звукозаписи, фотографирования и без доступа к интернету. Мобильный телефон призывника регистрируется на республиканском сборном пункте. Если функции присутствуют, то телефон возвращается представителям военнослужащего на основании акта приема-сдачи. На республиканском сборном пункте военнослужащий знакомится с требованиями секретности во время разговоров по мобильному телефону.
Сообщается, что после прибытия в воинскую часть военнослужащий представляет сотовый телефон для постановки на учет.
"Военнослужащему запрещается пользоваться телефоном в ходе рядовых, плановых и внеплановых мероприятий, занятий, боевого дежурства, наряда и ухода за оружием. Он может пользоваться сотовым телефоном в предусмотренное воинской частью свободное время. Оплата телефонных разговоров производится военнослужащим, либо его родственниками", - говорится в сообщении.