Յուրի Խաչատուրով որոշ ժամանակով անարգել կարող է դուրս գալ Հայաստանից. նախաքննական մարմինն այդ մասին տեղեկացրել է նրան 08/02/2018   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավի կիրառումը խոչընդոտ չի հանդիսանում, որպեսզի նա որոշ ժամանակով անարգել դուրս գալ Հայաստանից: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Հատուկ քննչական ծառայության մամլո խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից:
Ընդ որում ՀՔԾ-ից նաև հայտնեցին, որ այդ մասին նախաքննական մարմինը տեղեկացրել է պաշտպանական կողմին:
Նշենք, որ Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը ավելի վաղ լրատվամիջոցներին հայտնել էր, թե միջնորդություն է ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն՝ խնդրելով թույլ տալ իր պաշտպանյալին մեկնել Մոսկվա աշխատանքի:
Հիշեցնենք, որ Յուրի Խաչատուրովը 2008 թվականի «Մարտի 1»-ին զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու համար:

В Спецследственной службе Армении заявили об отсутствии препятствий для выезда генсека ОДКБ Юрия Хачатурова 08/02/2018 14:54 | Лента новостей
Генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров, проходящий обвиняемым по делу о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года, может беспрепятственно покинуть Армению на некоторое время, сообщила ИА "ФактИнфо" пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Она пояснила, что избранная в отношении Хачатурова мера пресечения в виде залога не является препятствием для выезда из Армении.
В ССС также заявили, что орган предварительного следствия уведомил об этом защиту.
Напомним, ранее защита Юрия Хачатурова направила ходатайство в Специальную следственную службу Армении с просьбой дать согласие на его выезд в Москву.
Специальная следственная служба Армении ранее предъявила обвинение генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года. Суд в Ереване освободил Хачатурова под залог в 5 млн. драмов.