Փաշինյանը Իտալիայի նախագահի հետ քննարկել է հայ-իտալական փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված հարցեր 07/31/2018   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պետական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլայի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետը ողջունել է Իտալիայի նախագահի այցը մեր երկիր և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-իտալական հարաբերությունների նոր՝ ավելի բարձր մակարդակի բարձրացմանը:
«Ուրախ եմ Ձեզ ողջունել, ինչպես հիմա ընդունված է ասել, նոր Հայաստանում: Մենք այսօր իրականացնում ենք կարևոր, պատմական ժողովրդավարական փոփոխություններ, հույս ունեմ, որ Ձեր այցի ընթացքում զգացել եք այդ փոփոխությունների ու լավատեսության շունչը: Բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Իտալիայի միջև առկա բարեկամությունը և պատրաստ ենք ջանքեր գործադրել երկկողմ կապերի հետագա զարգացման ու ամրապնդման ուղղությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Սերջիո Մատարելլան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և կարևորել երկու երկրների համագործակցության ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում: «Մեր ժողովուրդներին միմյանց է կապում ամուր բարեկամությունը և մենք անհրաժեշտ ենք համարում Իտալիայի և Հայաստանի գործընկերության էլ ավելի զարգացումը»,- ասել է Իտալիայի նախագահը՝ հավելելով, որ հայ և իտալացի ժողովուրդները համարվում են հնագույն քաղաքակրթության ներկայացուցիչներ, ինչը հանդիսանում է երկկողմ կապերի խթանման լավ հիմք:
Զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր, այդ թվում՝ տնտեսության, պաշտպանության և հումանիտար ոլորտներում  փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են հատկապես պաշտպանության ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությունը, մասնավորապես Լիբանանում համատեղ խաղաղապահ առաքելության շրջանակում:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Իտալիային այդ հարցում հավասարակշիռ դիրքորոշում ցուցաբերելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին աջակցություն ցուցաբերելու համար: ՀՀ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ և պատրաստ է շարունակել ջանքերը բանակցային գործընթացում:
Սերջիո Մատարելլան նշել է, որ այսուհետ ևս Իտալիան շարունակելու է իր հավասարակշռված քաղաքականությունը ԼՂ հակամարտության հարցում, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում նախագահության ընթացքում: Իտալիայի նախագահը վստահեցրել է, որ իր երկիրը կներդնի հնարավոր ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար: Նա ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում և հավելել, որ այն միայն քաղաքական է:
Այս առումով, Նիկոլ Փաշինյանը և Սերջիո Մատարելլան կարևորել են տարածաշրջանում կայունության ամրապնդումն ու ԼՂ հակամարտության կողմերի միջև ակտիվ երկխոսությունն ու խաղաղության մթնոլորտի ձևավորումը:
Հայաստանի վարչապետը և Իտալիայի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ: Սերջիո Մատարելլան վստահեցրել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը, որպեսզի Իտալիայի խորհրդարանում հնարավորինս շուտ վավերացվի Հայաստանի ու Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը և Սերջիո Մատարելլան քննարկումները շարունակել են աշխատանքային ճաշի ընթացքում:
14:26 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի եւ Իտալիայի նախագահների ներկայությամբ բացվել է Մշակութային ժառանգության պահպանման հայ-իտալական կենտրոնը
13:35 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը պարգեւատրվել է Իտալիայի Հանրապետության բարձրագույն պարգեւով
13:30 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է Իտալիայի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
11:31 31/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի եւ Իտալիայի նախագահները հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
20:41 30/07/2018  |  ՔաղաքականՀայաստանի եւ Իտալիայի նախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ
20:21 30/07/2018  |  ՔաղաքականՆախագահի նստավայրում հայ-իտալական բարձր մակարդակի հանդիպում է տեղի ունեցել
18:31 30/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն Իտալիայի նախագահին պարգևատրել է Փառքի շքանշանով
17:32 30/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Իտալիայի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը

Премьер Армении обсудил с президентом Италии двустороннее сотрудничество и карабахское урегулирование 07/31/2018   17:25  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с президентом Итальянской Республики Серджио Маттареллой, который находится в Ереване с государственным визитом. Подробности встречи передает пресс-служба главы правительства.
Премьер-министр поприветствовал визит президента Италии в Армению и выразил уверенность, что он будет способствовать выводу армяно-итальянских отношений на новый, более высокий уровень. “Рад приветствовать Вас, как теперь принято говорить, в новой Армении. Сегодня мы осуществляем важные и исторические демократические изменения, и я надеюсь, что Вы во время визита почувствовали дыхание этих изменений и оптимизма. Мы высоко ценим дружбу между Арменией и Италией и готовы приложить усилия для дальнейшего развития и укрепления двусторонних связей”, - сказал Никол Пашинян.
Серджио Маттарелла поблагодарил за теплый прием и подчеркнул важность расширения сотрудничества между двумя странами в разных сферах. “Наши народы связывает крепкая дружба, и мы считаем необходимым еще большее развитие партнерства между Италией и Арменией”, - сказал президент Италии, добавив, что армянский и итальянский народы считаются представителями древнейшей цивилизации, что является хорошей основой для развития двусторонних связей.
Собеседники обсудили представляющие взаимный интерес разные вопросы, в том числе сотрудничество в экономической, оборонной и гуманитарной сферах. Стороны подчеркнули эффективное сотрудничество в сфере обороны, в частности, в рамках совместной миротворческой миссии в Ливане.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, премьер-министр Пашинян поблагодарил Италию за сбалансированную позицию в этом вопросе и за содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Глава правительства Армении подчеркнул, что Армения заинтересована в мирном урегулировании конфликта и готова продолжать усилия в переговорном процессе.
Серджио Маттарелла отметил, что и впредь Италия продолжит свою сбалансированную политику в вопросе нагорно-карабахского конфликта, в том числе в ходе председательства в ОБСЕ. Президент Италии заверил, что его страна приложит все усилия для достижения исключительно мирного урегулирования в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Он подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт не может иметь военного решения, и добавил, что урегулирование должно быть только политическим.
В этой связи Никол Пашинян и Серджио Маттарелла подчеркнули важность укрепления стабильности в регионе, формирования атмосферы мира и активного диалога между сторонами нагорно-карабахского конфликта.
Премьер-министр Армении и президент Италии обменялись мнениями о дальнейшем развитии отношений Армения-ЕС. Серджио Маттарелла заверил, что приложит все усилия, чтобы парламент Италии как можно скорее ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом.