Վարչապետին զեկուցվել է Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը 07/25/2018   19:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննակվել է Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման և անցկացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
Վարչապետը կարևորել է գագաթնաժողովի բարձր մակարդակով կազմակերպումն ու անցկացումը: «Ունենք օտարերկրյա հյուրերի մեծ ցանկ, ժամանելու են տասնյակ երկրների նախագահներ և կառավարությունների ղեկավարներ: Նրանց բոլորի հարմարավետությունն ու անվտանգությունն ապահովելը մեզ համար կարևորագույն խնդիր է: Հայաստանի պատմության մեջ ամենածավալուն այս միջոցառման պատշաճ կազմակերպումն ու անցկացումը մեր երկրի հեղինակության և պատվի հարցն է, նույնիսկ պատճառաբանված թերացումներն անընդունելի են ու մենք պետք է կարողանանք միջոցառումն անցկացնել բարձր մակարդակով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ ստեղծված աշխատանքային խմբի անդամները վարչապետին զեկուցել են ենթակառուցվածքների ապահովման և տեխնիկական մի շարք այլ խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին և նշել, որ դրանք ընթանում են նախատեսված ժամանակացույցին համապատասխան և ծագող խնդիրներին տրվում են համապատասխան լուծումներ:  Միջոցառումները լավագույնս կազմակերպելու և անցկացնելու նպատակով ներգրավվելու են նաև ֆրանսախոս կամավորականներ:
Երկօրյա գագաթնաժողովի մեկնարկից երեք օր առաջ կայանալու է արտգործնախարարների համաժողովը, որին կնախորդի նաև մշտական խորհրդի նիստը: Միջոցառման շրջանակում անցկացվելիք տնտեսական գործարար ֆորումին ակնկալվում է ֆրանկոֆոն երկրների ընկերությունների և ձեռնարկությունների լայն ներկայացվածություն. նախատեսվում է, որ դրանց թիվը կհասնի 350-ի, իսկ ֆորումի ընթացքում կկնքվեն նաև համագործակցության հուշագրեր: Ձևավորվելու է ֆրանկոֆոն ավան, տեղի է ունենալու գալա համերգ, պաշտոնական պատվիրակությունների պատվին տրվելու է պետական ընթրիք: Ներկայացվել են Ֆրանկոֆոնիայի նոր հիմնարար փաստաթղթի՝ «Ապրել միասին» պակտի ընդունման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացվելու է նաև ֆրանկոֆոն լրագրողների միության կոնգրեսը, արդեն իսկ տարբեր երկրների լրագրողներ ներկայացրել են հայտեր՝ գագաթնաժողովն ու դրա շրջանակում անցկացվելիք միջոցառումները լուսաբանելու նպատակով: Նշվել է նաև, որ հաստատվել են գագաթնաժողովի լոգոն, կարգախոսը՝ «Ապրել միասին», մշակվել է հատուկ վեբ-կայք:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ և կարևորել գերատեսչությունների համակարգված աշխատանքը՝ հնարավոր բոլոր խնդիրներին ժամանակին արձագանքելու և արագ լուծումներ գտնելու համար: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:

Премьер-министр Армении отметил важность организации и проведения саммита Франкофонии на высоком уровне 07/26/2018   00:11  |  Лента новостей
Под руководством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс подготовки и проведения 17-го саммита глав государств и правительств стран Франкофонии. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Премьер-министр отметил важность организации и проведения саммита на высоком уровне. “У нас есть большой список иностранных гостей, приедут главы десятков государств и правительств. Обеспечение комфорта и безопасности всех гостей - очень важная для нас задача. Должная организация и проведение этого важнейшего в истории Армении события - вопрос чести и достоинства нашей страны, даже аргументированные недостатки неприемлемы, и мы должны суметь провести мероприятие на высоком уровне”, - отметил Никол Пашинян.
Члены возглавляемой вице-премьером Тиграном Авиняном рабочей группы доложили премьер-министру о проделанной работе по обеспечению инфраструктур и решению других технических вопросов, и отметили, что работы ведутся в соответствии с запланированным графиком и даются соответствующие решения возникающим вопросам. Для надлежащей организации и проведения мероприятий также будут привлечены франкоязычные волонтеры.
За три дня до начала двухдневного саммита состоится конференция министров иностранных дел, перед которой также будет проведено заседание Постоянного совета. Ожидается масштабное участие компаний и предприятий франкоязычных стран в экономическом бизнес-форуме, который состоится в рамках саммита. Ожидается, что их количество достигнет 350, и во время форума будут также подписаны меморандумы о сотрудничестве.
Будет сформирована “деревня франкофонии”, состоится гала-концерт, в честь официальных делегаций будет дан государственный обед. Будут представлены работы по принятию нового основополагающего документа Франкофонии - пакта “Жить вместе”. В рамках саммита также состоится Конгресс союза франкоязычных журналистов, и журналисты из разных стран уже представили заявки для освещения саммита и происходящих в рамках него событий. Было отмечено также, что уже утверждены логотип и лозунг саммита – “Жить вместе”, создан также специальный сайт.
Премьер-министр Пашинян дал соответствующие поручения ответственным лицам и подчеркнул важность скоординированной работы ведомств, чтобы оперативно реагировать на все возможные проблемы и быстро находить решения.