Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը չի հակասում ՀԱՊԿ շրջանակում մեր գործընկերային պարտավորություններին. Տոնոյան 07/23/2018   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) շրջանակում, որը վերանայվում և մոդեռնիզացվում է 2-3 տարին մեկ: Ծրագիրը հիմնված է քաղաքական ու անվտանգության հարցերին առնչվող իրողությունների վրա, այն ամբողջությամբ համապատասխանում է Հայաստանի շահերին: Այս մասին EADaily-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ գնահատական տալով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին:
Պաշտպանության նախարարը որպես համագործակցության հիմնասյուներից առանձնացրել է քաղաքական երկխոսությունը, պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումները, հայկական ուժերի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո իրականացվող խաղաղապահ առաքելություններին, կրթական ծրագրերը: Տոնոյանը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը կարևորել է ինչպես հայկական զինված ուժերի բազմակողմ զարգացման ու միջազգային փոխգործակցության տեսանկյունից, այնպես էլ այն ռազմա-քաղաքական գործընթացների առումով, որոնք իրականացվում են եվրոատլանտյան անվտանգության համակարգի շրջանակում:
«Մեր խորին համոզմամբ, Հայաստանի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ չի հակասում ՀԱՊԿ շրջանակում մեր գործընկերային պարտավորություններին: Ավելին, Հայաստանն իր պաշտպանական քաղաքականությունը կառուցում է՝ հաշվի առնելով ՀԱՊԿ գործընկերների շահերը և մշտապես կոչ է անում նրանց վարվել նույն կերպ: Հայաստանն ակտիվ դերակատարում ունի ՀԱՊԿ ինտեգրացիոն գործընթացներում: Իհարկե, գործընկեր պետությունների հետաքրքրությունները, հետևաբար նաև քաղաքականությունը չեն կարող նույնական լինել:
Մենք փորձում ենք ըմբռնումով մոտենալ մեր գործընկերների ռազմա-քաղաքական համագործակցությանն այն երկրների հետ, որոնք բացահայտ թշնամական տրամադրվածություն ունեն Հայաստանի նկատմամբ: Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է ջանասիրաբար աշխատել ՀԱՊԿ գործընկերային մեխանիզմների ամրապնդման շուրջ, որպեսզի միասնական մոտեցում ցուցաբերվի ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգությանն առնչվող հարցերին»,- ասել է Տոնոյանը:
13:27 09/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության և առանձին երկրների պաշտոնակիցների հետ

Сотрудничество Армении с НАТО не противоречит нашим союзническим обязательствам в рамках ОДКБ - Тоноян 07/23/2018   16:37  |  Лента новостей
Сотрудничество Армении с НАТО не противоречит нашим союзническим обязательствам в рамках ОДКБ. Об этом заявил министр обороны Армении Давид Тоноян в интервью корреспонденту EADaily.
Он напомнил, что Армения сотрудничает с НАТО в рамках Плана действий индивидуального партнерства (ПДИП), который пересматривается и модернизируется раз в два-три года.
Тоноян указал, что план основан на реалиях, связанных с политикой и безопасностью, отвечает интересам Армении.
“В качестве одного из столпов нашего партнёрства я бы отметил политический диалог, оборонные реформы, участие армянских контингентов в миротворческих миссиях под руководством НАТО, образовательные проекты”, -заявил министр обороны Армении.
По его словам, партнерство с НАТО важно как для обеспечения разностороннего развития наших ВС и международного взаимодействия, так и для того, чтобы быть в курсе тех военно-политических процессов, которые происходят в рамках евроатлантической системы безопасности.
“По нашему глубокому убеждению, сотрудничество Армении с НАТО не противоречит нашим союзническим обязательствам в рамках ОДКБ. Более того, Армения строит свою оборонную политику с учетом интересов союзников по ОДКБ и постоянно призывает их делать то же самое”, - подчеркнул Давид Тоноян.
Он указал, что Армения играет активную роль в интеграционных процессах в ОДКБ.
“Конечно, интересы, а, следовательно, и политика союзных государств не могут быть идентичными. Мы тоже пытаемся с пониманием относиться к военно-политическому сотрудничеству наших союзников с откровенно враждебно настроенными по отношению к Армении странами. В то же время, необходимо усердно работать над укреплением союзнических механизмов ОДКБ, сформированных на базе общих интересов, с целью выработки единых подходов к вопросам, затрагивающим безопасность стран-участниц Организации”, - отметил Давид Тоноян.
15:36 23/07/2018  |  ИнтервьюДавид Тоноян о нормализации армяно-турецких отношений: сейчас черёд Анкары выступать с конструктивной инициативой
15:01 09/06/2018  |  Лента новостейМинистр обороны Армении провел ряд встреч в штаб-квартире НАТО в Брюсселе