Արա Վարդանյանը նախագահ Արմեն Սարգսյանին է ներկայացրել իր հրաժարականի դիմումը 07/09/2018   18:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանին, ով ներկայացրել է իր հրաժարականը՝ կապված պաշտոնական դիրքը չարաշահելու իր դեմ առաջադրված մեղադրանքի հետ:Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որպես Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ի գիտություն է ընդունել Արա Վարդանյանի հրաժարականի դիմումը:
Ըստ սահմանված կարգի՝ դիմումը կուղարկվի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին հաստատման համար, որից հետո կստեղծվի հատուկ հանձնաժողով, որը մրցութային կարգով պետք է ընտրի Հիմնադրամի նոր գործադիր տնօրեն:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ Հանրապետության նախագահը գտնում է, որ երրորդ հանրապետության ծնունդից ի վեր Հիմնադրամը կարեւոր եւ օգտակար ծրագրեր է իրականացրել՝ իր շուրջը համախմբելով ազգային եւ հոգեւոր կառույցների, բարերարների եւ հարյուր հազարավոր անհատների: Ուստի, Հիմնադրամը դեռեւս առաքելություն ունի իրագործելու Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի կյանքում:
Սակայն պարզ է նաեւ, որ Հիմնադրամը կարիք ունի կազմակերպական եւ կոնցեպտուալ նոր մոտեցումների, որոնք առավել կբարձրացնեն նրա արդյունավետությունը, վստահությունը եւ կշիռը:
Եւ իզուր չէ, որ Հանրապետության նախագահը Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի ս/թ մայիսի 25-ի նիստի ժամանակ երեք ամիս ժամանակ էր տվել ներկայացնելու Հիմնադրամի արմատական բարեփոխումների առաջարկներ:
Ըստ այդմ, նախագահ Արմեն Սարգսյանը հույս ունի, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը կհաղթահարի այս փորձությունը եւ դրանից դուրս կգա նորացված՝ արժանի Նոր Հայաստանի ձգտումներին եւ մարտահրավերներին:

Директор Всеармянского фонда "Айастан" Ара Варданян подал в отставку 07/10/2018 00:15 | Лента новостей
Президент Армен Саркисян накануне принял исполнительного директора Всеармянского фонда «Айастан» Ару Варданяна, который представил своё заявление об отставке в связи с предъявленным ему обвинением о злоупотреблении служебным положением. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент Армен Саркисян как председатель Совета попечителей Фонда принял к сведению заявление Ары Варданяна об отставке.
Согласно установленному порядку, заявление будет направлено членам Совета попечителей на утверждение, после чего будет создана специальная комиссия, которая на конкурсной основе должна будет выбрать нового исполнительного директора Фонда.
В связи с создавшейся вокруг Всеармянского фонда «Айастан» ситуацией президент РА считает, что с рождения третьей республики Фонд реализовал важные и полезные программы, сплотив вокруг себя национальные и духовные структуры, благотворителей и сотни тысяч отдельных личностей. Следовательно, Фонду ещё предстоит реализовать миссию в жизни Армении, Арцаха и Диаспоры.
Однако ясно также, что Фонд нуждается в новых организационных и концептуальных подходах, которые ещё больше повысят его эффективность, доверие к нему и его вес.
И не зря президент РА во время заседания Совета попечителей Фонда 25 мая с.г. дал трёх месячный срок, чтобы представить предложения относительно коренных реформ Фонда.
Таким образом, президент Армен Саркисян надеется, что Всеармянский фонд «Айастан» преодолеет это испытание и выйдет из него обновлённым, достойным устремлений Новой Армении и стоящим перед нею вызовам.