Ձերբակալվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենը. ԱԱԾ 07/03/2018   20:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա հուլիսի 2-ին յուրացումներ կատարելու, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպության ծառայողի կողմից լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով բերման է ենթարկվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Ինչպես  տեղեկացնում են ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, փաստական հանգամանքների ճնշման ներքո Վարդանյանը խոստովանել է, որ տնօրինելով հիմնադրամին տրամադրված 25 միլիոն դրամի վարկային գծով բանկային քարտը, դրա միջոցներն օգտագործել է անձնական նպատակներով, այդ թվում դրանք ուղղելով տարբեր առցանց խաղատներում խաղադրույքներ կատարելուն:
Ըստ իր խոսքերի, վարկային քարտից վատնած միջոցները Վարդանյանը ետ է վերադարձրել հիմնադրամին հանգանակված գումարների հաշվին: Այնուհետ՝ անձնական միջոցները կանխիկ մուտքագրել է հիմնադրամի հաշվապահություն, դրանով իսկ թաքցնելով հիմնադրամի գումարների վատնման հանգամանքը:
Միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում Վարդանյանը հիմնադրամի բանկային քարտից մոտ 14 միլիոն ՀՀ դրամ է փոխանցել օնլայն խաղատներին, իսկ 2016–ից 2018 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում այդ գումարը կազմել է շուրջ 130 000 000 մլն ՀՀ դրամ:
Այս պահին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում կատարվում են ստուգումներ՝ հնարավոր չարաշահումներն ու յուրացումները բացահայտելու, ինչպես նաև հանգանակված գումարների ծախսման օրինականությունը ճշտելու ուղղությամբ:
Արա Վարդանյանը ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է:
12:42 03/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ բացահայտումների ալիքը հասավ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին. Hraparak.am
17:47 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան» հիմնադրամը կմշակի առաջիկա 25 տարիների գործունեության տեսլականը
17:45 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանն իր աշխատավարձից 10 մլն դրամ կնվիրաբերի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին
15:38 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռքը պետք է ներգրավված լինի Հայաստանի կյանքում. ՀՀ նախագահ
14:16 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀեռուստամարաթոնի ծրագրում կրկին կներառվեն Արցախում խորքային հորերի, ոռոգման ցանցի և արևային էներգիայի նախագծերը
13:51 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Վարդանյանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնում կլինի ևս 3 տարի
11:12 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին
15:34 14/11/2017  |  ՄարզականՄխիթարյանի մարզաշապիկը հսկայական գումարով վաճառվել է աճուրդում
15:18 09/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիկացի պաշտոնյաները կոչ են անում միանալ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեռուստամարաթոնին

СНБ сообщила о задержании директора Всеармянского фонда "Айастан"(Видео) 07/04/2018   00:14  |  Криминальная хроника
На основании полученных Службой национальной безопасности Армении оперативных данных 2-го июля по подозрению в присвоении и злоупотреблении полномочиями служащего общественной организации приводу был подвергнут директор Всеармянского фонда "Айастан" Ара Варданян. Об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
Согласно сообщению, под давлением фактических обстоятельств Ара Варданян признался в том, что, распоряжаясь банковской картой с предоставленной фонду кредитной линией в 25 млн. драмов, использовал эти средства в личных целях, в том числе направлял их на ставки в различных онлайн-казино.
По его словам, растраченные с кредитной карты средства Варданян вернул в фонд за счет собранных средств. Затем личные средства наличными внес в бухгалтерию фонда, тем самым сокрыв факт растраты денег фонда.
Только за последнюю неделю Варданян перечислил онлайн-казино порядка 14 млн. драмов с банковской карты фонда, а в 2016-2018 гг. эта сумма составила около 130 000 000 драмов.
"В настоящее время во Всеармянском фонде "Айстан" проводятся проверки для выявления возможных злоупотреблений и присвоений, а также для уточнения законности расходования пожертвований. Ара Варданян задержан. Предварительное расследование продолжается", - отмечается в сообщении.