Վարչապետ Փաշինյանն անցկացրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ 06/25/2018   15:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ նոր կառավարության ձևավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է և հավելել. «Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել և Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաև այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»:
Խորհրդի նիստում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի և սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին և ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է նաև ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձևերի և մեթոդների ներդրման մասին:

Премьер-министр Армении провел заседание Совета безопасности 06/25/2018   15:49  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел заседание совета безопасности РА. Подробности передает пресс-служба правительства.
Премьер Пашинян констатировал, что это первое после формирования нового правительства заседание Совбеза.
“Вы знаете, что после 9-ого апреля функции Совета безопасности еще более конкретизировались и в соответствии с частью 2 статьи 155 Конституции РА основные направления оборонной политики определяет Совбез. Сегодняшнее наше заседание имеет целью обсудить данный круг вопросов и дальнейшие планы”, - отметил Пашинян.
В ходе заседания Совбеза обсуждались вопросы, касающиеся плана развития Вооруженных сил РА и государственной программы развития вооружения и военной техники, а также повышения эффективности несения ВС боевого дежурства.
Министр обороны Армении Давид Тоноян доложил также о внедрении в ВС РА более эффективных форм и методов организации активной обороны.