Միլիոնավոր դոլարներ եւ դրամներ են հայտնաբերվել՝ «Յանս» ռեստորանային համալիրում կատարված խուզարկությամբ 06/21/2018   15:09  |  Քրեական խրոնիկոն
«Յանս» ռեստորանային համալիրում նախօրեին կատարված խուզարկությամբ խոշոր չափերի հասնող գումարներ են հայտնաբերվել:
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը հայտնեց, որ Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել 1 մլն 100 հազար 400 դոլար, 230 500 եվրո, 36 մլն դրամ:
ՔԿ նախագահի խորհրդականը հայտնեց նաև, որ խուզարկությամբ հայտնաբերված գումարները ի պահ է հանձնվել Կենտրոնական բանկին՝ մինչև քննությամբ կպարզվի այդ գումարների ծագումը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Յանս» ռեստորանային համալիրում խուզարկություն էր կատարվել:
Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ ֆինանսական չարաշահումներն են ի հայտ եկել «Սելենա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրինության կողմից 2017թ. կատարված ներքին ստուգումների արդյունքում։
Նախնական տվյալներով՝ համալիրի ֆինանսատնտեսական կառավարումն իրականացնող ու նյութական պատասխանատու հանդիսացող հաշվապահը, 2012թ.-ի հոկտեմբեր ամսից մինչև 2017թ. մայիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, պատվերների ծավալների ու գումարների տվյալները փոփոխելու եղանակով, միանձնյա, որոշ դեպքերում նաև համալիրի մենեջերի հետ համաձայնության գալով, կատարել է յուրացումներ՝ ընկերությանը պատճառելով շուրջ 25.000.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս, որից 6.000.000 ՀՀ դրամը հաշվապահը 2017թ. հունիս ամսին վերադարձրել է տնօրեն Ս. Կարապետյանին՝ որպես պատճառված վնասի վերականգնում:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում:
Քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով «Սելենա» ընկերության «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում գործող ակումբի, բացօթյա սրճարանի գործունեությանն առնչվող և դրա իրական ծավալներն արտացոլող հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը, ինչպես նաև՝ դրանց վերաբերյալ տվյալներ պարունակող համակարգչային և տեխնիկական այլ սարքերն ու սարքավորումները, էլեկտրոնային կրիչները հայտնաբերելու նպատակով 2018թ. հունիսի 20-ին, օրենքով սահմանված կարգով, խուզարկություններ են կատարվել «Սելենա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Կարապետյանի, «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ.Բեգլարյանի բնակության վայրերում, «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում:
Բացի գումարները խուզարկությունների ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել են հաշվապահական փաստաթղթեր, համակարգիչներ, էլեկտրոնային կրիչներ, բացի այդ՝ հայտնաբերվել է 2 ատրճանակ:

Следствие выясняет происхождение миллионов, обнаруженных в ресторане "Янс" в Ереване 06/21/2018   15:30  |  Криминальная хроника
Крупная сумма денег обнаружена в ходе обыска в ресторанном комплексе “Янс”. Об этом “ФактИнфо” сообщила советник председателя следственного комитета Армении Сона Трузян.
Она проинформировала, что при обыске, проведенном в рамках уголовного дела, расследуемого в производстве следственного управления СК РА по Еревану, были обнаружены 1 млн. 100 тыс. долларов США, 230 500 евро и 36 млн. драмов.
Советник СК Армении также сообщила, что найденные при обыске деньги были переданы на хранение в Центральный банк до установления их происхождения.
Ранее СК Армении сообщил, что финансовые злоупотребления были выявлены в результате внутренних проверок, проведенных в 2017 году руководством принадлежащего  ООО "Селена" ресторанного комплекса "Янс". По предварительным данным,  бухгалтер, осуществляющий финансово-экономическое управление и несущий материальную ответственность, с октября 2012 года по май 2017 года путем изменения объемов заказов и данных о денежных средствах, единолично, а в ряде случаев вступая в сговор с менеджером, совершил присвоения, причинив компании имущественный вред на сумму порядка 25.000.000 драмов. Из них 6.000.000 драмов бухгалтер в июне 2017 года вернул директору С. Карапетяну в качестве возмещения за причиненный ущерб. По факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственное управление СК РА по  городу Еревану.
С целью обнаружения документов бухгалтерского учета, касающихся деятельности действующего на территории ресторанного комплекса "Янс"  компании "Селена" клуба и открытого кофе и отражающие его  реальные масштабы, а также компьютерных и других технических средств и устройств, электронных носителей, содержащих данные о них, 20 июня 2018 года в установленном законом порядке были проведены обыски по месту жительства директора ООО "Селена" С. Карапетяна, фактического владельца ООО "Селена" Р. Бегларяна, а также на территории ресторанного комплекса "Янс".
Сообщлось, что в ходе проведенных обысков обнаружены и изъяты бухгалтерская документация, компьютеры, электронные носители. Кроме того, обнаружены 2 пистолета с документами и более 1 млн. долларов США. Предварительное следствие продолжается. О результатах расследования будет предоставлена дополнительная информация.