Առաքումները դառնում են վնասաբեր. Menu.am-ը կփակվի 06/15/2018   15:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայտնի գործարար, Menu.am-ի հիմնադիր Վահան Քերոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ կառավարության այսօրվա որոշման պատճառով Menu.am-ը կդադարեցնի իր գործունեությունը.
«Այսօր կառավարությունն իր 23-րդ որոշմամբ որոշեց անփոփոխ թողնել հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգրքի այն տխմարագույն դրույթը, որ առաքված ուտելիքը պիտի լրացուցիչ 16,67%-ով հարկվի: Դա նշանակում է, որ ռեստորանների համար Menu.am-ի հետ աշխատանքը դառնալու է վնասաբեր, և ընդհանրապես, թափանցիկ դաշտում առաքումներ անելը մնալու է վնասաբեր: Դուք կհարցնեք, թե ինչո՞ւ են ռեստորաններն այժմ աշխատում մեզ հետ. հուլիսի 1-ից առաքման և տեղում վաճառվող սննդի հարկերի հավասարեցման մասին Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունը, որն այսօր չեղարկվեց, թույլ էր տալիս մեզ համոզել ռեստորաններին «դիմանալ, քանի որ օրենքը փոխվում էր դեպի լավը»: Որպեսզի շատ հստակ լինի, որևէ հարկային բեռի փոփոխություն հենց Menu.am-ի մասով չի եղել և չէր էլ լինելու, մենք մեր հարկերը վճարել ենք ու կվճարենք. բոլոր փոփոխությունները վերաբերում են ռեստորանների հարկման ռեժիմին, և մեր պայքարը առաքվող և տեղում սպառվող ուտելիքների անհավասար հարկային ռեժիմները չեղարկելուն է վերաբերվել»:
«Մեր իրավաբանները կուսումնասիրեն հնարավոր բոլոր սցենարները, և եթե պարզվի, որ մենք ունենք միայն ստվեր տեղափոխվելու սցենարը, ապա մենք կդադարեցնենք մեր գործունեությունը Հայաստանում և գրասենյակը կտեղափոխենք մեր գործունեության այլ երկիր: Մենք չենք պատրաստվում ստորանալ (կամ ստվերանալ) այնքան, որ հարկեր թաքցնելով՝ բիզնես անենք մեր երկրում»,- ընդգծել է գործարարը։
168.am-ի հետ զրույցում գործարարն ասաց. «Քանի որ ես գիտեի, որ այդ դրույթի վերաբերյալ ընթանում են քննարկումներ ռեստորանների և կառավարության միջև, մենք ևս դիմեցինք կառավարությանը՝ փորձելով մեր տեսակետը ներկայացնել։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատեց, որ Ֆինանսների նախարարությունը տրամադրված է որևէ բան չփոխել հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող Հարկային օրենսգրքի համապատասխան դրույթում։ Մեզ համար կառավարության այսօրվա որոշումը կայծակ էր պարզ եղանակին»։
Վահան Քերոբյանը նկատեց՝ Menu.am-ը թափանցիկ ընկերություն է, որտեղ աշխատում են մոտ 100 աշխատակից և 250 առաքիչ. «Մեզ հետ աշխատող մոտ 500 ռեստորանները մեզ հետ գործունեության արդյունքում լրացուցիչ 1000 աշխատատեղ են ստեղծել: Մենք ամսական վճարում ենք մոտ 15 մլն հարկ, իսկ մեր հետ աշխատող առաքիչները՝ ևս 5մլն: Մենք ունենք մոտ 200 հազար ակտիվ հաճախորդ Հայաստանում»։
Գործարարը հավելեց, որ առաջիկայում մամուլի ասուլիս են հրավիրելու այս առթիվ, որպեսզի ավելի մանրամասն բացատրեն իրենց տեսակետը:

Служба быстрой доставки Menu.am может прекратить свою деятельность в Армении 06/15/2018   18:18  |  Лента новостей
Известный предприниматель, основатель службы быстрой доставки еды "Menu.am" Ваан Керобян сообщил, что служба может прекратить свою деятельность в Армении из-за сегодняшнего решения правительства.
"Правительство Армении сегодня решило отклонить представленный парламентом законопроект о внесении изменений в налоговый режим для организаций, занимающихся общественным питанием, там самым оставив в силе предыдущее положение о том, что с 1-го января 2019 года доставка пищи будет облагаться дополнительным налогом в размере 16,67%", - написал на своей странице в Facebook.
Керобян пояснил, что в службе "Menu.am", которая является прозрачной компанией, работает 100 сотрудников и  250 курьеров.
“Порядка 500 сотрудничающих со службой ресторанов в результате работы с нами создали дополнительно 1000 рабочих мест.  Мы ежемесячно выплачиваем порядка 15 млн. драмов налогов, а работающие с нами курьеры платят еще порядка 5 млн. драмов. У нас 200 тыс. активных клиентов по Армении”, - проинформировал предприниматель.
Однако, как пояснил он, данное решение правительства может стать причиной закрытия службы, поскольку оно приведет к тому, что рестораны будут обложены дополнительным налогом в размере 16.67% за доставку еды, а это означает, что работа с "Menu.am" станет для них убыточной.
По его словам, до этого они могли убеждать рестораны потерпеть до 1-ого июля, когда должны были бы вступить в силу изменения Налогового Кодекса, однако этого не случилось.
"Наши юристы займутся изучением всех возможных сценариев и, если выяснится, что нам остается лишь работать в тени, то мы прекратим свою деятельность в Армении, перенесем свои офисы в другую страну",- заявил он.
Керобян  отметил, что для компании было бы унизительно заниматься бизнесом в своей стране, скрывая налоги.
Керобян также проинформировал, что вскоре созовет пресс-конференцию, где подробно представит точку зрения компании.