Այսօր լրանում է Մոնթե Մելքոնյանի մահվան 25-րդ տարելիցը 06/12/2018   10:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր արցախյան պատերազմի ակտիվ մասնակից, հայազգի հրամանատար, Հայաստանի և Արցախի ազգային հերոս Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանի (Ավո) մահվան 25-րդ տարելիցն է։
Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանը ծնվել է 1957 թվականի նոյեմբերի 25-ին, ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքից ոչ հեռու՝ Վայսեյլի ավանում։ Արցախյան շարժմանը մասնակցելու համար 1991թ-ին նա Արցախ է եկել և ներգրավվել ֆիդայական շարժմանը: 1992թ.-ից ստանձնել է Մարտունու շրջանի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարի պարտականությունները։
Նրա ղեկավարած ամենապատասխանատու և փայլուն գործողություններից մեկն Օմարի լեռնանցքի նվաճումն էր, որտեղ իրապես փայլել է Մոնթե հրամանատարի, զորավարի տաղանդը:
Մոնթեն՝ որպես զորավար, սպա և  հրամանատար, կայացավ դժվարին մարտերում, նա եւ՛ զինվոր էր, և՛ հրամանատար ու եթե մի բան էր նախապատրաստում, տղաների հետ շարքում զինվոր էր ու առաջամարտիկ:
«Եթե կորցնենք Արցախը, ապա մենք կշրջենք հայոց պատմության վերջին էջը»,- Մոնթեի այս խոսքը որպես զգաստացման կոչ էր հնչում ճակատային մարտիկների, ամբողջ հայ ժողովրդի համար։ Նա անփոխարինելի դեր կատարեց հայկական առաջին ինքնապաշտպանական ուժերը կազմակերպելու և ապա նաև՝ կանոնավոր բանակ ստեղծելու մտահղացումներում։
1993թ. հունիսի 12-ին, Աղդամի    (Ակնա) կրակակետերի ոչնչացման լայնածավալ գործողություններից հետո Մոնթե Մելքոնյանը զինակիցների հետ իջնում է հրամանատարական բարձունքից՝ անձամբ ստուգելու իրավիճակը և դիրքավորելու իր մարտիկներին։ Աղդամի մերձակա Մարզիլի գյուղում անսպասելի հանդիպում է հակառակորդի ԲՄՊ-1 զրահամեքենային։ Ծավալված անհավասար մարտում զրահամեքենայից արձակած հրթիռի բեկորից զոհվում է Մոնթեն։

Сегодня исполняется 25 лет со Дня смерти героя Армении и Арцаха Монте Мелконяна 06/12/2018   11:14  |  Лента новостей
Сегодня исполняется 25 лет со Дня смерти Монте "Аво" Мелконяна – героя Карабахской освободительной войны, национального героя Армении и Арцаха.
Национальный герой Армении и Нагорно-Карабахской Республики родился 25 ноября 1957г. в городе Визалия (штат Калифорния, США). Он был третьим ребенком в семье Чарльза Мелконяна (1918-2006) и Забель Мелконян (1920-2012). Родителям было суждено пережить сына, прославившего их семью.
В 1991 году Монте приехал в Арцах для участия в Карабахском движении. В 1992 году он принял командование силами самообороны Мартунинского района.
Одной из самых ответственных и блестящих операций под его командованием стало завоевание Омарского перевала: здесь действительно блистал талант Монте как командира, военачальника.
"Если мы потеряем Арцах, то мы перевернем последнюю страницу армянской истории", - сказал он. Эти слова Монте звучат как призыв к бдительности, адресованный к бойцам на передовой, всему армянскому народу. Незаменимую роль сыграл он в организации первых сил самообороны, а также в идеях создания регулярной армии.
12 июня 1993 года после широкомасштабной операции по уничтожению огневых точек в Агдаме(Акна), Монте Мелконян вместе с однополчанами спускается с командирских высот – лично проверяет ситуацию, позиции, занятые его бойцами. В селе Марзили, близ Агдама(Акна), он неожиданно столкнулся с бронемашиной БМП-1 противника. В завязавшемся неравном бою от осколка снаряда Монте погибает.
Он посмертно был удостоен звания Национального Героя Республики Армения и Республики Арцах. Его именем назван военный колледж РА в Ереване, а в Арцахе есть школы его имени. В память о Монте написаны многочисленные песни, книги, были сняты документальные фильмы.