Բակո Սահակյանը չի մասնակցելու Արցախի նախագահի հաջորդ ընտրություններին 06/11/2018   21:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը պաշտոնապես հայտարարել է 2020թ. կայանալիք Արցախի նախագահի համաժողովրդական ընտրություններին իր թեկնածությունը չառաջադրելու մասին:  Բակո Սահակյանը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում:
«Ինչպես գիտեք, 2017 թվականին մեր ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով ընդունեց նոր Սահմանադրություն, որով նախատեսված է անցումային փուլ՝ երեք տարի ժամկետով: Այդ ժամանակը նախատեսված է նաեւ օրենսդրական դաշտը նոր Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու համար: 2020 թվականին, գործող Սահմանադրության համաձայն, տեղի կունենան Արցախի Հանրապետության նախագահի համաժողովրդական ընտրություններ: Ուզում եմ պաշտոնապես հայտարարել, որ ես որպես հանրապետության նախագահի թեկնածու չեմ մասնակցելու այդ ընտրություններին: Իմ մասնակցությունը կլինի միայն որպես Արցախի Հանրապետության քաղաքացի, ով ընտրում է նոր նախագահ»,- ասել է Բակո Սահակյանը:
Նա հավելել է, որ սա ոչ թե պահի թելադրանքով ընդունված, այլ գիտակցված որոշում է, որը բխում է արժեհամակարգից, ժողովրդավարական եւ քաղաքակիրթ երկիր կառուցելու հրամայականից: «Եվ քանի որ տեղի են ունենալու նախագահի եւ Ազգային ժողովի համաժամանակյա ընտրություններ, ես՝ որպես գործող նախագահ, օրենքով սահմանված իմ լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկելու եմ բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որպեսզի եւ նախագահի, եւ խորհրդարանական ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար ու թափանցիկ»,- հայտարարել է Արցախի նախագահը:
12:27 10/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը կուսակցությունների հետ քննարկել է Արցախի ներքաղաքական վիճակը
19:52 07/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանն ընդունել է Անջեյ Կասպշիկին
20:19 06/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Նախագահն ընդունել է «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինային
19:25 06/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Նախագահը մի շարք նշանակումներ է կատարել. Գրիգորի Մարտիրոսյանը պետնախարար է
18:32 04/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում միջադեպերի քաղաքականացումը և տարբեր շահարկումները հղի են հասարակությունը պառակտելու վտանգով. Բակո Սահակյան
12:03 20/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Վազգեն Սարգսյանի մոր՝ Գրետա Սարգսյանի մահվան կապակցությամբ
21:44 18/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարը քննարկել են արտաքին քաղաքական ոլորտում փոխգործակցության հարցեր
18:34 16/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Նախագահը կարևորել է HALO Trust-ի գործունեությունը երկրում
20:20 08/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սակահյանն Արթուր Ջավադյանի հետ քննարկել է բանկային ոլորտում Արցախի և Հայաստանի համագործակցության հարցեր
18:54 08/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը Ստեփանակերտում մասնակցել է Եռատոնին նվիրված հանդիսավոր երեկոյին

Бако Саакян не будет участвовать в следующих президентских выборах в Арцахе 06/12/2018   10:25  |  Избирательное право
Президент Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян официально объявил о том, что не будет выдвигать свою кандидатуру на президентских выборах в Арцахе, намеченных на 2020-ый год.
Соответствующее заявление Бако Саакян сделал в интервью общественным телекомпаниям Арцаха и Армении.
Он напомнил, что в 2017 году народ Арцаха принял новую Конституцию, предусматривающую трехлетний переходный период.
“За этот время планируется привести законодательную базу в соответствие с новой Конституцией. В соответствии с действующим Основным законом, в 2020 году пройдут общенациональные президентские выборы. Я хочу официально заявить, что я не буду баллотироваться на пост президента”, - отметил Бако Саакян.
При этом он отметил, что его участие будет лишь в качестве гражданина Республики Арцах, который избирает нового президента.
"Это решение принято не под влиянием момента, а осознанно. Оно исходит из нашей системы ценностей, императивов по построению демократического и цивилизованного общества", - подчеркнул Саакян.
По его словам, будучи действующим президентом страны, он в рамках своих полномочий предпримет все необходимые меры для того, чтобы как президентские, так и парламентские выборы в стране, прошли свободно, справедливо и прозрачно.