Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը հավաքների ժամանակ 05/29/2018   10:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 28-ին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ստրասբուրգում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Հանդիպման ընթացքում նախևառաջ քննարկվել է Պաշտպանի աշխատանքն ու գնահատականներն ապրիլ և մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ:
Մասնավորապես, քննարկման առարկա է դարձել Պաշտպանի գործունեությունը՝ կապված խաղաղ հավաքների մասնակիցներ իիրավունքների պաշտպանության, ոստիկանության գործողությունների դեմ բողոքները քննարկելու ու գնահատականի արժանացնելու հետ և այլն։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքն այդ ժամանակաշրջանում և նշել, որ այն մարդու իրավունքների տեսանկյունից ունեցել է կարևոր նշանակություն քաղաքացիների իրավունքների երաշխավորման առումով:
Արման Թաթոյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Թորբյորն Յագլանդին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը գնահատելու համար և նշել, որ այդ օրերին անչափ կարևոր էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի դիրքորոշումները՝ կապված երկրում մարդու իրավունքների ու իրավունքի գերակայության ապահովման հետ:
Հանդիպմանընթացքում քննարկվել ու կարևոր գնահատականի է արժանացել Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցությունն այն ծրագրերին, որոնք իրականացվում են նաև Եվրոպայի խորհրդի կողմից:
Կողմերը քննարկել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջնահերթությունները և ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի կառույցների ու ծրագրերի հետ հետագա համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը:

Генсек Совета Европы высоко оценил работу омбудсмена Армении в ходе акций протеста 05/29/2018   10:42  |  Лента новостей
Защитник прав человека Армении Арман Татоян 28 мая в Страсбурге встретился с генеральным секретарем Совета Европы Турбьёрном Ягландом.
Как сообщили в аппарате Защитника прав человека РА, в ходе встречи обсуждалась работа омбудсмена в ходе имевших место в мае и апреле событий в Армении.
В частности, темой обсуждения стала деятельность омбудсмена, связанная с защитой прав участников мирных акций, рассмотрением жалоб против действий Полиции, дачи им оценки и т.д
Генеральный секретарь Совета Европы высоко оценил работу Защитника прав человека в данный период и отметил, что она с точки зрения защиты прав человека имеет важное значение в плане гарантирования прав граждан.
В свою очередь Арман Татоян выразил Турбьёрну Ягланду благодарность за оценку деятельности омбудсмена, отметив, что в эти дни крайне важна была позиция генсека СЕ, связанная с обеспечением прав человека и верховенства права в стране.
В ходе встречи были обсуждены и удостоились важной оценки те программы Защитника прав человека, которые реализуются и Советом Европы. Стороны обсудили приоритеты в сфере защиты прав человека, подчеркнув необходимость углубления дальнейшего сотрудничества со структурами Совета Европы и при реализации его проектов.