Հայ ժողովրդի հաղթական ոգին Հայաստանին ու Արցախին բերելու է նոր հաջողություններ. ՀՀ վարչապետի ուղերձը 05/09/2018   10:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետի ուղերձում ասվում է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի կապակցությամբ։
Հայրենական մեծ պատերազմում մեր նախնիների տարած հաղթանակն իսկապես պատմական էր։ Այդ հաղթանակն ու նրանով պայմանավորված խաղաղությունը նոր դռներ բացեցին մեր ժողովրդի համար և նոր հորիզոններ բացեցին նրա ստեղծագործ աշխատանքի, երկրի շենացման ու զարգացման համար:
Հայ ժողովրդի բոլոր հատվածներն այդ հաղթանակին տվեցին այն ամենը, ինչ կարող էին և փառքով պսակեցին իրենց անունը երկրորդ աշխարհամարտի բոլոր ճակատներում, ինչպես նաև թիկունքում, պարտիզանական կռիվներում և դիմադրական շարժումներում։
Խորին ակնածանքով այսօր մենք մեր հարգանքն ու երախտագիտությունն ենք հայտնում մեր վետերաններին։
Այսօր մեզ համար կրկնակի տոն է։ Մենք տոնում ենք Շուշիի ազատագրման հերթական տարեդարձը։ Այդ փառավոր հաղթանակը սոսկ ռազմական հաջողություն չէր։ Դրանով արցախահայությունը փրկվեց բնաջնջման վտանգից և ձեռք բերեց խաղաղ ապրելու հեռանկար։
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում մեր բոլոր նահատակների հիշատակի առջև և հավաստիացնում, որ անհատի և ազգի ազատության ոտնահարումը չի հանդուրժվելու։ Չի հանդուրժվելու, որովհետև մեր ժողովուրդն ունի մարդասիրական իդեալներ, ազատասեր ոգի, ինչպես նաև միասնական կամք՝ պաշտպանելու այդ իդեալները։
Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, ժողովրդական, թավշյա հեղափոխությունը, նրա համաժողովրդական ընդգրկումը ևս մի անբեկանելի ապացույց է, որ մենք ունենք հստակ պատկերացում, թե ինչ են ազատությունը, ժողովրդավարությունը և խաղաղասիրությունը։ Այսօր հայ ժողովուրդը Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում կրկին վստահ է իր ուժերին, Շուշիի ազատագրման ոգին արթուն է մեր սրտերում և աչքերում։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Չեմ կասկածում, որ վերջին իրադարձություններով ավելի ամրապնդված հայ ժողովրդի հաղթական ոգին Հայաստանին ու Արցախին բերելու է նոր հաջողություններ։ Հայ ժողովուրդը վստահ քայլում է իր երազանքների իրականացման ճանապարհով։
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս փառապանծ տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղ երկինք, արդար ու արդյունավետ աշխատանք՝ ի փառս մեր երկրի և ի բարօրություն մեր ժողովրդի»։
18:20 08/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն Նախագահի նստավայրում
20:33 11/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀաղթանակների օրվան նվիրված միջոցառումներ Բաթումում
09:04 10/05/2016  |  ՄամուլԱյս տարի մայիսյան տոներն առանձնահատուկ իմաստ ստացան. «Հրապարակ»
18:08 09/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանն այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն (Լուսանկարներ)
17:52 09/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիի ազատագրումը հաղթանակի ոգին բերեց Արցախ. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
16:26 09/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊայքարը չի ավարտվում, այսօր էլ փոքրիկ հիտլերիկների դեմ ենք պայքարում. Շարմազանով
16:09 09/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍա իդեալական հաղթանակ էր՝ ազատագրվել ենք, անկախացել ենք. Ստեփանակերտում տոն է (Տեսանյութ)
15:21 09/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը պետք է հետևություն անի, որ պատերազմում մեծ կորուստներ է կրում. Մովսես Հակոբյան

Никол Пашинян: победный дух армянского народа принесет Армении и Арцаху новые успехи 05/09/2018   11:25  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 мая направил послание по случаю Праздника победы и мира. Текст послания опубликован на сайте главы правительства.
"Одержанная нашими предками в Великой Отечественной войне победа была воистину исторической. Эта  победа  и обусловленный ею мир открыли новые двери перед нашим народом и новые горизонты для его созидательного труда, для  развития  и благоустройства страны", - говорится в послании.
Пашинян отметил, что все слои армянского народа отдали этой  победе все, что могли, и увенчали славой свое имя на всех фронтах мировой войны, а также в тылу, в партизанском движении и движении сопротивления.
"С глубоким почтением сегодня мы  выражаем уважение и признательность нашим ветеранам. Сегодня для  нас двойной праздник. Мы  отмечаем очередную годовщину освобождения Шуши. Эта  славная победа  была не  только военным успехом. Этой победой  арцахское армянство спаслось от угрозы  истребления и обрело перспективу на мирную жизнь", - заявил премьер-министр Армении.
"Сегодня мы склоняем головы перед памятью всех павших и заверяем в том, что не потерпим попрания  свободы личности и народа. Не потерпим, ибо  наш народ обладает  гуманистическими идеалами,, свободолюбивой душой, а также единой волей  для защиты этих идеалов", - отмечается в послании.
Пашинян также заявил, что произошедшая в Армении ненасильственная, бархатная революция, ее всенародное  сплочение – еще одно неоспоримое  доказательство того, что  у  нас есть четкое осознание того, что значат свобода, демократия и мир.
"Сегодня армянский народ в Армении, Арцахе и Диаспоре вновь верит в  свои силы, дух освобождения Шуши жив в наших сердцах, отражается в наших глазах. Любимый народ, гордые граждане Республики Армения, я не сомневаюсь, что еще более укрепившийся в последних событиях победный дух армянского народа принесет Армении и Арцаху новые успехи. Армянский народ уверенно шагает по пути исполнения своих желаний. Еще раз поздравляю всех нас с этим славным праздником, желаю мирного неба, справедливого и плодотворного труда  во славу нашей страны и во благо нашего народа",- отмечается в послании.
16:58 09/05/2017  |  Международные новостиПутин вновь принял участие в шествии "Бессмертного полка"
16:38 09/05/2017  |  Лента новостейНачальник Генштаба ВС Армении: в случае новой войны мы вновь ее завершим Девятым мая
14:48 09/05/2017  |  Лента новостейАрмяне неоднократно доказывали, что готовы бороться не на жизнь, а на смерть с теми, кто посмеет нарушить покой нашего народа – мэр Еревана
14:36 09/05/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении в Арцахе принимает участие в праздничных мероприятиях