ՀՀԿ խմբակցության որեւէ պատգամավորի նկատմամբ հրաժարական ներկայացնելու որեւէ պահանջ չի դրվել. ԱԺ նախագահ 05/07/2018   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը պատասխանել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը, որում մասնավորապես ասվում է.
Անշուշտ գնահատելի է ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մտահոգությունը կապված պատգամավորների հրաժարականների հետ:
Իհարկե, անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլորս առաջնորդվենք Սահմանադրությամբ` չխախտելով օրենքի տառը: Որպես Ազգային ժողովի նախագահ` մշտապես գործել եմ հենց այդ սկզբունքով, անգամ ամենաբարդ իրավիճակներում:
Ինչ վերաբերվում է հրաժարական ներկայացրած պատգամավորներին, ապա Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցությունն արդեն հայտարարել է, որ խմբակցության որեւէ պատգամավորի նկատմամբ հրաժարական ներկայացնելու որեւէ պահանջ չի դրվել:
Պատգամավոր Գրիգոր Ավալյանի հրաժարականն իր անձնական որոշումն է՝ իր համոզմունքներին համապատասխան, որի իրավունքը պատգամավորին վերապահված է Սահմանադրությամբ: Իհարկե, խոսել եմ նաեւ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հետ: Հորդորել եմ չշտապել, օգտվել Սահմանադրությամբ վերապահված՝ հրաժարականը չհաստատելու իրավունքից, սակայն պարոն Վարդանյանը պնդել է, որ այդ որոշումն անձնական է՝ հիմնված սկզբունքների եւ համոզմունքների վրա: Այդ մասին վերջինս հանդես է եկել նաեւ հայտարարությամբ:
Սահմանադրության համաձայն՝ այժմ մեզ մնում է միայն սպասել, որից հետո արձանագրել փաստերը:
Հույս ունեմ, որ այսուհետ եւս կառաջնորդվենք Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ:
13:19 07/05/2018  |  ՔաղաքականՀՀԿ-ն հավատարիմ է վարչապետի ընտրությանն օժանդակելու հայտարարությանը. Վահրամ Բաղդասարյան
13:01 07/05/2018  |  Քաղաքական«Ելք»-ն ապագա կառավարության կազմի վերաբերյալ առարկայական քննարկումներ կսկսի վարչապետի ընտրությունից հետո
12:50 07/05/2018  |  ՔաղաքականՏեղի կունենա ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ` Սերժ Սարգսյանի ղեկավարությամբ
12:17 07/05/2018  |  ՔաղաքականՌուստամյանը վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանին ընտրելը ստեղծված իրավիճակում ամենաճիշտ լուծումն է համարում
16:03 05/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքաղաքական լարվածության պայմաններում դրամի կայունությունը գործընթացի խաղաղ ընթացքի և բավարար պահուստների արդյունքն է
10:25 05/05/2018  |  ՄամուլՈրոշ ցուցարար ուսանողներ դասախոսներին պարտադրում են նշանակել իրենց գնահատականները առանց քննության. «Ժողովուրդ»
10:07 05/05/2018  |  ՄամուլԻնչու Աղվան Վարդանյանը դեմ քվեարկեց Փաշինյանի թեկնածությանը. «Ժամանակ»
10:00 05/05/2018  |  ՄամուլՀրանտ Թոխատյանը՝ Արմեն Ամիրյանի հրաժարականի և շարժման մասին. «Ժողովուրդ»
09:54 05/05/2018  |  ՄամուլՀՀԿ-ն ցուցակ է կազմել, թե ովքեր պետք է քվեարկեն Փաշինյանի օգտին. «Ժամանակ»

Спикер парламента Армении ответил на заявление Левона Тар-Петросяна по поводу сложения двумя депутатами мандатов 05/07/2018   15:02  |  Лента новостей
Спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян ответил на заявление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.
"Безусловно, понятна обеспокоенность первого президента РА Л.Тер-Петросяна отставками депутатов. Конечно, необходимо, чтобы все мы руководствовались Конституцией, не нарушая букву закона", - говорится в заявлении Баблояна, опубликованном на сайте парламента Армении.
Он отметил, что как председатель НС всегда, даже в сложнейших ситуациях, действовал именно по этому принципу.
"Что касается сложивших свои мандаты депутатов, то парламентская фракция РПА уже заявила: никакого требования к кому-либо из депутатов подать в отставку не представлялось. Отставка депутата Григора Аваляна – его собственное решение в соответствии с убеждениями, право на которое предоставлено депутату Конституцией", - заявил спикер НС.
Баблоян сообщил, что провел беседу с депутатом Агваном Варданяном.
"Призывал его не спешить, воспользоваться предоставленным Конституцией правом на отзыв прошения об отставке, однако г-н А.Варданян настоял на том, что данное решение личное, основанное на принципах и убеждениях. Об этом последний выступил также с заявлением. Согласно Конституции, ныне нам остается лишь ждать, после чего констатировать факты.Надеюсь, и впредь будем руководствоваться Конституцией РА", -сказал Баблоян.