ՀՀ նախագահը խորհրդակցություններ է սկսում խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ 04/25/2018   11:06  |  Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ հայտարարելով, որ ապրիլի 25-ից սկսում է խորհրդակցություններ խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու երկրում ստեղծված վիճակը եւ դրանից դուրս գալու ուղիները: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը: Հայտարարության մեջ ասվում է.
Երեկ, Ապրիլի 24-ին, մեր ողջ ժողովուրդը, համաշխարհային հանրության հետ միասին, ոգեկոչեց մեր Սուրբ նահատակների հիշատակը՝ դրսեւորելով ազգային համերաշխության եւ միասնության օրինակ:
Այսօր նույնպես, առավել քան երբեւէ, մենք պետք է լինենք միասնական եւ համախումբ:
Քաղաքացիական շարժումը, որի մեջ ներգրավված է հատկապես երիտասարդությունը, նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի քաղաքական կյանքի առողջացման եւ ժողովրդավարության խորացման ուղղությամբ: Այն կբարձրացնի Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հեղինակությունն աշխարհում, եթե մենք կարողանանք ճիշտ եւ կշռադատված լուծումներ գտնել:
Այդ իմաստով չափազանց կարեւոր է կողմերի միջեւ երկխոսության մեկնարկը: Ծանոթ եմ այսօր առավոտյան նախատեսված բանակցությունները դադարեցնելու մասին քաղաքացիական շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի եւ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն կարապետյանի հայտարարություններին եւ արտահայտված դիրքորոշումներին:
Ափսոսանք եմ հայտնում, որ բանակցությունները ընդհատվել են:
Երկիրը եւ մեր երիտասարդ ժողովրդավարությունը գտնվում են լուրջ քննության առջեւ:
Մտահոգ ստեղծված դրությամբ՝ այսօրվանից սկսում եմ խորհրդակցություններ խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու երկրում ստեղծված վիճակը եւ դրանից դուրս գալու ուղիները:

Президент Армении начинает консультации с парламентскими и внепарламентскими силами 04/25/2018   11:48  |  Политика
Президент Армении Армен Саркисян выступил с заявлением в связи с внутриполитической ситуацией в республике. Текст заявления приводим пресс-служба президента:
"Уважаемые соотечественники, накануне, 24 апреля, наш народ вместе с мировым сообществом воздал дань уважения памяти наших святых мучеников, продемонстрировав пример национальной солидарности и консолидации.
Сегодня больше чем когда-либо мы должны быть едины и консолидированы. Гражданское движение, в котором участвует в особенности молодёжь, открывает новые возможности  для оздоровления политической жизни и углубления демократии в Армении.
Оно повысит репутацию Армении и армянского народа в мире, если мы сумеем найти верные и сбалансированные решения.
В этом плане чрезвычайно важным является начало диалога между сторонами», – отмечается в заявлении.
Армен Саркисян отметил, что знаком с заявлениями и.о. премьер-министра Армении Карена Карапетяна и оппозиционного депутата парламента РА, лидера митингов Никола Пашиняна об отмене намеченных на сегодня переговоров.
Выражаю сожаление, что переговоры прекращены. Страна и наша молодая демократия стоят перед серьезным испытанием.Будучи обеспокоенным сложившейся ситуацией, с сегодняшнего дня начинаю консультации с парламентскими и внепарламентскими силами с целью обсудить создавшуюся в стране обстановку и пути выхода.Надеюсь, совместными усилиями нам удастся найти пути разрешения в духе взаимного понимания",  – говорится в заявлении.
11:08 25/04/2018  |  ПолитикаИзбранник народа Армении может определяться только на выборах, а не на площади - Карен Карапетян
10:49 25/04/2018  |  ПолитикаНикол Пашинян заявил о недопустимости предложенного Кареном Карапетяном варианта проведения досрочных парламентских выборов
10:23 25/04/2018  |  ПрессаГазета "Жаманак" узнала о планах Карена Карапетяна создать собственную партию
09:31 25/04/2018  |  ПолитикаНикол Пашинян призвал к продолжению тотальных акций гражданского неповиновения