Ձերբակալվել է զանգվածային անկարգությունների անմիջական երկու մասնակից (տեսանյութ). ՔԿ  04/19/2018   14:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է 2 անձ՝ Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունենալու կասկածանքով։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կազմակերպված հավաքի մի քանի տասնյակ մասնակիցներ 2018թ. ապրիլի 17-ին՝ ժամը 23-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում կոտրել են նշված տարածքում գտնվող ցուցանակները, լուսաֆորները և ճանապարհային նշանները, քարերով, մետաղյա իրերով հարվածներ են հասցրել  նշված վայր ժամանած ոստիկանության երեք ծառայողական ավտոմեքենաներին՝ պատճառելով գույքային վնաս:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։ Քննության ընթացքում ի թիվս քննչական և դատավարական այլ գործողությունների զննության են ենթարկվել նաև դեպքի վերաբերյալ համացանցում առկա տեսանյութերը, պարզվել ակտիվ գործողություններ կատարած, զանգվածային անկարգություններին անմիջական մասնակցող անձանց ինքնությունը։ Արդյունքում՝ երկու անձ, ովքեր կոտրում են լուսաֆորները, ճանապարհային նշանները, նետում քարեր, ձերբակալվել են։
Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումները միջոցներ են ձեռնարկում՝ տեսանյութերում պատկերված մյուս անձանց ևս հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

СК сообщил о задержании двоих участников ночных беспорядков в центре Еревана(Видео) 04/19/2018 14:26 | Криминальная хроника
По расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА задержаны два человека по подозрению в непосредственном участии в массовых беспорядках, произошедших на пересечении проспекта Маштоца и улицы Туманяна поздно вечером 17-го апреля. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Около 23:00 17-го апреля 2018 года несколько десятков участников организованного Николом Пашиняном собрания на перекрестке проспекта Маштоца и улицы Туманяна в Ереване разбили установленные на указанной территории вывески, светофоры, дорожные указатели, а затем камнями и металлическими предметами били по трем служебным автомобилям Полиции, подъехавшим к указанному месту, причинив имущественный вред.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам частей 1 и 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА. В ходе расследования в числе следственных и иных процессуальных действий были просмотрены появившиеся в Сети видеоматериалы, установлены личности лиц, совершивших активные действия, непосредственно участвовавших в массовых беспорядках. В результате задержаны два человека, которые ломали светофоры, дорожные указатели, бросали камни.
Соответствующие подразделения Полиции предпринимают меры, направленные на обнаружение других запечатленных на видео лиц и обеспечение их явки к органу, осуществляющему производство.