Սերժ Սարգսյանն ինտեգրացիոն գործընթացներին մասնակցությունը դրական է համարում Հայաստանի ակտիվ զարգացման տեսանկյունից 04/16/2018   14:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը ձգտում է հետխորհրդային տարածաշրջանում ակտիվորեն մասնակցել ինտեգրացիոն գործընթացներին՝ այդպիսով բազմապատկելով աճի հնարավորությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «Известия»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության՝ ՀՀ վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ շահեց Հայաստանը 2015 թվականին Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելով՝ Սարգսյանն ընդգծել է երկու հանգամանք:
«Հայաստանը մշտապես հետաքրքրված է եղել ինտեգրացիոն գործընթացներով, քանի որ դրանք օգնում են ավելի ակտիվ զարգանալ: Երկրորդը, մենք մշտապես հետաքրքրված ենք բոլոր երկրների հետ սերտ հարաբերություններով»,- ասել է նա:
ՀՀ երրորդ նախագահն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ին միանալով՝ Հայաստանը դարձել է մեծ՝ 170 միլիոնանոց շուկայի մաս:  «Այստեղ լավ աշխատանքի պարագայում հնարավոր է լինել մրցունակ և շահել դրանից: Ամեն դեպքում, արդեն 2016 թվականին մենք տեսանք դրական փոփոխություններ. ապրանքաշրջանառության աճի ցուցանիշը երկնիշ էր: Իսկ 2017 թվականին ԵԱՏՄ անդամների հետ մեր ապրանքաշրջանառությունը աճեց գրեթե 26 տոկոսով: Մեր արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճեց թե՛ 2016 թվականին (53.7 տոկոս), թե՛ 2017 թվականին (41 տոկոս): Սրանք լավ ցուցանիշներ են: Չեմ ասում, որ իրադրությունն իդեալական է: Կազմակերպությունը դեռևս կայացման փուլում է: Եվ բոլոր խոչընդոտները չեն, որ հանվել են ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժման ճանապարհից: Սակայն 2-3 տարիների ընթացքում որևէ կազմակերպություն երբևէ չէր կարողանա հասնել կատարելության: Շարունակելու ենք աշխատել»,- նշել է Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանից որ ապրանքներն են ամենապահանջվածը ԵԱՏՄ շուկաներում և մասնավորապես Ռուսաստանում՝ նա ասել է, որ այդ ցուցակն իրականում բավականին մեծ է: «Բանջարեղենները, մրգերը՝ ինչպես թարմ, այնպես էլ մշակված, հանքային ջուրը, գինին, կոնյակը, մշակված ալմաստը, ոսկերչական իրերը, տրիկոտաժը, ծխախոտային ապրանքները, ինչպես նաև դեղագործական ապրանքները, լեռնահանքարդյունահանման ոլորտի արտադրանքները: Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ ՀՆԱ 37 տոկոսը բաժին է ընկնում ապրանքների ու ծառայությունների արտահանմանը, դա լավ ցուցանիշ է»,- հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահը: Նա հայտնել է, որ Հայաստանն իր առջև դրել է նպատակ՝ մինչև 2022 թվականը հասնելու ապրանքների 40-50 տոկոս, իսկ 2030-ին՝ մինչև 50 տոկոս արտահանման:
Սարգսյանի համոզմամբ՝ դա երկրին կտա մակրոտնտեսական կայունություն: «Բացի այդ, փոխվում է տնտեսության կառուցվածքը: Աճել է արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտի մասնաբաժինը: Նման միտումները շատ օգտակար են, և կարծում եմ, որ այստեղ ներուժն ամբողջությամբ չի ռեալիզացվել: Անգամ կարող եմ ասել, որ դեռևս մենք ռեալիզացրել են դրա միայն մի փոքր մասը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
12:44 16/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղի ապագան ազատ կյանքն է. Սերժ Սարգսյան
11:31 16/04/2018  |  ՔաղաքականՀՀ-ում խորհրդարանական համակարգը թույլ կտա ավելի արագ տեմպերով զարգացնել երկրի տնտեսությունը. Սերժ Սարգսյան
13:47 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԺամանակն է, որպեսզի Իտալիայի խորհրդարանը ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը. Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը La Stampa-ին
14:48 06/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում արվող ցանկացած ներդրում ապահով է և պաշտպանված. Սերժ Սարգսյանը երկրի գրավչության մասին
13:55 06/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ջանք չի խնայի ԱՄԷ հետ հարաբերությունները խորացնելու հարցում. Սերժ Սարգսյան
12:57 06/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահը սկզբունքային քաղաքականության արդյունք է համարում միաժամանակ ԵԱՏՄ և ԵՄ հետ համագործակցությունը

Армения старается активно участвовать в интеграционных процессах на постсоветском пространстве – Серж Саргсян 04/16/2018 14:55 | Лента новостей
Армения старается активно участвовать в интеграционных процессах на постсоветском пространстве. Об этом заявил третий президент Армении, кандидат на пост премьер-министра РА Серж Саргсян в интервью "Известиям".
“Здесь я бы выделил два момента. Армения всегда была за интеграционные процессы, потому что они позволяют быстрее развиваться. А во-вторых, мы всегда выступаем за тесные отношения со всеми странами, которые в этом заинтересованы. Поэтому стараемся активно участвовать в интеграционных процессах на постсоветском пространстве, тем самым приумножая свои возможности роста”, - отметил Серж Саргсян.
Что же касается чисто экономических вопросов, то, по его словам, Армения стала частью большого рынка — более 170 млн потребителей.
“И здесь при хорошей работе можно быть конкурентоспособными и выиграть от этого. Во всяком случае, уже в 2016 году мы заметили позитивные изменения — показатель роста товарооборота оказался двузначным. А в 2017 году наш товарооборот с членами ЕАЭС вырос почти на 26%. Наш экспорт в страны ЕАЭС вырос и в 2016 (53,7%), и в 2017 году — на 41%. Это хорошие цифры. Я не говорю, что ситуация идеальная. Организация находится пока в стадии становления. И не все препятствия устранены на пути свободного передвижения товаров, услуг, капиталов и рабочей силы. Но за два-три года никакая организация никогда бы и не смогла достичь совершенства. Будем работать дальше”, - заявил третий президент Армении.
Отвечая на вопрос, какие товары из Армении наиболее востребованы на рынках ЕАЭС и в России в частности и какие изменения вы прогнозируете в будущем, Серж Саргсян отметил:
“Список на самом деле длинный. Овощи, фрукты — как свежие, так и переработанные, минеральная вода, вино, коньяк, обработанные алмазы, ювелирные изделия, трикотаж, табачные изделия, пошла уже фармацевтика, продукция горнодобывающей отрасли. Еще раз повторю, что 37% ВВП приходится на экспорт товаров и услуг — это хороший показатель. Мы для себя поставили цель до 2022 года дойти до 40–45%, а к 2030-му — до 50%. Это даст стране макроэкономическую стабильность. Кроме того, меняется структура экономики. Выросла доля промышленности и сферы услуг. Такие тенденции очень полезны, и, думаю, потенциал здесь не полностью реализован. Даже скажу, что пока мы реализовали лишь малую его часть”.