Ականից պայթյունից վիրավորված քաղաքացիների առողջական վիճակը կայուն ծանր է. գլխավոր բժիշկ 03/30/2018   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի տարածքում երեկ՝ մարտի 29-ին, տեղի ունեցած ականի պայթյունից վիրավորված երկու քաղաքացիների վիճակը շարունակում է մնալ կայուն-ծանր:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Խաչատրյանն ասել է, որ ներքին արյունահոսության, փայծաղի պատռվածքի պատճառով երեկ վիրահատված 1974 թվականին ծնված Արամ Մկրտչյանի առողջական վիճակում դրական փոփոխություններ են նկատվում:
«Իսկ մյուս քաղաքացու՝ 1987 թվականին ծնված Գարիկ Ղահրիյանի երկու վերջույթների անդամահատելուց հետո լրացուցիչ հետազոտություններից ի հայտ են եկել բավականին ծանր շեղումներ՝ ողնաշարի գոտկային մասի 3-րդ և 4-րդ ողի կոտրվածքներ, հեմոռագիկ շոկ 3-րդ և 4-րդ աստիճանի: Վիրահատվել և հեռացվել է փայծաղը՝ պատռվածքի պատճառով, ունի նաև փոքր կոնքի բազմաթիվ կոտրվածքներ: Վիճակը բավականին ծանր է, սակայն շատ թեթև դրական տեղաշարժ կա: Այս պահի դրությամբ ճնշման տվյալները ստաբիլ են: Լաբորատոր և գործիքային հետազոտությունների տվյալներում երեկվա համեմատ՝ դրական փոփոխություն կա»,- մանրամասնել է Ա. Խաչատրյանը:
Նշենք, որ դժբախտ պատահարի հետևանքով երեք հոգի մահացել են: Նրանք «The HALO Trust» ականազերծող կազմակերպության աշխատակիցներ էին:

Состояние здоровья пострадавших при взрыве мины в Арцахе стабильно тяжелое - главный врач 03/30/2018   15:37  |  Лента новостей
Состояние двух граждан, пострадавших при взрыве мины 29 марта в селе Нор-Газанчи Мартакертского района, остается стабильно тяжелым. Об этом в беседе с корреспондентом “АРЦАХПРЕСС” сообщил директор Степанакертского медицинского центра Армен Хачатрян. Также он сообщил, что наблюдается положительная динамика в состоянии здоровья Арама Хачатряна(1974 года рождения), которого прооперировали вчера из-за  разрыва селезенки и внутреннего кровоизлияния.
«Что касается второго пострадавшего, Гарика Гахиряна, 1987 года рождения, то после ампутации двух конечностей и дополнительных исследований, у него выявили серьезные отклонения: перелом 3 и 4 поясничных позвонков, геморрагический шок 3 и 4 степени. Селезенка была прооперирована и удалена из-за разрыва, также у него имеются множественные переломы нижнего конца бедренной кости.
Следует отметить, что три человека погибли в результате несчастного случая. Все они были сотрудниками организации по разминированию HALO Trust.
Накануне, 29 марта автомобиль подорвался на мине в нейтральной зоне близ города Мартакерт Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики). В результате взрыва погибли трое сотрудников занимающейся разминированием территорий организации HALO Trust,  которые находились в машине.