«Վանաձոր» ՔԿՀ-ի պաշտոնյաներին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տված դատապարտյալի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է 03/28/2018   12:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված կոռուպցիոն հանցագործությունների, այդ թվում` առանձապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, կաշառք տալու և դատապարտյալների օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու վերաբերյալ քննված բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ այսպես կոչված «զոն նայող» Արկադի Պապյանը, 2014թ.-ից պատիժ կրելով «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում, ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն հիմնարկում պատիժ կրող մեկ այլ դատապարտյալի հետ պարբերաբար տարբեր չափերի կաշառք է տվել ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձանց:
Ըստ ՀՔԾ լրատվական ծառայության՝ «Վանաձոր» ՔԿՀ-ի պետ Գ. Մկրտչյանի հովանավորչությունն ու թողտվությունը ստանալու համար Արկադի Պապյանն ու նույն հիմնարկում պատիժ կրող մեկ այլ դատապարտյալ Գ. Մկրտչյանի հետ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել յուրաքանչյուր ամիս վերջինիս որպես կաշառք տալ 250.000-300.000 ՀՀ դրամ: Իրենց հանցավոր նպատակներն իրագործելու համար «Վանաձոր» ՔԿՀ-ի դատապարտյալների շրջանում հեղինակություն վայելող հիշյալ անձինք 2016-2017թթ-ի ընթացքում իրենց մտերիմ Կ. Հ.-ի միջոցով հավաքագրել և նրա մոտ պահել են որոշակի գումարներ, որոնց մի մասը՝ 2.750.000 ՀՀ դրամը, տվել են ՔԿՀ-ի պետին:
Կաշառքի դիմաց Արկադի Պապյանին և մյուս դատապարտյալին, ինչպես նաև նրանց «հովանավորության» տակ գտնվող այլ դատապարտյալների տրվել են տարբեր արտոնություններ. քրեակատարողական հիմնարկ են մտցվել արգելված իրեր, դատապարտյալները զբաղվել են թղթախաղերով,  անարգել դուրս են եկել իրենց խցերից և տեղաշարժվել փակ ռեժիմային գոտում, օգտագործել ալկոհոլ ու թմրամիջոցներ, շահագործել բջջային հեռախոսներ, իսկ քրեակատարողական հիմնարկի խցերի պլանային և ոչ պլանային խուզարկություններն առանձին դեպքերում կրել են ձևական բնույթ:
Բացի այդ, Ա. Պապյանը 2017թ.-ի ընթացքում տարբեր չափերի կաշառք է տվել նաև «Վանաձոր» ՔԿՀ-ի պետի տեղակալին և ՔԿՀ-ի օպերատիվ բաժնի պետին` իր օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, իսկ առանձին դեպքերում՝ անգործություն դրսևորելու համար: Մասնավորապես, Ա. Պապյանը հիշյալ պաշտոնատար անձանց կաշառելու դիմաց ՔԿՀ-ի ռեժիմային գոտի է մտցրել արգելված իրեր, այդ թվում` բջջային հեռախոսներ և ինտերնետ հասանելիության սարք:
Այսպիսով, վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Արկադի Պապյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ա. Պապյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Завершено следствие в отношении заключенного, обвиняемого в даче взятке руководству УИУ “Ванадзор” 03/28/2018   13:30  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по многоэпизодному уголовному делу о коррупционных преступлениях, в совершени которых подозреваются должностные лица уголовно-исполнительного учреждения “Ванадзор” в части, касающейся так называемого “смотрящего” Аркадия Папяна, завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему процессуальный надзор, для его утверждения и отправки в суд.
Как сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении, Аркадий Папян и еще один отбывающий наказание в том же УИУ заключенный, чтобы снискать покровительство начальника УИУ “Ванадзор” Г. Мкртчяна,  договорились с последним давать ему ежемесячно взятку в размере 250.000-300.000 драмов. Для реализации своего преступного замысла вышеупомянутые лица, пользующиеся авторитетом среди осужденных УИУ “Ванадзор”, в течение 2016-2017 гг.  посредством своего близкого человека собрали и хранили у него определенную сумму, часть которой - 2.750.000 драмов – отдали начальнику УИУ.
За взятку Аркадию Папяну и другим осужденным, а также пользующимся их покровительством заключенным предоставлялись привилегии: они провозили в УИУ запрещенные предметы, играли в карты, беспрепятственно выходили из своих камер и передвигались в зоне закрытого режима, употребляли спиртные напитки и наркотики, пользовались сотовыми телефонами, а плановые и неплановые обыски в уголовно-исполнительном учреждении в отдельных случаях носили формальный характер.
Кроме того, сообщается, что А. Папян в течение 2017г. давал взятки в различных размерах и  заместителю начальника Уголовно-исполнительного учреждения “Ванадзор” и начальнику оперативного отдела УИУ в обмен на совершение заведомо незаконных действий в его пользу, а в отдельных случаях в обмен на бездействие.