Նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցությանն ամփոփվել են «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի գործունեության արդյունքները 03/13/2018   19:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել` ամփոփելու «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի ստեղծումից հետո անցած ավելի քան մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքի արդյունքները, հիմնադրամի ձեռքբերումներն ու խնդիրները` նկատի առնելով, որ այս նախաձեռնության հանդեպ ի սկզբանե մեծ էր հանրային ուշադրությունը, ուստի և, ըստ Նախագահի, ամբողջ աշխատանքը պետք է իրականացվի առավելագույնս թափանցիկ և ներկայացվի հասարակությանը:Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Խորհրդակցությանը, հիմնադրամի խորհրդի անդամներից բացի, մասնակցել են հիմնադրամի տնօրենը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահը, Նախագահի աշխատակազմի և պաշտպանության նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձինք:
Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը խորհրդակցության մասնակիցներին զեկուցել է հաշվետու ժամանակաշրջանում «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի գործունեության ֆինանսական հիմնական ցուցանիշները, հիմնադրամի կողմից կատարված հատուցումները, նվիրաբերությունների հավաքագրման և գործունեության այլ ուղղություններով իրականացված աշխատանքները: Զեկույցից առաջ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ հիմնադրամի հիմնման գաղափարին հավանություն տալու և գործունեության ամբողջ ընթացքում սատարելու, աշխատանքը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու համար: Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև հիմնադրամի հիմնադիր ՀՀ կենտրոնական բանկին, որի աշխատակիցները, ըստ նախարարի, բացարձակապես հասարակական հիմունքներով իրականացրել և իրականացնում են իրավական, հաշվապահական, աուդիտորական, ակտուարական, ակտիվների ու պարտավորությունների կառավարման, հասարակայնության հետ կապերի, ծառայությունների զարգացման հետ կապված ծավալուն աշխատանքները: Պաշտպանության նախարարը երախտագիտություն է հայտնել ամենատարբեր շրջանակներ ներկայացնող խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ զինծառայողների շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, խորհրդարանական ընդդիմադիր ամենամեծ խմբակցության ներկայացուցչին՝ կատարած աշխատանքի համար:
Խորհրդակցությանը հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ ԿԲ իրավաբանական վարչության պետ Վարուժան Ավետիքյանը ներկայացրել է հիմնադրամի միջոցների կառավարման վերաբերյալ հաշվետվությունը: Նշվել է, որ խորհրդակցության ժամանակ ներկայացված բոլոր տվյալները և իրականացված աշխատանքները մանրամասնորեն ներկայացված են հիմնադրամի պաշտոնական կայքում՝ ապահովելով գործունեության թափանցիկությունը: Վարուժան Ավետիքյանը տեղեկացրել է, որ Արցախի Հանրապետությունը ևս ընթացիկ տարում միացել է այս նախաձեռնությանը, և Արցախի քաղաքացիները նույնպես հիմնադրամին փոխանցում են ամսական 1000 դրամ:
Զեկույցները լսելուց հետո խորհրդի անդամներն իրենց գնահատականներն ու տեսակետներն են ներկայացրել հիմնադրամի գործունեության անցած ավելի քան մեկ տարվա արդյունքների և զարգացման հեռանկարի վերաբերյալ՝ համակարծիք լինելով Հանրապետության Նախագահի հետ, որ այս նախաձեռնությունն անչափ կարևոր է և ծառայում է նպատակին:
Նախագահը հիմնադրամի աշխատանքը պետական, մասնավոր և հասարակական հատվածների արդյունավետ համագործակցության շատ լավ օրինակ է համարել հենց անվտանգության ոլորտում ՝ ընդգծելով, որ զինվորականների ապահովագրությունը, իր համոզմամբ, սերտորեն կապված է անվտանգության հետ: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ հիմնադրամի միջոցները տարեցտարի կավելանան՝ նշելով, որ այդ միտումներն արդեն նկատելի են: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել հիմնադրամի գործունեությունը կազմակերպող և այդ նախաձեռնությանն իրենց մասնակցությամբ սատարող բոլոր անձանց:
«Անցնելու է ևս 15 տարի, 20 տարի ու այն ժամանակ և՛ ուշադրությունն է շատ լինելու, և՛ սոցիալական աջակցությունը: Շատերն ասելու են՝ տեսնում եք հիմա որքան աջակցություն կա, իսկ 2015, 2018 թվականներին շատ քիչ է եղել այդ աջակցությունը: Սա ցանկացած պետության համար շատ ծանր բեռ է, բայց անհրաժեշտ է այդ բեռը պատվով տանել: Վստահ եմ, և դա հրապարակումներից էլ է երևում, որ նույնիսկ Երկրորդ աշխարհամարտի ոչ բոլոր վետերաններն են ստացել տարբեր երկրներում օրենքով նախատեսված աջակցությունները, չնայած տեսեք՝ քանի տարի է անցել: Փառք Աստծո, ես վստահ եմ, որ տեսանելի ապագայում մենք նաև նախկինում զոհված մեր զինվորների, սպաների ընտանիքների խնդիրներն էլ ենք կարողանալու լուծել:
Սա շատ լավ աշխատանք է, որ բոլորդ կատարում եք, և ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել: Իհարկե, լինելու են մարդիկ, ովքեր փորձելու են կատարված աշխատանքը թերագնահատել, լինելու են քննադատություններ: Մենք, անշուշտ, հանրային կարծիքը պետք է հաշվի առնենք, բայց հանրային կարծիքը պետք է տարբերենք փոքր խումբ կազմող մարդկանց կարծիքից, որոնք ինչպես բոլոր ժամանակներում, շատ ավելի ակտիվ և ագրեսիվ են լինում: Մեր գլխավոր խնդիրն է՝ ճիշտ կարողանալ գնահատել՝ սա ամբողջ հասարակության կարծիքն է, թե՞ ոչ: Ես վստահ եմ, որ այս պարագայում մեր հասարակությունը գրեթե միակարծիք է. Հայրենիքի պաշտպանը անպայման պետք է սոցիալական աջակցություն ստանա, այլ ելք չկա: Եթե պետությունը ունենար մեծ գումարներ, դեռ դրա ժամանակն էլ է գալու, մենք մեր քաղաքացիներին չէինք անհանգստացնի: Բայց կրկնում եմ՝ որպես աշխատանքի ձև շատ կարևոր է: Եթե պետական աշխատողներն իրենց ժամանակի հաշվին, մասնավոր հատվածը՝ ի դեմս բանկերի, հասարակական հատվածը հաճույքով մասնակցում են, ուրեմն ճիշտ գործ է սա, և պետք է օրինակ լինի ուրիշների համար: Շատ շնորհակալ եմ ձեր աշխատանքի համար»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:

На совещании у президента Армении подвели итоги деятельности Фонда страхования военнослужащих 03/14/2018   00:07  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня провёл совещание, чтобы подвести итоги работы Фонда страхования военнослужащих за более чем год, прошедший со времени его создания, обсудить достижения и проблемы, имея в виду, что в отношении этой инициативы изначально было велико общественное внимание, следовательно, и всю работу, по словам шрезидента, следует выполнять максимально прозрачно и представлять общественности.
Как сообщает пресс-служба главы государства, на совещании, помимо членов совета Фонда, участвовали директор Фонда, председатель Центрального банка РА, соответствующие должностные лица Аппарата Президента и Министерства обороны.
Министр обороны Виген Саргсян доложил участникам совещания основные финансовые показатели деятельности Фонда страхования военнослужащих за отчётный период, произведённые Фондом выплаты, работу, осуществлённую по сбору пожертвований и другим направлениям. Прежде чем начать доклад, министр выразил благодарность президенту РА за одобрение основных идей Фонда и поддержку его деятельности, постоянное внимание к его работе. Виген Саргсян выразил благодарность также учредителю Фонда Центральному барку РА, сотрудники которого, по словам министра исключительно на общественных началах осуществляли и осуществляют объёмную работу по правовому, бухгалтерскому, аудиторскому обеспечению, актуарным расчётам, управлению активами и обязательствами, связями с общественностью, развитию услуг.
Министр обороны выразил благодарность представляющим самые разные круги членам Совета, в том числе, представителям занимающихся защитой прав военнослужащих общественных организаций, за проделанную работу.
На совещании директор Фонда, начальник юридического управления ЦБ РА Варужан Аветикян представил отчёт об управлении средствами Фонда. Он отметил, что все представленные на совещании данные и реализованные работы, подробнейшим образом представлены на официальном сайте Фонда, обеспечивая прозрачность деятельности. Варужан Аветикян проинформировал, что Республика Арцах также в текущем году присоединилась к этой инициативе, и граждане Арцаха также перечислили Фонду ежемесячно по 1000 драмов.
Заслушав доклад, члены Совета представили свои оценки и точки зрения относительно результатов пройденного Фондом более чем годового пути и перспектив развития. Они выразили согласие с президентом РеА, что эта инициатива чрезвычайно важна и служит своей цели.
Президент охарактеризовал работу Фонда как очень хороший пример результативного сотрудничества государственного, частного и общественного секторов именно в сфере безопасности, подчеркнув, что страхование военнослужащих, по его убеждению, теснейшим образом связано с безопасностью. Президент Армении выразил надежду, что средства фонда год от года будут увеличиваться, отметив, что эти тенденции уже заметны. Серж Саргсян выразил благодарность всем людям, которые организуют деятельность Фонда и поддерживают эту инициативу своим участием.
«Пройдёт ещё 15 лет, 20 лет и тогда будет ещё больше и внимания, и социальной поддержки. Многие будут говорить - смотрите, сейчас, сколько помогают, а в 2015, 2018 годах помощи было очень мало. Для любого государства это очень тяжёлое бремя, но необходимо это бремя нести с честью. Уверен, что это заметно и по публикациям, что даже не все ветераны Второй мировой получали в разных странах предусмотренное законом содействие, хотя смотрите, сколько лет прошло. Слава Богу, я уверен, что в обозримом будущем мы также сможем решать проблемы семей наших погибших в прошлом солдат и офицеров.
Это очень хорошая работа, которую вы все делаете, и хочу всем вам выразить благодарность. Конечно, найдутся люди, которые будут пытаться приуменьшить сделанную работу, будет звучать и критика. Мы, разумеется, должны учитывать общественное мнение, но мы должны отличать общественное мнение от мнения маленькой группы людей, которые, как и во все времена, бывают более активными и агрессивными. Главная наша задача суметь правильно оценить - это мнение всего общества или нет. Я уверен, что в этих обстоятельствах, наша общественность почти единодушна: защитник Отечества обязательно должен получать социальную поддержку - другого быть не может. Если бы государство имело большие средства - и для этого время ещё придёт - мы бы не беспокоили наших граждан. Но повторяю, в качестве формы работы очень важно. Если государственные служащие за счёт своего времени, частный сектор - в лице банков, общественный сектор с удовольствием участвуют, значит, это правильное дело, и должно быть примером для других. Очень благодарен вам за работу», - сказал президент РА.