Տաքսու վարորդի սուրճի մեջ ավելացրել է հոգեմետ դեղահաբ ու վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով հափշտակել գումար և հեռախոսներ 02/27/2018   15:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է 43-ամյա վարորդի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումը. առաջադրվել է մեղադրանք: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2018 թվականի փետրվարի 15-ին 43-ամյա տղամարդուց ահազանգ էր ստացվել, որ իր կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով իրենից հափշտակել են գումար և իր բջջային հեռախոսները։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում: Մշակվել է քննչական պլան և ձեռնարկվել մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ ավազակային հարձակումը բացահայտելու ուղղությամբ։
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ 43-ամյա տղամարդը` Կոտայքի մարզի բնակիչ Ա.Հունանյանը, իր ավտոմեքենայով, մասնավոր հիմունքներով իրականացրել է ուղևորափոխադրումներ։ Դեպքի օրը՝ փետրվարի 15-ին՝ ժամը 01:20-ի սահմաններում, Երևանի Կիևյան և Օրբելի փողոցների խաչմերուկում մի ուղևոր նստել է տուժողի «Opel Astra» մակնիշի ավտոմեքենան և պատվիրել ուղևորվել Գեղարքունիքի մարզի Երանոս գյուղ: Ուղևորը ճանապարհին վարորդին սուրճ է հյուրասիրել, որից հետո վերջինիս ինքնազգացողությունը Երևան-Սևան ավտոճանապարհին վատացել է, նա քնել է, իսկ մեքենան վարել է ուղևորը: Փաստական տվյալների համաձայն՝ տվյալ անձը Քանաքեռ վարչական շրջանի գերեզմանների տարածքում կանգնեցրել է մեքենան և արթնացած, բայց ֆիզիկապես թույլ գտնվող վարորդի կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով հափշտակել նրա մոտ առկա կանխիկ գումարը և երկու բջջային հեռախոս:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ուղևորի ինքնությունը, ով 40-ամյա տղամարդ է՝ հաշվառված Գեղարքունիքի մարզում։ Վերջինս հայտնաբերվել է և ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա նրան մեղադրանք է առաջադրվել`  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Մեղադրյալը հարցաքննվել է։ Վերջինիս ցուցմունքների համաձայն՝ վարորդի սուրճի մեջ ավելացվել է հոգեմետ դեղահաբ։ Նշանակվել են դատաբժշկական և դատաքիմիական փորձաքննություններ:
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում կատարված բազմակողմանի քննության արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ նշված անձի գործողություններից տուժել են նաև այլ տաքսու վարորդներ: Խնդրում ենք այն անձանց, ովքեր տուժել են լուսանկարում պատկերված անձի գործողություններից, դիմեն ոստիկանության մոտակա բաժին կամ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժին:

Арестован мужчина, опоивший психотропным веществом и ограбивший таксиста в Ереване 02/27/2018   16:27  |  Криминальная хроника
Следственный комтиет Армени сообщил о раскрытии разбойноного нападения на 43-летнего водителя в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 15-го февраля 2018 года от 43-летнего мужчины поступило сообщение о том, что под угрозой применения опасного для его жизни и здоровья насилия у него украли деньги и его мобильные телефоны.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 175("Разбой, то есть нападение в целях хищения чужого имущества, совершенное с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения") Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственный отдел по административному району Канакер-Зейтун следственного управления СК РА по Еревану. Разработан план следственных действий, предприняты масштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на раскрытие разбойного нападения.
В ходе предварительного следствия было установлено, что 43-летний водитель – житель Котайкской области А. Унанян - на своем автомобиле занимался частным извозом. В день инцидента, 15-го февраля, около 01:20, на перекрестке улиц Киевяна и Орбели в Ереване некий пассажир сел в принадлежащую потерпевшему машину марки "Opel Astra" и заказал ему ехать в село Еранос Гегаркуникской области. Пассажир по дороге угостил водителя кофе, после чего на трассе Ереван-Севан самочувствие последнего ухудшилось. Он заснул, а машину повел пассажир. Согласно фактическим данным, указанный человек на территории кладбища административного района Канакер-Зейтун остановил автомобиль и, угрожая уже проснувшемуся, но находящемуся в слабом физическом состоянии  водителю применением опасного для жизни и здоровья насилия, похитил имевшуюся при нем наличность и два мобильных телефона.
В результате предпринятых мероприятий установлена личность пассажира: им оказался 40-летний мужчина, прописанный в Гегаркуникской области. Последний обнаружен.  На основе добытых доказательств ему предъявлено обвинение по части 1 статьи 175 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Обвиняемый допрошен. Согласно показаниям последнего, в предложенный водителю кофе добавили психотропную таблетку. Назначены судебно-медицинская и судебно-химическая экспертизы.
В результате проведенного следственным отделом по административному району Канакер-Зейтун расследования добыты данные о том, что от действий указанного лица пострадали и другие таксисты.
СК просит тех, кто пострадал от действий запечатленного на фотоснимке человека, обратиться в ближайший отдел Полиции или в следственный отдел по административному району Канакер-Зейтун следственного управления СК РА по Еревану.
12:10 20/02/2018  |  Криминальная хроникаТаксист рассказал о потере сознания и денег после выпитого кофе, которым его угостили пассажиры