Վարչապետը հանձնարարեց հստակեցնել չօգտագործվող հողամասի նկատմամբ իրավունքների դադարեցման ընթացակարգը 02/08/2018   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վեր հանված տվյալների համաձայն՝ առկա են գյուղատնտեսական նշանակության ոռոգելի հողատարածքներ, որոնց օգտագործման մակարդակը չափազանց ցածր է, մասնավորապես՝ միայն Արարատյան դաշտում արձանագրվել է շուրջ 24 հազար հեկտար ոռոգելի հողատարածք։ Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Նման հողատարածքները հանդիսանում են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց սեփականությունը, իսկ գործող օրենսդրական կարգավորումները՝ օգտագործումը խթանելու, անգործության համար պատասխանատվության ենթարկելու մեխանիզմներ, ինչպես նաև հողամասի նկատմամբ իրավունքների դադարեցման՝ հստակ, ոչ հայեցողական գործիքակազմ չեն նախատեսում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ վարչապետը հանձնարարեց 1-ամսյա ժամկետում Տարածքային կառավարման և զարգացման, Գյուղատնտեսության նախարարներին, Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին և մարզպետներին՝ համատեղ մշակել և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել գյուղատնտեսական նշանակության ոռոգելի հողամասերի օգտագործման խթանմանն ուղղված առաջարկություններ՝ հստակ անդրադառնալով պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու մեխանիզմների և հողամասի նկատմամբ իրավունքների դադարեցման ընթացակարգը հստակեցնելու, պաշտոնատար անձանց նման գործընթացը նախաձեռնելու հայեցողական լիազորությունը սահմանափակելու հարցերին։

Премьер-министр Армении недоволен уровнем использования орошаемых земель сельскохозяйственного назначения 02/08/2018   12:45  |  Лента новостей
Премьер-министр Карен Карапетян на заседании правительства в четверг, 8 февраля, заявил о чрезвычайно низком уровне использования орошаемых земельных участков сельскохозяйственного назначения.
Глава правительства указал, что только в Араратской долине площадь орошаемых земель составляет порядка 24 тыс. га..
“Подобные земельные участки являются собственностью физических или юридических лиц, а действующее законодательство не предусматривает четких механизмов стимулирования использования земель, привлечения к ответственности за неиспользование земель, а также прекращение прав на земельный участок”, - приводит слова премьера “Арменпресс”.
С учетом вышеотмеченного, премьер-министр Армении поручил  министру территориального управления и развития, главе Минсельхоза, председателю Госкомитета водного хозяйства и губернаторам в месячный срок разработать и представить аппарату правительства Армении предложения по стимулированию использования орошаемых земель сельскохозяйственного назначения, четко затронув механизмы применения мер ответственности и уточнения процедуры прекращения прав на земельный участок.