«Անհրաժեշտ է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում բարձրացնել արդյունավետությունը». Զախարովա 01/25/2018   22:23  |  Միջազգային լրահոս
Արմենպրեսի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում բարձրացնել արդյունավետությունը: Այդ մասին Զախարովան նշել է ամենշաբաթյա իր բրիֆինգի ընթացքում՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք ռուսական կողմը պատրաստվում է ակտիվացնել ջանքերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ:
«Իմ կարծիքով, անհրաժեշտ է բարձրացնել ոչ թե ակտիվությունը, այլ արդյունավետությունը: Կարծում եմ, որ դրանով բոլորը կզբաղվեն»,- ասել է Զախարովան:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ փետրվարի մեկին ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը լինելու է նաև ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իտալիայի ԱԳ նախարար Անջելինո Ալֆանոյի քննարկման առարկա:

Захарова: надо повышать не активность, а эффективность в качестве сопредседателя МГ ОБСЕ 01/25/2018   23:22  |  Карабахский конфликт
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила о необходимости повышения эффективности процесса урегулирования карабахского конфликта. Об этом она заявила в четверг, 25 января, в ходе еженедельного брифинга, отвечая на вопрос о том, намерена ли в наступившем году российская сторона сохранять и повышать свою активность в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
“Надо повышать не активность, а надо повышать эффективность. Думаю, этим все и займутся”, –  сказала Захарова.