Արայիկ Խանդոյանի, Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի առողջական վիճակը պահանջում է մշտական հսկողություն․ Պաշտպան 01/09/2018   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ աշխատակազմը պարբերաբար չհայտարարված այցեր է կատարել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ՝ ուսումնասիրելու հացադուլ հայտարարած Արայիկ Խանդոյանի, Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի առողջական վիճակն ու պահման պայմանները։ Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Հունվարի 8-ի այցի ընթացքում Արայիկ Խանդոյանը նշել է, որ ունենում է երիկամների սուր ցավեր, գլխապտույտներ, սրտխառնոց, գլխացավեր, ոտքերի ցավեր: Նրա առողջական վիճակի հետ կապված բարձրացվել է անհապաղ բժշկական հետազոտության ենթարկելու հարց:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պարզաբանման՝ այդ նպատակով արդեն իսկ կազմակերպվել է բժշկի այց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հետևողական կլինի այս հարցում:
Քննարկման ընթացակարգեր են նախաձեռնված նաև Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի առողջական վիճակի, ինչպես նաև «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելու հետ կապված հարցերով: Առաջին այցի ժամանակ անհապաղ քայլեր են ձեռնարկվել Արմեն Բիլյանի խցի խոնավության վերացման ուղղությամբ։ Բացի այդ, ուղարկված են համապատասխան գրություններ ՀՀ արդարադատության նախարարություն: Այս մասին տեղեկացվել են նաև Արմեն Բիլյանն ու Սմբատ Բարսեղյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը մշտապես կապի մեջ է նաև Արայիկ Խանդոյանի, Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի փաստաբանների հետ:
11:53 06/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սասնա Ծռեր» խմբի երեք անդամները շարունակում են հացադուլը
16:34 04/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն այցելել է ՔԿՀ-ում գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբի հացադուլավոր անդամներին
12:02 30/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԺամեր առաջ Արայիկ Խանդոյանը հացադուլ է սկսել
17:47 29/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Բիլյանի ստացիոնար բուժման կարիք չի արձանագրվել.  ՔԿՎ-ն  պարզաբանում  է
11:01 26/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեակատարողական վարչության մեկնաբանությունը՝ Արմեն Բիլյանի և Սմբատ Բարսեղյանի վերաբերյալ տարածված տեղեկությունների վերաբերյալ
14:45 25/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍմբատ Բարսեղյանը 4 օր է հացադուլի մեջ է
16:20 20/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկա օրերին բժշկական աշխատանքային հանձնաժողովը կզննի Արմեն Բիլյանին. ՔԿՎ-ն հերքում է
15:38 05/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՓաստաբան Արա Ղարագյոզյանը պահանջում է թույլ տալ տեսակցել Արարատ և Արայիկ Խանդոյաններին միմյանց հետ

Представители омбудсмена Армении навестили проводящих голодовку членов группы “Сасна црер” 01/09/2018 13:04 | Лента новостей
Представители аппарата омбудсмена Армении совершали регулярные необъявленные визиты в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен” с тем, чтобы ознакомиться с состоянием здоровья проводящих голодовку членов группы “Сасна црер” Араика Хандояна, Армена Биляна и Смбата Барсегяна и условиями их содержания.
Как сообщает аппарат Защитника прав человека РА, в ходе состоявшегося 8-го января визита Араик Хандоян жаловался на боли в почках, головокружение, тошноту, головную боль и боль в ногах. В связи с состоянием его здоровья был затронут вопрос об организации его немедленного медобследования.
“Согласно разъяснениям Уголовно-исполнительного управления Минюста Армении, с этой целью уже был организован визит врача в УИУ “Нубарашен”. Аппарат омбудсмена будет последователен в данном вопросе”, - говорится в сообщении.
Сообщается также об иницированных процедурах обсуждения вопросов, связанных со здоровьем Армена Биляна и Смбата Барсегяна, а также с их переводом в УИУ “Армавир”.
"В ходе первого визита были предприняты неотложные меры по устранению сырости в камере Армена Биляна. Кроме того, направлены соответствующие письма в Минюст РА. Об этом также проинформированы Армен Билян и Смбат Барсегян. Аппарат омбудсмена находится на постоянной связи с адвокатами Араика Хандояна, Армена Биляна и Смбата Барсегяна", - отмечается в сообщении.