Ողբերգական վթարի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 01/03/2018   10:22  |  Արտակարգ պատահարներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ երկու անձի մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի դեպքի առթիվ, քննություն է տարվում՝ պարզելու վթարի պատճառները։ Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից։
Նախնական տվյալներով՝ 2018 թվականի հունվարի 02-ին՝ ժամը 18:10-ի սահմաններում,  Տաշիր-Գոգավան ավտոճանապարհի 6-րդ կիլոմետրի հատվածում բախվել են «Վազ 21093» մակնիշի և «Մերսեդես Բենց Ե-320» մակնիշի ավտոմեքենաները,  որից հետո «Վազ 21093» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել  երթևեկելի գոտուց եւ բռնկվել։ Նշված ավտոմեքենայի մեջ գտնվող ՝ Լոռու մարզի բնակիչներ՝ 1981 թ. ծնված  Արտավազդ Մանուկյանը և 1997 թ. ծնված  Հայկ Պողոսյանը տեղում մահացել են։
«Մերսեդես Բենց Ե-320» մակնիշի վարորդը եւ ուղեւորները՝  6 անձ, որոնց թվում երկու երեխա՝ ծնված  2011 եւ  2016 թթ.  մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են ՀՀ ԱՆ «Տաշիր բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն:
Դեպքի առթիվ 2018 հունվարի 02-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ  հոդվածի  3-րդ մասով:
Նախաքննության ընթացքում Արտավազդ Մանուկյանը և Հայկ Պողոսյանը ճանաչվել են տուժող, կատարվել են ճանապարհատրանսպորտային  դեպքի վայրի, տրանսպորտային միջոցների զննություններ, առգրավումներ, նշանակվել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ` վթարի պատճառներն ու բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:

Трагическое ДТП на севере Армении унесло жизни двух молодых мужчин: возбуждено уголовное дело 01/03/2018   11:21  |  Чрезвычайное просшествие
Степанаванским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту ДТП, ставшего причиной смерти двоих человек. Ведется следствие для установления причин аварии. Об этом сообщается на странице СК в соцсети Фейсбук.
По предварительным данным, 2 января 2018 года,  около 18:10, на шестом километре автотрассы Ташир-Гогаван автомобиль марки “ВАЗ 21093” столкнулся с “Mercedes-Benz E 320”, после чего “ВАЗ 21093” съехал с проезжей части дороги и загорелся. Находившиеся в указанной машине жители Лорийской области – Артавазд Манукян(1981 г.р.) и Айк Погосян(1997 г.р.) скончались на месте.
Водитель “Mercedes-Benz E 320” и его шестеро пассажиров, среди которых - двое детей(2011 г.р. и 2016 г.р.)- с травмами были госпитализированы в  ЗАО “Таширский медцентр”.
По данному факту 2 января 2018 года степанаванским следственным отделом следственного управления СК РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 242(“Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек”) УК РА.
В ходе предварительного следствия Артавазд Манукян и Айк Погосян были признаны потерпевшими. Произведен осмотр места ДТП и транспортных средств, проведены изъятия, назначены судебно-медицинские экспертизы тел погибших. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для установления причин и всех обстоятельств аварии.