«Առաջարկում եմ 2018 թվ. Գերմանիայում եւ ԵՄ այլ երկրներում կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության նյութերի ցուցադրություն». Էդուարդ Շարմազանով 12/19/2017   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմասի Շրափելին եւ նրանց ուղեկցող անձանց: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն արդյունավետ է գնահատել հայ-գերմանական համագործակցության ներկա ընթացքը եւ կարեւորել գերմանացի գործընկերների նպաստաբեր աշխատանքը մեր երկրում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել ԳԴՀ Բունդեսթագին՝ 2016 թվականի հունիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար եւ այս համատեքստում անդրադարձել ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանության կանխման եւ պատժման կոնվենցիային», որի 70-րդ տարին լրանում է եկող տարի: «Առաջարկում եմ ՄԱԿ-ի հոբելյանական 70-րդ տարվա առթիվ Բունդեսթագում կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության նյութերի ցուցադրություն»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային մտահոգիչ հարցերին:
Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության առանձնահատկությունները՝ մասնավորապես նշելով. «Արցախն անջատվել է ոչ թե Ադրբեջանից, այլ Խորհրդային միությունից: Արցախի ժողովուրդը Խորհրդային միությունից անջատվել է այն նույն օրենքների շրջանակում, ինչ ԽՍՀՄ մնացած երկրները, որոնց մի մասն այսօր Եվրամիության անդամ է»: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարեւորել են խնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ հիմնված բանակցային գործընթացի վրա, ինչից, ըստ զրուցակիցների, համառորեն խուսափում է Ադրբեջանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ օրերս ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին եւ հույս հայտնել, որ Գերմանիայի խորհրդարանը հնարավորինս արագ կվավերացնի Հայաստանի համար կարեւոր այս փաստաթուղթը: Ըստ նրա՝ Հայաստանն ընթանում է ԵԱՏՄ-ի եւ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները համադրելու, այլ ոչ թե հակադրելու ճանապարհով: «Հայաստանը ցույց տվեց, որ ընթանում է ժողովրդավարության ճանապարհով, եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները պետք է լինեն շարունակական»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ առանձնապես կարեւորել Հայաստանի հետ Գերմանիայի համագործակցությունը: Գերմանացի պատգամավորն անհրաժեշտ է համարել ԼՂ հակամարտության խաղաղ բանակցային գործընթացը եւ այդ հարցին ուղղված տարատեսակ ջանքերի գործադրումը:

Шармазанов предлагает организовать в Германии и других странах ЕС показ материалов о Геноциде армян 12/19/2017   15:15  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов 19 декабря принял депутата Бундестага ФРГ, председателя Германо-Армянского форума Альберта Вайлера, руководителя региональной программы Южного Кавказа фонда “Конрад Аденауэр” Томаса Шрапела и сопровождающих их лиц. Подробности встречи передает пресс-служба армянского парламента.
Вице-спикер НС оценил эффективность нынешнего армяно-германского сотрудничества,  отметив полезную работу немецких партнеров в Армении.
Э.Шармазанов выразил признательность Бундестагу ФРГ за принятие 2 июня 2016 г. осуждающей Геноцид армян резолюции и в этом контексте коснулся конвенции ООН “О предупреждении и наказании геноцида”, 70-летие которой исполняется в будущем году. “Предлагаю к юбилейному семидесятому году организовать в Бундестаге показ материалов о Геноциде армян”, - сказал вице-спикер НС.
Собеседники обратились к вызывающим тревогу региональным вопросам.
Э.Шармазанов представил гостям особенности карабахского конфликта, в частности отметив: “Арцах отделился не от Азербайджана, а от Советского Союза. Народ Арцаха отделился от Советского Союза в рамках тех же законов, что и остальные страны СССР, часть которых сегодня – члены Евросоюза”. В этом контексте собеседники подчеркнули важность мирного урегулирования, основанного на переговорном процессе, чего, по словам собеседников, упорно избегает Азербайджан.
Э.Шармазанов коснулся также к недавно подписанному Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС и выразил надежду, что парламент Германии вскоре ратифицирует этот важный для Армении документ. По его мнению, Армения движется по пути сопоставления, а не противопоставления отношений с ЕАЭС и ЕС. “Армения показала, что движется демократическим путем, и институциональные реформы должны быть непрерывными”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Депутат Бундестага ФРГ, председатель Германо-Армянского форума Альберт Вайлер поблагодарил за прием и особо выделил важность сотрудничества Германии с Арменией. Немецкий депутат отметил важность приложения необходимых усилий в мирном переговорном процессе по карабахскому конфликту.