Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշման մեջ փոփոխություն չկա. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը Թուրքիայի ԱԳՆ-ին 12/15/2017   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշման մեջ որևէ փոփոխություն չի եղել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ մեկնաբանելով հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ Թուրքիայի ԱԳՆ վերջին հայտարարությունը:
«Հայաստանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ բազմիցս արտահայտվել է, իսկ վերջին անգամ՝ երկու օր առաջ Հայաստանի արտգործնախարար Նալբանդյանի՝ Աթենքում ունեցած ելույթում։ Այն որևիցե փոփոխություն չի կրել»,- ասաց Բալայանը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների մասին, հիշեցրել էր, որ Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց էր մեկնարկել, որը հանգեցրեց 2009թ.-ի հոկտեմբերին Ցյուրիխի արձանագրությունների ստորագրմանը: Այնուամենայնիվ, նախարարն ընդգծել էր, որ մինչ օրս այս փաստաթղթերը չեն վավերացվել, քանի որ Թուրքիան առաջ քաշեց անհիմն նախապայմաններ, որոնք հակասում էին Արձանագրությունների տառին և ոգուն:
«Այս փաստաթղթերը չեն կարող ընդմիշտ պատանդ մնալ, և դա է պատճառը, որ Հայաստանի Նախագահը սեպտեմբերին ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի ամբիոնից հայտարարեց, որ Հայաստանը արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի, քանի որ չկա որևէ դրական առաջընթաց դրանց իրականացման համար, և մենք 2018թ գարունը կդիմավորենք առանց այդ Արձանագրությունների»,- հայտարարել էր Նալբանդյանը:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել էր Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ հայտարարությանը: Թուրքիայի ԱԳՆ-ից նշել էին, թե արձանագրությունների չվավերացման մեղավորը ոչ թե իրենք են, այլ հայկական կողմը:
«Չնայած Հայաստանի բացասական դիրքորոշմանը՝ Թուրքիան հավատարիմ է արձանագրությունների հիմնական դրույթներին: Արձանագրությունները շարունակում են մնալ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի օրակարգում, դրանց վավերացման համար կարևոր է Հարավային Կովկասում բարենպաստ քաղաքական մթնոլորտի և խաղաղության առկայությունը»,- նշել էին Թուրքիայի ԱԳՆ-ից՝ հերթական անգամ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն անհիմն կերպով պայմանավորելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ:

Позиция Армении относительно отношений с Турцией не претерпела каких-либо изменений – МИД РА 12/15/2017   12:52  |  Лента новостей
Позиция Армении относительно отношений с Турцией не претерпела каких-либо изменений. Об этом “Арменпресс” заявил пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, комментируя последнее заявление МИД Турции пои поводу армяно-турецких протоколов.
“Позиция Армении относительно отношений с Турцией неоднократно озвучивалась, а в последний раз – в выступлении главы  МИД Армении Эдварда Налбандяна в Афинах, которое имело место два дня назад. Она не претерпела  каких-либо изменений”,  - сказал Балаян.
Министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, выступая в МИД Греции в рамках своего официального визита в Афины завил, что весну 2018 года Армения встретит без армяно-турецких протоколов.Глава МИД Армении: весну следующего года мы встретим без армяно-турецких протоколов"Уверен, что вас заинтересуют наш подход к отношениям с Турцией. Как вы знаете, по инициативе президента Армении был начат процесс нормализации отношений с Турцией, который привел к подписанию протоколов в октябре 2009 года в Цюрихе. Тем не менее, по сей день эти документы не ратифицированы, так как Турция выдвинула необоснованные предусловия, противоречащие букве и духу Протоколов", - отметил Эдвард Налбандян.
По его словам, эти документы не могут вечно оставаться в заложниках.
"Поэтому президент Армении в сентябре с трибуны Генасссамблеи ООН заявил, что "Армения объявит протоколы ничтожными, поскольку отсутствует какой-либо позитивный сдвиг в их реализации", и мы весну 2018 года встретим без этих Протоколов", - сказал Налбандян.
Турецкий МИД отреагировал на это заявление главы внешнеполитического ведомства Армении, переложив вину за нератификацию протоколов на армянскую сторону.
“Несмотря на негативную позицию Армении, Турция остается приверженной основным положениям протоколов. Протоколы продолжают оставаться в повестке дня Комиссии по внешним связям парламента Турции. Для их ратификации важно наличие благоприятной политической атмосферы и мира на Южном Кавказе”, - отметили в МИД Турции, безосновательно обуславливая в очередной раз нормализацию армяно-турецких отношений урегулированием нагорно-карабахского конфликта.