Հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում նպաստելու ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին. Նալբանդյան 12/09/2017   14:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է արել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Նախարարի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
Այսօր, նշելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրը, մենք միանում ենք բոլոր նրանց, ովքեր ջանք չեն խնայում երաշխավորելու, որ «այլևս երբեք»-ը դա համամարդկային խոստում է, որը հարգվում և պահպանվում է բոլորի կողմից:
Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ` հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում` նպաստելու ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին:
2015 թվականին Հայաստանի նախաձեռնությամբ Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհուրդը միաձայն ընդունեց Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև, իսկ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մեր ջանքերով դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օր»:

Армянский народ чувствует моральное обязательство содействовать международным усилиям по предупреждению геноцидов - Эдвард Налбандян 12/09/2017   15:23  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 9 декабря выступил с заявлением в связи с отмечаемым сегодня Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
Заявление Эдварда Налбандяна приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
"Сегодня, отмечая Международный день памяти жертв преступления геноцида, мы присоединяемся к тем, кто не жалеет усилий для гарантирования того, что "больше никогда" – это общечеловеческое обещание, которое уважается и соблюдается всеми", -говорится в заявлении.
Налбандян отметил, что армяне как народ, который прошел через ужасы геноцида, чувствуют моральное обязательство содействовать международным усилиям по предупреждению геноцидов, преступлений против человечества.
Он напомнил, что в 2015 году по инициативе Армении Совет по правам человека ООН единогласно принял резолюцию по предупреждению преступления геноцида, а Генеральная Ассамблея ООН по инициативе армянской стороны своей резолюцией постановила провозгласить 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.