Սպանել է՝ գողության մեջ կասկածելու պատճառաբանությամբ 12/05/2017   17:42  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պարզելու Էջմիածին քաղաքի 65-ամյա բնակչի սպանության հանգամանքները։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2017թ. դեկտեմբերի 5-ի առավոտյան, ոստիկանության Վաղարշապատի բաժին է ներկայացել Էջմիածին քաղաքի 71-ամյա մի բնակիչ և հայտարարել, որ Էջմիածին քաղաքի Զվարթնոց թաղամասի սկզբնամասում գործող ավտովերանորոգման կետերի հարևանությամբ` նախկին սուրճի արտադրամասի հետնամասում, մարդ է սպանել, ում դիակը գտնվում է դեպքի վայրում։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը, և 71-ամյա բնակչի մատնանշած վայրում հայտնաբերվել է Էջմիածին քաղաքի 65-ամյա բնակչի դիակը` կտրած-ծակած մարմնական վնասվածքներով, երկու ձեռքերի դաստակները կտրված, մարմնից անջատված: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակը և կացինը, առգրավվել արնանման հետքերի նմուշներ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ 65-ամյա տղամարդը ճանաչվել է տուժող։
Պարզվել է, որ տուժողը և ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը ճանաչել են միմյանց և աշխատել նույն վայրում, տուժողը՝ որպես ավտոէլեկտրիկ, իսկ 71-ամյա տղամարդը՝ որպես պահակ։ Վերջինս հարցաքննության ժամանակ ցուցմունք է տվել սպանության հանգամանքների, այդ թվում՝ շարժառիթի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ նրան կասկածել է իր աշխատավայրից գումար գողանալու մեջ։
71-ամյա տղամարդը ձերբակալվել է, իրականացվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ նախնական տվյալները, կասկածյալի ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու, դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил подробности убийства 65-летнего мужчины в Эчмиадзине 12/05/2017   18:23  |  Криминальная хроника
Следствненый комитет Армении предпринимает необходимые следственные действия для установления обстоятельств убийства 65-летнего жителя города Эчмиадзина.
Как сообщает пресс-служба СК, утром 5-го декабря 2017 года в  вагаршапатский отдел Полиции Армении явился 71-летний житель Эчмиадзина, который сообщил, что на заднем дворе бывшего цеха по производству кофе по соседству с авторемонтной мастерской, расположенной на подступах к кварталу Звартноц в городе Эчмиадзине, убил человека, тело которого находится на месте происшествия.
"На место немедленно выехала оперативно-следственная группа, и в указанном 71-летним пенсионером месте был обнаружен труп 65-летнего жителя Эчмиадзина с колото-резаными ранениями; кисти рук были отрезаны и отделены от тела. При осмотре места происшествия обнаружены и изъяты орудия преступления - нож и топор, взяты образцы следов, похожих на кровь.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(убийство) Уголовного кодекса РА. 65-летний мужчина признан потерпевшим.
Выяснилось, что потерпевший и предполагаемый преступник знали друг друга и работали в одном месте: потерпевший в качестве автоэлектрика, а 71-летний мужчина – в качестве сторожа. Последний в ходе допроса дал показания относительно обстоятельств  убийства, в том числе мотива преступления, заявив, что заподозрил его в краже денег на его рабочем месте.
"71-летний мужчина задержан. Проводятся активные следственные действия, направленные на проверку предварительных данных, указанных  в показаниях подозреваемого обстоятельств и на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.