«ԱՊՀ տարածաշրջանում հակամարտությունների ռազմական լուծման յուրաքանչյուր փորձ պետք է մերժվի». Էդուարդ Շարմազանով 11/29/2017   11:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում նոյեմբերի 28-ին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ին կից անվտանգության եւ նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների հակազդման ոլորտում օրենսդրության ներդաշնակեցման միացյալ հանձնաժողովի նիստին եւ հանդես եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Կարեւորելով ԱՊՀ ՄԽՎ մշտական հանձնաժողովի դերը տարածաշրջանի կայունության եւ խաղաղության ամրապնդման գործում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է.
«Խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության հարցերն առաջնային են ԱՊՀ տարածաշրջանի համար: Սակայն, ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ ԱՊՀ տարածաշրջանում դեռեւս կան չլուծված հակամարտություններ, որոնք սպառնալիք են քաղաքացիների անվտանգ ու խաղաղ ապրելուն:
Ակնհայտ են հակամարտությունների որոշ կողմերի ռազմական հռետորաբանությունը, այլատյացությունը, ֆաշիզմի ու ռասիզմի դրսեւորումները: Մենք՝ որպես հանձնաժողովի անդամներ, պարտավոր ենք միասնաբար կանխարգելելու նման անթույլատրելի երեւույթները: Հայաստանը հանդես է գալիս ԱՊՀ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման դիրքերից՝ միջազգային նորմերի եւ ընդունված սկզբունքների հիման վրա: Կոչ եմ անում ձեզ առավել վճռական լինել ռազմական հռետորաբանության, այլատյացության եւ ֆաշիզմի դեմ պայքարում: Մեր տարածքում հակամարտությունների ռազմական լուծման յուրաքանչյուր փորձ պետք է խստորեն պատժվի»:

Вице-спикер парламента Армении: любая попытка военного разрешения конфликтов в регионе СНГ должна быть отвергнута 11/29/2017   11:23  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов принял участие в совместном заседании комиссии по гармонизации законодательства в сфере безопасности и противодействия новым вызовам и угрозам при МПА СНГ и выступил с речью.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, заседание проходило 28 ноября  в Таврическом дворце Санкт-Петербурга.
Подчеркнув роль постоянной комиссии в деле укрепления стабильности и мира в регионе, вице-спикер НС отметил:
“Вопросы мира, безопасности и стабильности приоритетны для региона СНГ. Однако с сожалением должен отметить, что в регионе СНГ все еще есть нерешенные конфликты, угрожающие безопасной и мирной жизни граждан. Налицо воинственная риторика, ксенофобия, проявления фашизма и расизма некоторых сторон конфликтов. Мы, как члены комиссии, обязаны вместе предупреждать подобные недопустимые явления. Армения выступает с позиций исключительно мирного урегулирования существующих в регионе СНГ конфликтов – на основе международных норм и принятых принципов. Призываю вас к большей решительности в борьбе с воинственной риторикой, ксенофобией и фашизмом”.