Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում ստացվել է ենթադրյալ ընտրախախտումների վերաբերյալ 13 նյութ 11/06/2017   14:43  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում նոյեմբերի 6-ի՝ ժամը 13:00-ի դրությամբ, ստացվել է 13 նյութ՝ նոյեմբերի 5-ին  մարզերում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնք առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նշված 13 նյութերից 7-ն ստացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, 5-ը՝ Գեղարքունիքի, 1-ը՝ Սյունիքի մարզային քննչական վարչություններում։
Նյութերը մեծամասամբ վերաբերում են կրկնակի քվեարկության փորձերին, 1-ական՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն, ընտրողներին ուղղորդելուն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ հաղորդումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։ Փաստական հանգամանքների հիման վրա կայացվող որոշումների մասին կտեղեկացնենք պարբերաբար։

СК Армении получил 13 материалов о предполагаемых нарушениях на выборах в органы местного самоуправления 11/06/2017   15:10  |  Избирательное право
В территориальные подразделения Следственного комитета РА по положению на 13:00 6-го ноября поступило 13 материалов относительно зафиксированных в ходе состоявшихся в областях выборов в органы местного самоуправления нарушений избирательного права, которые, предположительно, содержат признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом РА. Об этом сообщает пресс-служба СК.
7 из указанных 13 материалов  поступило в следственное управление Следственного комитета РА по Котайкской области, 5 -следственное управление по Гегаркуникской области и один - следственное управление по Сюникской области. Материалы в большинстве своем касаются случаев попыток повторного голосования, еще один случай – голосования вместо другого человека и один – подсказывания избирателям.
"Предпринимаются необходимые процессуальные действия, направленные на проверку указанных в сообщениях обстоятельств. Информация принимаемых на основе фактических обстоятельств решениях будет предоставляться периодически', - отмечается в сообщении.