ՀՀ Նախագահն ստորագրել է հրամանագիր՝ ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին 11/02/2017   14:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր  ստորագրել է հրամանագիր՝ ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Հիմք ընդունելով «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11-րդ և «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածները` ո ր ո շ ու մ ե մ.
1. 2017 թվականի նոյեմբեր - 2018 թվականի հունվար ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց նախկինում տրված՝ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը դադարել է մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
3. 2018 թվականի հունվար ամսին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
5. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` սույն հրամանագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 11/02/2017   14:41  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян подписал сегодня указ о проведении зимнего призыва и демобилизации. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Согласно указу, в ноябре 2017 года – январе 2018 года будет проведен зимний призыв на обязательную военную и альтернативную службы тех граждан мужского пола, которым исполнится 18 лет до 31 декабря 2017 года включительно, а также тех граждан, право на отсрочку от призыва которых истекает 31 декабря включительно.
Указом предусматривается обеспечение организации и проведения альтернативной трудовой службы.
Кроме того, в январе 2018 года будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие обязательную и альтернативную военную службы в установленные сроки.
Правительству Армении поручено в двухнедельный срок после вступления указа в силу принять соответствующее постановление, обеспечивающее исполнение настоящего указа.