Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին 11/02/2017   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 1-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Փարիզում մեկնարկած ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության 39-րդ գլխավոր համաժողովին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Համաժողովին մասնակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ 195 երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ, որոնք պետք է հավանության արժանացնեն կազմակերպության առաջիկա տարիների գործունեության ծրագիրը, բյուջեն և հաստատեն կազմակերպության նոր գլխավոր տնօրենի թեկնածությունը։ Կոնֆերանսի ընթացքում նախատեսված են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար մարմինների ընտրությունները։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ ունեցավ կոնֆերանսի լիագումար նիստին։
Իր խոսքում անդրադառնալով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նպատակներին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ասաց. «Կազմակերպության հմուտ ղեկավարումն էական նշանակություն ունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նպատակների իրականացման գործում: Այդ նպատակների թվում կարևոր տեղ է զբաղեցնում կրթությունը: Հայաստանը համահեղինակել և աջակցել է կրթությանն առնչվող մի շարք նախաձեռնությունների ինչպես ՄԱԿ-ի, այնպես էլ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակներում: Մենք նաև սերտորեն համագործակցում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ` Հայաստանի Բարձրագույն կրթության՝ 2017-2030թթ. ռազմավարության մշակման գործում:
Կրթությունը, գիտությունը և գիտելիքների հանդեպ ձգտումը հայ հասարակությունում խոր արմատներ ունեն: Երկու տարի անց մեր մայրաքաղաք Երևանի պետական համալսարանը նշելու է իր 100-ամյակը: Դեռևս 800 տարի առաջ Կիլիկյան հայկական թագավորության մայրաքաղաքն ունեցել է աշխարհիկ բարձրագույն ուսումնական հաստատություն` Սսի համալսարանը: Դարեր շարունակ հայերը պահպանել են կրթական այս ավանդույթները, այդ թվում՝ դպրոցներ հիմնելով աշխարհի տարբեր վայրերում: Այս տարի իր 300-ամյակն է նշում Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու հայկական վանական համալիրը, որը Նապոլեոն կայսրի կողմից ճանաչվել էր որպես ակադեմիա: Ավելի քան 200 տարի առաջ մեկ այլ հայտնի դպրոց` Լազարյան ճեմարանը բացեց իր դռները՝ հետագայում դառնալով Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի երկու հիմնադիր հաստատություններից մեկը:
Կրթությունը զորեղ գործիք է այս կազմակերպության կողմից որդեգրած արժեքները խթանելու համար: Ցավալի է, որ որոշ պետություններ կրթությունն օգտագործում են հակադիր նպատակներով՝ դրա միջոցով ազգայնական ատելություն սերմանելով, հատկապես երիտասարդների շրջանում: Ադրբեջանի դասագրքերում բազմաթիվ նման օրինակներ կան. դրանցից մեկը երեխաներին սովորեցնում է, որ հայերն իրենց գենետիկ թշնամիներն են: Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի 2016թ. զեկույցում նշված է, որ «Ադրբեջանի քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվամիջոցները շարունակել են հայերի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր հնչեցնել. ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը»: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Կանոնադրության մեջ արդարացիորեն ամրագրված է, որ «պատերազմները սկսվում են մարդկանց ուղեղներում»: Հասարակությունները պատրաստ չեն լինի հաշտեցմանը, եթե նրանց գիտակցության մեջ չամրագրվի խաղաղության պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Գերմանացի հայտնի գրող Հայնրիխ Հայնեն ասում էր. «Այնտեղ, ուր գրքեր են այրում, վերջում մարդկանց են այրելու»։ Ադրբեջանցի հայտնի վիպասանի գրքերը կրակի մատնվեցին Բաքվի փողոցներում միայն այն պատճառով, որ նա ճշմարտություն էր ասել հայերի կոտորածների մասին և հաշտեցման կոչ էր արել: Նա ներկայացրել էր Նախիջևանում իր հայրենի գյուղի պատմությունը, որն իր մանկության տարիներին ուներ տասներկու հայկական եկեղեցիներ: Դրանք բոլորը՝ Նախիջևանում և Ադրբեջանի ողջ տարածքում առկա հայկական բազմաթիվ այլ սրբավայրերի ու գերեզմանատների հետ մեկտեղ, ոչնչացվել են 1990-ական և 2000-ական թվականներին: Նույն կերպ Ջուղայի հայկական գերեզմանատան հազարավոր նրբազարդ միջնադարյան խաչքարեր հողին են հավասարեցվել ադրբեջանական իշխանությունների թողտվության պայմաններում: Այդ տարածքն այժմ վերածվել է ռազմական հրաձգարանի:
Ադրբեջանի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումներից հետո, այժմ Բաքուն նպատակ է դրել ջնջել հայերի՝ մի քանի հազարամյա ներկայության մասին անգամ հիշողությունը, տարածաշրջանում տեղաբնիկ հայ մշակույթի և պատմության ցանկացած հետք: Բաքուն ջնջում է անցյալը այն պատճառով, որ այն չի համապատասխանում Ադրբեջանի կողմից ինքն իր համար հորինված երևակայական ներկային, հավանաբար, հետևելով Ջորջ Օրուելի հայտնի խոսքերին՝ «ով վերահսկում է ներկան, վերահսկում է անցյալը»: Նրանք, ովքեր այսօր վերահսկում են Ադրբեջանը, կարծում են, որ կարող են վերաշարադրել պատմությունը` օրինականացնելու համար իրենց ներկայիս անհանդուրժողական քաղաքականությունը»:
Խոսելով պատմամշակութային ժառանգության պահպանման կարևորության մասին նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Պատմականորեն գտնվելով տարբեր քաղաքակրթությունների խաչմերուկում, Հայաստանը ձևավորել է այլ մշակույթների և կրոնների նկատմամբ հարգանքի և համակեցության խորը արմատներ ունեցող ավանդույթներ: Ահա թե ինչու Հայաստանում պահպանվում է հարուստ մշակութային ժառանգություն, որն ի թիվս այլոց, ներառում է հելլենիստական դարաշրջանի տաճար, հնագույն եկեղեցիներ, միջնադարյան հրեական գերեզմանատուն, 18-րդ դարի մզկիթ, իսկ շուտով այստեղ կավարտվի աշխարհի ամենամեծ եզդիական տաճարի կառուցումը:
Մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված համագործակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակված հիմնասյուների շարքում է։ Այն հատուկ նշանակություն ունի հայ ժողովրդի համար, քանի որ մենք շատ հուշարձաններ ունենք ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս, որոնք կառուցվել են աշխարհի շուրջ հարյուր երկրներում ապրող հայերի կողմից:
Մեր հարևանները տարբեր վերաբերմունք են ցուցաբերել հայկական պատմական ժառանգության պահպանման հարցում: Առկա է լավ համագործակցություն Իրանի հետ, որը պատշաճ կերպով հոգ է տանում իր տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների մասին՝ ի տարբերություն հարևան Ադրբեջանի, բայց նաև Թուրքիայի, որտեղ համամարդկային արժեք ունեցող բազմաթիվ մշակութային հուշարձաններ կորսվել են հավիտյան: Այս առումով ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի շահագրգռվածությունը Թուրքիայի այնպիսի վայրերում, ինչպիսիք են, օրինակ, հայկական միջնադարյան մայրաքաղաք Անին, իրականացվող պեղումներում և վերականգնման աշխատանքներում մեր մասնագետների մասնակցության հարցում:
Մենք նաև մեծապես մտահոգված ենք պատերազմից տուժած Սիրիայում հայկական հուշարձանների և սրբավայրերի վրա իրականացված հարձակումների կապակցությամբ: Խորապես համոզված ենք, որ Սիրիայում հետ-հակամարտության վերականգնման գործընթացը պետք է վերահաստատի ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ հայերի իրավունքներն իրենց կրոնական և մշակութային ժառանգության նկատմամբ:
Այս տարի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը միաձայն ընդունեց 2347 բանաձևը, որն ափսոսանք է հայտնում և դատապարտում է մշակութային ժառանգության, կրոնական վայրերի ապօրինի ոչնչացումը հատկապես ահաբեկչական խմբավորումների կողմից: Հուսով ենք, որ միջազգային հանրությունն ակտիվորեն կշարունակի այս ջանքերը»:
Իր ելությում Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ նաև Հայաստանի կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցի համար ներկայացված երկու տարեդարձերին. «2016 թվականի համար Ֆրանսիայի և Նիդերլանդների աջակցությամբ մենք առաջադրեցինք հայերեն լեզվով առաջին տպագիր Աստվածաշնչի 350-ամյակը: Սա իրապես նշանավոր իրադարձություն էր ոչ միայն հայ գրքի տպագրության 500-ամյա պատմության համար, այլև խորհրդանշական մի ազգի համար, որը քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունել է ավելի քան 1700 տարի առաջ և որի կողմից իրականացված Սուրբ Աստվածաշնչի թարգմանությունն առաջիններից էր աշխարհում:
2017 թվականի համար Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ և Իտալիայի աջակցությամբ մենք առաջարկել ենք աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակը»:
Եզրափակելով իր ելույթը՝ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը շեշտեց. «Ներկայումս առավել բարձր է այնպիսի ջանքերի պահանջարկը, որոնք մարդկանց գիտակցության մեջ ներդնում և ամրապնդում են խաղաղության գաղափարը, որոնք մեր տարբերությունները վերածում են առավելության, պահպանում և օգտագործում են մեր ընդհանուր ժառանգությունը` որպես կամուրջ սերունդների, մշակույթների և ժողովուրդների միջև: Հայաստանը խորապես հավատում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այս առաքելությանը և պատրաստ է շարունակել իր ներդրումն այդ նպատակների իրագործման համար»։
14:06 09/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎանի բերդն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում
15:49 10/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի մասնակցությամբ ցուցահանդես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում
17:10 06/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը մասնակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին
15:22 13/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՋուղայի խաչքարերի ոչնչացումը պարարտ հող ապահովեց Սիրիայում և Իրաքում մշակութային արժեքների ոչնչացման համար
17:08 11/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտգործնախարար. Միայն քաղաքական և տնտեսական գործոնները բավական չեն ժողովուրդների և պետությունների միջև տևական խաղաղության կառուցման ճանապարհին
14:46 11/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է ԱՊՀ երկրների մշակութային համագործակցության խորհրդի նիստի և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կոնֆերանսի մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարներին
16:25 10/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Մշակույթի նախարարը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի՝ մշակույթի հարցերով օգնականի հետ
18:14 08/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Աբրամյանն Իրինա Բոյկովային է հանձնել «Հայոց Անին վտանգված է: Ահազանգ» միջնորդագիրը

Глава МИД Армении: Баку стирает прошлое только потому, что оно не соответствует сегодняшнему автопортрету Азербайджана 11/02/2017   15:34  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Эдвард Налбандян 1-го ноября принял участие в работах стартовавшей в Париже 39-ой Генеральной конференции Организации ООН по вопросам образования, науки и культуры. Подробности передает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В конференции принимают участие высокопоставленные делегации из 195 стран-членов ЮНЕСКО, которые должны одобрить программу деятельности и бюджет организации на ближайшие годы, а также утвердить кандидатуру нового генерального директора организации. В ходе конференции намечены также выборы руководящих органов ЮНЕСКО.
В тот же день Эдвард Налбандян выступил на пленарном заседании конференции.
В своем слове, коснувшись целей ЮНЕСКО, глава внешнеполитического ведомства Армении отметил:
“Образование, наука и тяга к знаниям имеют глубокие корни в армянском обществе. Через два года Государственный университет нашей столицы отметит свое 100-летие. Уже 800 лет назад в столице Киликийского армянского государства действовал светский институт высшего образования - Университет Сиса. На протяжении веков армяне соблюдали эти традиции образования, в том числе посредством основания школ по всему миру. В этом году свое 300-летие отмечает Конгрегация мхитаристов острова Св.Лазаря Венеции, которая была признана академией Императором Наполеоном. Более 200 лет назад в Москве открылась еще одна известная школа - Лазаревская семинария, которая позже стала одной из двух учредительных учреждений Московского государственного института международных отношений.
Образование является сильнейшим инструментом для продвижения ценностей этой Организации. Вызывает сожаление тот факт, что некоторые государства злоупотребляют образованием для достижения противоположных целей, используя его для распространения националистической ненависти, особенно среди молодежи. В учебниках Азербайджана есть много таких примеров, один из которых учит детей тому, что армяне являются их генетическими врагами. В докладе Европейской комиссии по борьбе против расизма и нетерпимости (ECRI) от 2016 года говорится: (цитирую) «Политические лидеры, образовательные учреждения и средства массовой информации продолжают использовать риторику ненависти против армян; целое поколение азербайджанцев выросло, слушая эту полную ненависти риторику». (Конец цитаты). В Уставе ЮНЕСКО справедливо указано, что «войны начинаются в умах людей». Общества не будут готовы к примирению, если в их сознании не будет укоренена необходимость защиты мира.
Известный немецкий писатель Генрих Гейне говорил: “Там, где сжигают книги, в конце сжигают также и людей”. Книги известного азербайджанского писателя были сожжены на улицах Баку только потому, что он рассказал правду о резне армян и призвал к примирению. Он написал рассказ о своей родной деревне в Нахиджеване, в которой во времена его детства было двенадцать армянских церквей. Все эти церкви вместе со многими другими армянскими святынями и кладбищами в Нахиджеване и по всему Азербайджану были уничтожены в 1990-х и 2000-х годах. Точно так же тысячи изящно вырезанных средневековых хачкаров армянского кладбища в Джуге были сравнены с землей с попустительства азербайджанских властей. Сейчас это место превращено в военное стрельбище.
После этнической чистки, осуществленной против армянского населения Азербайджана, в настоящее время Баку намеревается уничтожить даже память о многотысячелетнем присутствии армян, все следы местной армянской культуры и истории в регионе. Баку стирает прошлое только потому, что оно не соответствует сегодняшнему автопортрету Азербайджана, вероятно, следуя знаменитым словам Джорджа Оруэлла «Кто контролирует настоящее, контролирует прошлое». Те, кто сегодня контролируют Азербайджан, считают, что могут переписать историю, чтобы узаконить их нынешнюю политику ксенофобии”.
Говоря о важности сохранения историко-культурного наследия, министр Налбандян отметил: “Исторически находясь на перекрестке разных цивилизаций, в Армении сложились глубоко укоренившиеся традиции уважения и сосуществования по отношению к другим культурам и религиям. Именно поэтому Армения сохраняет богатое культурное наследие, в числе которых храм эллинистической эпохи, некоторые из старейших церквей в мире, средневековое еврейское кладбище, мечеть 18 века, а вскоре в Армении будет завершено строительство крупнейшего в мире храма езидов.
Сотрудничество по сохранению культурного наследия провозглашено ЮНЕСКО в качестве одного из его основных столпов. Оно имеет особое значение для армянского народа, поскольку у нас есть много памятников как в регионе, так и за его пределами, которые были созданы живущими в около ста странах мира армянами.
У наших соседей были разные подходы к сохранению армянского исторического наследия.
У нас сложилось успешное сотрудничество с Ираном, который должным образом заботится об армянских памятниках, расположенных на его территории, в отличие от соседнего Азербайджана, а также и Турции, где многочисленные культурные памятники, имеющие универсальную ценность, потеряны навсегда. В этой связи я хотел бы подтвердить заинтересованность Армении в участии наших экспертов в раскопках и восстановлении археологических объектов в таких местах Турции как, в частности, армянская средневековая столица Ани.
Мы также глубоко обеспокоены нападениями на армянские памятники и священные места в пострадавшей от войны Сирии. Мы твердо убеждены в том, что процесс реабилитации после конфликта в Сирии должен подтвердить права национальных и религиозных меньшинств, в том числе армян, в отношении их религиозного и культурного наследия.
В этом году Совет Безопасности ООН единогласно принял резолюцию 2347, в которой выражается сожаление и осуждается незаконное уничтожение культурного наследия, в том числе религиозных объектов, особенно со стороны террористических групп. Мы надеемся, что международное сообщество активно продолжит эти усилия.”
В своем выступлении Эдвард Налбандян коснулся также двух юбилеев, представленных Арменией для календаря ЮНЕСКО: “Для 2016 года при поддержке Франции и Нидерландов мы предложили 350-летие первой печатной Библии на армянском языке. Это было действительно знаменательное событие не только для 500-летней истории армянского книгопечатания, но и было символично для нации, более чем 1700 лет назад принявшей христианство в качестве государственной религии и чей перевод Святой Библии был одним из первых в мире. Для 2017 года совместно с Российской Федерацией и при поддержке Италии мы предложили 200-летие рождения всемирно известного мариниста Ованеса (Ивана) Айвазовского.”
Завершая свое выступление, глава МИД Армении подчеркнул: “В настоящее время существует большая потребность в таких усилиях, которые привносят и укореняют в сознании людей идею мира, которые превращают наши различия в наши преимущества и используют наше общее наследие как мост между поколениями, культурами и народами. Армения твердо верит в эту миссию ЮНЕСКО и готова продолжить вносить свой вклад во имя достижения этих целей".