«Ախթալայի ԼՀԿ»-ում հորատողի մահվան դեպքով հարուցվել է քրեական գործ 10/27/2017   15:51  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲ ընկերության Շամլուղի հանքի հորատանցման աշխատանքներ կատարող անձի մահվան դեպքի առթիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
2017թ. հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 11:20-ին, բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ շտապօգնության խումբը կանչով մեկնել է «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲ ընկերության Շամլուղի հանք, որտեղ, մինչև խմբի հասնելը, մահացել է մի տղամարդ:
Նախնական տվյալներով՝ հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲ ընկերության Շամլուղի ստորգետնյա հանքավայրի 1-ին տեղամասում լեռնահանքային աշխատանքների կատարման ընթացքում տեղի է ունեցել քարաթափում, ինչի հետևանքով նույն ընկերության հորատանցող Վ.Սահակյանը, աշխատավայրի նախապատրաստական աշխատանքներ կատարելիս, մնացել է հանքաքարի տակ ու ստացած մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել դատաբժշկական փորձաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

Уголовное дело возбуждено по факту смерти проходчика на руднике в Армении 10/27/2017   16:34  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту смерти человека, проводившего горнорудные работы на Шамлухском месторождении ЗАО "Ахталинский горно-обогатительный комбинат".
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 23 октября 2017 года, в 11:20 из медцентра поступило сообщение о том, что бригада “Скорой помощи” отправилась по вызову на Шамлухское месторождение ЗАО "Ахталинский ГОК", где до прибытия врачей скончался мужчина.
По предварительным данным, 23-го октября около 10:00 на первом участке Шамлухского месторождения в ходе проведения горнорудных работ произошел обвал, вследствие которого проходчик той же компании В. Саакян при подготовке места работы остался под завалами и скончался на месте от полученных телесных повреждений.
"По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 230 (Нарушение правил безопасности при ведении горнорудных, строительных или иных работ, повлекшее по неосторожности смерть человека или тяжкие последствия) Уголовного кодекса РА. Произведен осмотр места происшествия, назначена судебно-медицинская экспертиза.Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств инцидента", - отмечается в сообщении.