Հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցի հետևանքով վիրավորված պարտադիր ժամկետային զինծառայողը մահացել է հոսպիտալում. հարուցվել է քրեական գործ 10/11/2017   13:17  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝պարզելու պարտադիր ժամկետային զինծառայող Չապլին Արմենի Մարգարյանի մահվան հանգամանքները։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2017 թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով կրծքավանդակի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Չապլին Արմենի Մարգարյանը՝ ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ, ով անմիջապես տեղափոխվել է զինհոսպիտալ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով: Նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմինը զինհոսպիտալից տեղեկացվել է, որ նույն օրը՝ ժամը 21:00-ին,  գրանցվել է զինվորի կենսաբանական մահը:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту гибели военнослужащего ВС Армении в результате обстрела с азербайджанской стороны 10/11/2017   13:43  |  Карабахский конфликт
Шестым гарнизонным следственным отделом ведется расследование для установления обстоятельств гибели солдата срочной службы Чаплина Арменовича Маркаряна.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, солдат срочной службы, рядовой Чаплин Арменович Маркарян получил огнестрельное ранение в области грудной клетки  10-го октября 2017 года, около 11:00 вследствие произведенного противником выстрела. Маркарян был немедленно доставлен в военный госпиталь.
Сообщается, что инцидент произошел во время проведения инженерных работ на боевом посту N-ской воинской части МО РА.
Шестым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по пункту 13 части 2 статьи 34-104(покушение на убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) Уголовного кодекса РА. В ходе предварительного следствия органу, осуществляющему производство, из военного госпиталя сообщили о том, что в тот же день, в 21:00 была констатирована биологическая смерть военнослужащего.
"Ведется предварительное следствие. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования", - отмечается в сообщении.