ԱԱԾ-ն բացահայտել է «Վանաձոր» ՔԿ հիմնարկի պետի կողմից դատապարտյալներից կաշառք ստանալու դեպքեր 10/10/2017   10:59  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ արդարադատության նախարարության «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պետի, օպերատիվ բաժնի պետի և այլ ծառայողների կողմից նախնական համաձայնությամբ 2017 թվականի ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկում պահվող դատապարտյալներից կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, նշված դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նախաքննությունը շարունակելու համար:
Քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ ՀՔԾ քննիչների, ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրականացված համակարգված, պլանավորված քննչական և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պետը, օպերատիվ բաժնի պետը և այլ ծառայողներ, 2017 թվականի ընթացքում շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, նախնական համաձայնությամբ ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող դատապարտյալներից պարբերաբար պահանջել և որպես կաշառք ստացել են տարբեր չափերի գումարներ:
Քրեական գործով կաշառք ստանալու կասկածանքով ձերբակալվել են ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պետը, օպերատիվ բաժնի պետը և նրանց կաշառք տված անձը:
Քրեական գործով կատարվում են անհետաձգելի բազմաթիվ քննչական գործողություններ: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Начальник тюрьмы в Армении задержан по подозрению в получении взяток от осужденных 10/10/2017   11:26  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении раскрыла случаи вымогательства и получения начальником уголовно-исполнительного учреждения “Ванадзор”, руководителем оперативного отдела и другими сотрудниками взяток от осужденных, содержащихся в УИУ,  совершенных в 2017 году по предварительному сговору.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, в связи с указанными случаями,  следственным управлением СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных пунктом 2 частью 3 статьи 311(Получение взятки, совершенное группой лиц по предварительному сговор) и частью 1 статьи 312(Дача должностному лицу лично или через посредника взятки в виде денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или иной имущественной выгоды за совершение или несовершение должностным лицом какого-либо действия в пределах своих полномочий в свою пользу или в пользу представляемых им лиц, либо за способствование совершению или несовершению такого действия, либо за покровительство или попустительство по службе с использованием должностным лицом своего должностного положения) УК РА, которое Генпрокуратура направила в Специальную следственную службу для продолжения расследования.
“В ходе предварительного следствия было добыто достаточно  доказательств того, что начальник УИУ “Ванадзор”, руководитель оперативного отдела и другие сотрудники в течение 2017 года в корыстных целях и с использованием своего должностного положения вопреки интересам службы по предварительному сговору периодически требовали от содержащихся в вышеупомянутом УИУ осужденных и получали в качестве взятки денежные суммы в различных размерах”, - говорится в сообщении.
По подозрению в получении взятки задержан начальник УИУ “Ванадзор”, руководитель оперативного отдела и взяткодатель.
По уголовному делу проводится множество неотложных следственных действий. Предварительное следствие продолжается.