ՀՀԿ խմբակցության հայտարարությունը Գեղամյան-Փաշինյան միջադեպի վերաբերյալ 10/06/2017   13:47  |  Քաղաքական
ԱԺ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել, որում դատապարտել է ԱԺ-ում նախօրեին «ԵԼՔ» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի ու ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանի միջեւ տեղի ունեցած ծեծկռտուքը:
Հայտարարության մեջ ասված է. «Ազգային ժողովում երեկ պատգամավորների միջեւ տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված` եւս մեկ անգամ հայտարարում ենք մեր տեսակետը. Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը եւ խմբակցությունը խիստ բացասաբար եւ քննադատաբար են մոտենում քաղաքակիրթ մոտեցումների սահմանները հատող հարցի լուծման ցանկացած այլ ձեւաչափի:
Վիճաբանություններից, հայհոյանքներից, վիրավորանքներից, նույնիսկ, քաշքշոցներից ոչ մի պառլամենտ ապահովագրված չի, դա է ցույց տալիս միջազգային փորձը, բայց մեզ համար նման ձեւով հարաբերություններ պարզելը, պարզապես անընդունելի է, մենք պետք է ներդնենք մեր բոլոր ջանքերը, որպեսզի ՀՀ ԱԺ-ում ի սպառ վերանան եւ բացառվեն նման երեւույթները:
Հորդորում ենք բոլոր քաղաքական ուժերին եւ քաղաքական գործիչներին վերանայել իրենց մոտեցումները եւ վերադառնալ քաղաքակիրթ դաշտ»:

Фракция РПА выступила с заявлением в связи с инцидентом между депутатами в парламенте Армении 10/06/2017   14:56  |  Лента новостей
Офис руководителя парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграма Багдасаряна выступил с заявлением в связи с произошедшей 5 октября в Национальном собрании РА потасовкой между депутатами Николом Пашиняном и Арташесом Гегамяном.
“В связи со вчерашним инцидентом между депутатами, имевшим место в парламенте, в очередной раз представляем нашу позицию: Республиканская партия Армении и ее фракция крайне негативно и критически относятся к любому иному формату решения вопросов, выходящему за рамки цивилизованных подходов”, - говорится в заявлении.
В заявлении также отмечается, что ни один парламент не застрахован от споров, ругательств, оскорблений и даже от потасовок, о чем свидетельствует международный опыт.
“Однако для нас выяснение отношений подобным образом просто неприемлемо. Мы должны приложить все усилия, чтобы в НС Армении полностью искоренить и  исключить подобные явления. Призываем все политические силы и политических деятелей пересмотреть свои подходы и вернуться в цивилизованное поле”, – подчеркивается в заявлении.