Արա Բաբլոյանն ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահին 10/04/2017   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի անդամներ, ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարներ, հանձնաժողովների նախագահներ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջունելով Միլան Շտեխին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը ՀՀ Ազգային ժողովում՝ կարեւորել է ՉՀ հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը՝ Չեխիան համարելով մեր ամենակարեւոր գործընկերներից մեկը Եվրոպայում:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում եւ կարեւորել երկու երկրների համագործակցությունը միջազգային կառույցների շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատին՝ 2017 թվականի ապրիլի 25-ին Հայոց ցեղասպանությունը եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար:
Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ Եվրոպական միությունը եղել ու մնում է Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը՝ հույս հայտնելով, որ նոյեմբերին Բրյուսելում՝ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ժամանակ, Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ հարաբերությունները կմտնեն իրավական նոր հարթություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը շահագրգռված է Չեխիայի հետ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման եւ առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման հարցերում:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաեւ ԼՂ հիմնահարցին՝ վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումը՝ հարցը լուծել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր անհանգստությունն է հայտնել տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների շուրջ. «Մեր մտահոգությունը կրկնապատկվում է, որովհետեւ ադրբեջանական կողմը չի ցանկանում նստել բանակցային սեղանի շուրջ եւ խաղաղ լուծում տալ հարցին: ԼՂ հիմնահարցը, ցավոք, չի դիտարկվում որպես ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացում, այլ որպես տարածքային խնդիր»:
Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ կարեւորել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցությունն ու հարաբերությունների աշխուժացումը:
Միլան Շտեխը նույնպես ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը բարեկամ երկրների հարաբերությունների խորացման գործում՝ նշելով, որ խորհրդարանները կարող են նպաստել տարբեր բնագավառներում կապերի հաստատմանն ու ընդլայնմանը:
Պարոն Շտեխը նշել է, որ ակնհայտ են Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներն ու ժողովրդավարական առաջընթացը, եւ հույս հայտնել, որ ԵՄ հետ կնքվող նոր պայմանագիրը կխթանի հարաբերությունների զարգացմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին՝ Միլան Շտեխը նշել է.«Համակարծիք ենք Ձեզ հետ, որ հարցը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը միակ ձեւաչափն է, որով այս հարցը կարող է քննարկվել: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նախագահող գերտերությունները պետք է ապահովեն հարցի խաղաղ լուծումը»:
Միլան Շտեխը ՀՀ ԱԺ նախագահին հրավիրել է պաշտոնական այցով այցելել Չեխիա:
Հանդիպման ավարտից հետո Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխն Ազգային ժողովի այգում եղեւնի է տնկել՝ ի նշան երկու ժողովուրդների բարեկամության:

Ара Баблоян:Армения заинтересована в активизации политического диалога и расширении торгово-экономического сотрудничества с Чехией 10/04/2017   18:03  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 4 октября принял делегацию, возглавляемую председателем Сената парламента Чешской Республики Миланом Штехом. Во встрече участвовали члены парламентской группы дружбы Армения – Чехия, руководители фракций, председатели комиссий.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, председатель НС, приветствуя Милана Штеха и возглавляемую им делегацию в армянском парламенте, подчеркнул стабильное развитие дружественных отношений с Чешской Республикой, считая ее одним из самых важных партнеров Армении в Европе.
А.Баблоян особо выделил роль парламентской дипломатии в мировых процессах и сотрудничество двух стран в рамках международных структур.
Председатель НС поблагодарил Палату депутатов парламента Чехии за принятие 25 апреля 2017 г. резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян и другие преступления против человечества.
Спикер НС отметил, что Евросоюз был и остается одним из важных партнеров Армении, выразив надежду, что в ноябре, на Ассамблее Восточного партнерства в Брюсселе, подписанием Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве отношения вступят в новую правовую плоскость.
По словам председателя НС, Армения заинтересована в активизации политического диалога и расширении торгово-экономического сотрудничества с Чехией.
А.Баблоян обратился также к Нагорно-Карабахской проблеме, подтвердив позицию Армении в разрешении вопроса под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ.
Председатель НС выразил обеспокоенность событиями в регионе: «Наша озабоченность возрастает вследствие нежелания азербайджанской стороны сесть за стол переговоров и дать мирное решение вопросу. НК-проблема, к сожалению, рассматривается не как реализация права народа на самоопределение, а как территориальная проблема».
Председатель Сената парламента Чехии Милан Штех, от имени делегации поблагодарив за прием, подчеркнул важность сотрудничества законодательных органов и оживления отношений двух стран.
Милан Штех также выделил роль парламентской дипломатии в углублении отношений дружественных стран, отметив, что парламенты могут содействовать установлению и расширению связей в различных сферах.
Председатель Сената отметил, что проводимые реформы и прогресс демократии в Армении очевидны и выразил надежду, что заключаемый с ЕС новый договор послужит развитию отношений.
Обратившись к карабахской проблеме, г-н Штех отметил: «Согласны с Вами, что вопрос должен решаться мирным переговорным путем, и МГ ОБСЕ – единственный формат, в котором этот вопрос может обсуждаться. Председательствующие в МГ ОБСЕ сверхдержавы должны обеспечить мирное решение вопроса».
Милан Штех пригласил председателя НС РА посетить Чехию с официальным визитом.
В завершение встречи председатель Сената парламента Чешской Республики Милан Штех посадил в парке НС ель – в знак дружбы двух народов.